Ljajić i Šešelj – „narko-diler“ je „zločincu“ koalicioni partner
„Ovo je jedna od onih situacija koje liče na priču o psu i čoveku, jer kada pas ujede čoveka, vi ne možete da mu odgovorite tako što ćete ga ujesti. Apsurdno je da pravosnažno osuđeni ratni zločinac optužuje mene, koji za svoje 54 godine života nemam čak ni prijavu za saobraćajni prekršaj“. Na ovaj način je predsednik SDPS Rasim Ljajić reagovao kada ga je pre nekoliko godina lider radikala Vojislav Šešelj optuživao da je „vođa jednog od najjačih narko-kartela“, ali i „špijun britanske obaveštajne službe“ sa kojom priprema njegovu likvidaciju. Međutim, nakon svega, njihova imena nalaze se na zajedničkoj listi za beogradske izbore.
Sve je počelo u oktobru 2018. kada je Vojislav Šešelj, kao poslanik u Skupštini Srbije, označio Ljajića, u to vreme potpredsednika Vlade Srbije i ministra za trgovinu, turizam i telekomunikacije, kao vođu jednog od najjačih narko-kartela na području Srbije, ističući da policija, iako ima sva operativna saznanja, ništa ne preduzima.
'Rasim Ljajić je glavni vođa jednog od najjačih kartela. Policija ima sva operativna saznanja. Sve ima dokumentovano i niko ništa ne preduzima, zato što je potpredsednik Vlade. Zašto? Zašto policija ne preduzima? Zato što je on predsednik jedne od sadaka partije u Narodnoj skupštini, partije koja nije sama u stanju da prođe cenzus.
(Milorad Mijatović: Kako možeš tako da kažeš?)
Šta hoćete vas dvojica? Šta je, bre? Mogu. Govorim istinu. Šta su sadaka partije? Partije koje ne mogu same da prođu cenzus.
(Muamer Bačevac: Zločinac.)
Pokazaće tebi zločinac. Dobro, videćeš. (...) O Rasimu Ljajiću ima i mnogo drugih podataka. Mi smo ovde više puta otvarali problem lažnih diploma Tomislava Nikolića, a ja sam pouzdano saznao da i Rasim Ljajić ima lažnu diplomu. On je studirao u Sarajevu, došao do četvrte godine, onda je počeo rat i iznenada se pojavi sa gotovom diplomom. Gospodine Mićunoviću, reč je o medicinskom fakultetu, koji traje skoro šest godina. Znači, dve i po godine, za čas mu je neko položio sve ispite i pojavio se sa diplomom, lažni lekar. Da ne govorim samo o Rasimu Ljajiću, da naša braća Muslimani ne bi smatrali da ja imam nešto protiv njih. Nikada nisam imao i nemam, moram da pomenem da je on posle dužeg perioda neprijateljstva opet u političkom savezu sa Sulejmanom Ugljaninom. Očekujem hitan odgovor od predsednika Vlade, Ane Brnabić, i od ministra inostranih poslova, Nebojše Stefanovića.'
Šešeljev nastup izazvao je burne reakcije poslanika Socijademokratske partije Srbije, koji su u znak protesta napustili skupštinsku salu, ističući da neće učestvovati na sednici, ali da će davati kvorum za glasanje.
'Šef poslaničke grupe SDPS Milorad Mijatović posle toga je sa partijskim kolegama održao konferenciju za novinare u parlamentu i istakao da Rasim Ljajić nema ni prekršajnu prijavu, a da ga napada čovek koji je osuđeni ratni zločinac, te da su na političkoj sceni Srbije došle do izražaja snage, koje žele u potpunosti da 'zagade politički prostor'. On je kazao da je Šešeljev napad na Ljajića orkestriran kako bi pomogao 'političkom gubitniku' Muameru Zukorliću pred izbore za nacionalne savete nacionalnih manjina. Poslanici SDPS, koji je deo vladajuće koalicije, reagovali su burno na iznete optužbe i dobacivali Šešelju da je ratni zločinac, dok je predsednica parlamenta Maja Gojković pokušavajući da umiri situaciju odredila pauzu od pet minuta. Gojković je tražila od obe poslaničke grupe da prestanu da dobacuju jedni drugima i rekla poslanicima SDPS da niko do sada za vreme poslaničkih pitanja nije reagovao kao oni. 'Ovde se svašta čuje za vreme postavljanja pitanja. Niko još nije reagovao kao vi. Svašta se govori i postavljaju se pitanja o Aleksandru Vučiću. Niko nije ovako reagovao', rekla je Gojković.'
„Apsurdno je da pravosnažno osuđeni ratni zločinac optužuje mene, koji za svoje 54 godine života nemam čak ni prijavu za saobraćajni prekršaj“, odgovorio je Ljajić na Šešeljeve tvrdnje, ističući da „sve što su Šešelj i Zukorlić izneli na njegov račun mora dobiti epilog“, da se „dokaže ko laže, a ko govori istinu“, jer u suprotnom „njegov ostanak u Vladi Srbije gubi svaki smisao“.
'Ovo je jedna od onih situacija koje liče na priču o psu i čoveku, jer kada pas ujede čoveka, vi ne možete da mu odgovorite tako što ćete ga ujesti', istakao je Ljajić, reagujući na ono što se dogodilo u Skupštini. 'Apsurdno je da pravosnažno osuđeni ratni zločinac optužuje mene, koji za svoje 54 godine života nemam čak ni prijavu za saobraćajni prekršaj', ističe Ljajić. On je pozvao ministra Stefanovića i sve službe, javne i tajne, civilne i vojne, da slobodno iznesu sve podatke koje imaju o njemu, ukoliko je, kaže, uradio bilo šta protivzakonito, a kamoli ono za šta ga 'optužuje dvojac Zukorlić - Šešelj'.
„Ako bilo šta pronađu što ukazuje i na najmanju kriminalnu delatnost, ni jednog sekunda, ne da neću sedeti na mestu ministra, nego se neću baviti ni jednim javnim poslom“, poručio je Ljajić. Dodao je da do sada nije reagovao na Zukorlićeve optužbe, jer ih je „smatrao besmislenim“, a pošto se sad na to „nadovezao i njegov partner Šešelj“ onda njegov „opstanak u Vladi gubi svaki smisao ukoliko se ne dokaže ko je lažov – Šešelj i Zukorlić ili ja“. Naročito što se, kako je naglasio, „radi o lako proverljivim stvarima“.
'Zato ovo mora da dobije svoj epilog, jer bih u protivnom morao da se valjam u blatu sa Šešeljem i Zukorlićem i da se branim od njihovih izmišljenih optužbi. A šta tek reći za drugu optužbu, kada se Šešelj pravi da ne zna da sam medicinski fakultet završio još za vreme SFRJ i da je tada medicinski fakultet trajao pet, a ne šest godina kako on tvrdi, da nije bilo nikakvih privatnih fakulteta, a posebno ne medicinskih. Napominjem i to da nisam pao ni jedan ispit tokom celih studija. Očigledno da je na delu čvrst savez osuđenog ratnog zločinca Šešelja i osvedočenog kriminalca Zukorlića, koji bi trebalo da pomogne Zukorliću pred nedeljne izbore za Bošnjački nacionalni savet. Čak ni čitava mašinerija opskurnih likova, koja je upregnuta da pogura Zukorlića - od Šešelja, preko Marića do Sandulovića, neće ga spasiti od debakla na izborima', uveren je Ljajić. On zaključuje da je dobro što su pet dana pre izbora, građani Sandžaka u prilici da na delu vide kako funkcioniše, kako navodi, koalicija lažnog vojvode i lažnog muftije.'
Dan kasnije, tadašnji ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da MUP ne raspolaže informacijama da je Ljajić deo neke kriminalne grupe. „Lično, ja u to ne bih mogao da poverujem“, izjavio je Stefanović.
„Udar na elementarno dostojanstvo“
Ljajić je kazao je da je zahvalan ministru Stefanoviću zbog brze reakcije, ponavljajući da su Šešeljeve optužbe „produkt crno-zelene koalicije Šešelja i Zukorlića“.
„Jedina moja odbrana jesu izveštaji nadležnih državnih institucija. Zahvaljujem ministru Stefanoviću na jučerašnjoj korektnoj i brzoj izjavi i odgovoru koji je dao u parlamentu. U više navrata sam rekao, ako službe pronađu da sam radio bilo šta, da sam trgovao klikerima, kikirikijem, bilo kakvim biznisom da sam se bavio, istog momenta ja prestajem da se bavim bilo kakvim javnim funkcijama. Degutantno mi je da odgovoram na ono sve što je Šešelj izgovorio, on je tonu blata bacio na moje lice. I ja druge odbrane apsolutno nemam osim ove i na tome ću insistirati, bez obzira bio ja u Vladi, ne bio u Vladi, ja svoj obraz i čast moram da branim, obraz moje porodice, ovi ljudi koji su ovde za mene godinama unazad glasali i ja te odgovore apsolutno očekujem i dalje od svih nadležnih službi, ovo mora da se istraži i ovo mora da dobije epilog.“
On je napomenuo da je o svemu „u dva navrata“ razgovarao sa predsednikom Vučićem, ali i dodao da ne može da prenosi sadržaj razgovora, „osim da je sve bilo korektno“. Kazao je i da mu je predsednica Skupštine Maja Gojković „poslala SMS“.
„Ovo više nema nikakve veze sa politikom, ovo je gore od svakog rijalitija. Skoro 30 godina sam u politici i ovako nešto nisko nisam doživeo. Pri tome, treba da se branim od besmislenih optužbi za koje svako dete u Pazaru zna da su naručene, neistinite i monstruozne. Ako ćutim, ispada da nemam argumente, ako odgovaram ispada da se pravdam i da razmazujem blato koje mi je neko na lice bacio. Zato sam i tražio da se slobodno objavi sve što o meni imaju i policija i BIA i CIA i sve službe sveta. Ja druge odbrane nemam. Ako budu našli da sam ikada i jabuku ili loptu nekom ukrao, reći ću da je Šešelj u pravu i podnosim ostavku. Pošto znam da ništa neće naći, ja ću i u tom slučaju dobro razmisliti o sledećim koracima. Ne pada mi na pamet da dopustim da moja deca čitaju da im je otac narko-diler. Pitanje časti je važnije od učešća u ovakvom rijalitiju.'
Na pitanje zašto ga je „toliko pogodio napad jednog opozicionara“, pa su poslanici SDPS napustili rad parlamenta, dok je Maja Gojković njegovu reakciju ocenila kao preteranu, Ljajić je odgovorio:
'Zato što je to napad na čast, obraz, poštenje i zato što od tog napada nemate odbranu. Da je on mene politički napao i da je rekao bilo šta – da sam glup, ružan, neznalica, ovakav ili onakav, ne bih se ni obazirao. Ovako, on udara na elementarno ljudsko dostojanstvo. Drugo, pogodila me reakcija predsedavajuće koja je više opominjala moje poslanike nego Šešelja. Treće, baš prekjuče ministar Šarčević donosi odluku da za direktora Osnovne škole u Prijepolju postavi Zukorlićevog kandidata koji je na glasanju Školskog odbora izgubio sa sedam prema jedan. Kad sve to imate u vidu, onda je jasno da ovo nije samo incident.'
A o celom slučaju svoje mišljenje izneo je i predsednik Srbije, koji je ovako odgovorio na pitanje „da li će stati u zaštitu Ljajića kada ga Šešelj i Zukorlić, koji su poslanici u Narodnoj skupštini, optuže da je vođa narko-kartela“:
„Vidite, sad ću vam odgovoriti na drugačiji način. Da, hoću. Sve ono što oni nikada nisu uradili kada sam ja u pitanju. I mnogi od naših koalicionih partnera. Pri tome Rasim i jeste, neki drugi nisu nikada. Jeste Vulin, jeste ponekad Dačić. Svi ostali su uglavnom ćutali i sakrivali se. I kada su govorili kako je moj brat vođa narko-dilera, ima polja marihuane, razne ludosti sam slušao. Niste tad pitali Rasima Ljajića hoće li da me zaštiti. Ili bilo koga drugog. Posebno hoće li da zaštiti nečije članove porodice. A ja vama sad kažem - da, hoću, zato što Rasim Ljajić nije narko-diler. I biće u Vladi, nastaviće da radi normalno. I tačka.“
Ipak, Šešelj je nastavio da u Skupštini Srbije iznosi optužbe protiv Ljajića.
'Po nastupu ministra policije na ovoj sednici ja bih zaključio da on uopšte nema kontakt sa generalom Rebićem, da uopšte ne razgovaraju. Jer, cela policija, na svim nivoima rukovođenja i komandovanja zna za kriminalne radnje Rasima Ljajića. To je došlo do direktora policije, generala Vladimira Rebića, i tu je stalo. Zbog čega? Valjda zbog njegovih loših odnosa sa ministrom Stefanovićem. Pošto ministar Stefanović o tome nije obavešten, on nije mogao da obavesti premijera Anu Brnabić, premijer Brnabić nije mogla da obavesti predsednika Republike Aleksandra Vučića. Samo tako mogu da objasnim njihovo neznanje nekih stvari koje se već godinama dešavaju, a o kojima je, pre svega, novopazarska javnost i te kako dobro obaveštena. Videli smo sada, iako ja nisam imao nameru i nisam se ni mešao u izbore za Bošnjačko nacionalno veće, jednostavno to me ne interesuje. Kao i svaki građanin ove zemlje možda sam za nekoga malo navijao, a za drugog nisam, a možda sam i bio ravnodušan. Ali, u svakom slučaju je jedna stvar ovde simptomatična sa političkog aspekta, Rasim Ljajić je potpredsednik Vlade i kao potpredsednik Vlade, on je sklopio predizbornu koaliciju sa Sulejmanom Ugljaninom oko formiranja rukovodećih organa Bošnjačkog nacionalnog veća. Ovde Rasim Ljajić ima Socijaldemokratsku partiju koja službi za održavanje skupštinske većine i za pomalo mužu iz budžeta, a tamo ima Sandžačku demokratsku partiju. Znači, dve političke partije koje su često u raskoraku. Vidimo iz ponašanja ove njegove beogradske partije da oni imaju sasvim drugačiju poziciju u odnosu na Sulejmana Ugljanina, a vidimo iz ponašanja njegove Sandžačke demokratske partije da stvari u pogledu Rasima Ljajića stoje potpuno drugačije.'
Poslanik SDPS Muamer Bačevac stao je u odbranu lidera svoje stranke, navodeći da, osim u Srbiji, „ne postoji parlament u Evropi u kojoj sedi osoba osuđena za ratne zločine“.
'Ja, pre svega, hoću ministra policije, koji je ovde pominjan nekoliko puta, da zamolim da se ispitaju indicije i izveštaji brojnih elektronskih medija da je gospodin Šešelj uzeo 50.000 evra, pa je dobio i 50.000 eura puta odgovor od ministra za lobiranje za jednu političku opciju, za favorizovanje gospodina Zukorlića. Što kaže moj narod, kao da ih je ista majka rodila. (...) Jako je bitno da se ispita, jer to nije prvi put da se nešto čuje za gospodina Šešelja. On ovde neosnovano, sa mnogo laži, uvreda, nastupa prema raznim drugim personama, pa i prema drugim ministrima Vlade, prevashodno i prema ministru zdravlja, o kojem imam izuzetno visoko mišljenje. Sve je to motivisano uzimanjem novca i, praktično, žao mi je što se delovanje jedne strane svelo na to da njen lider uzima ogromne svote para i predstavlja jednu političku starletu i politički naplaćuje lično, a meni je zaista žao jer sam poznavao mnogo, puno radikala i nadam se da i danas postoje u toj stranci časni radikali, koji ne podržavaju ovo, u šta se Radikalna stranka pretvara, u ličnu prćiju jednog čoveka. To je jedna obična lična prćija gospodina Šešelja, koji je koristi u zadnjim otkucajima ove stranke za njegovo lično bogaćenje. On je svestan da nema nikakvu političku budućnost. Međutim, ono što je najvažnije i treba da čuje gospodin Šešelj, a vama se odnosi pitanje, gospođice Majo Gojković, a to je da od vas tražim eksplicitno da u što kraćem roku sazovete Administrativni odbor, jer znate dobro da, po članu 88. Zakona o izboru narodnih poslanika, u stavu 3. se javno i decidno kaže da osoba koja je osuđivana, a u ovom slučaju je reč o ratnom zločincu, na kaznu dužu od šest meseci, apsolutno i treba oduzeti mandat i konstatovati. Ja vam dajem određen vremenski rok od nekoliko dana da sazovete ovo, a onda ćemo svim svojim snagama, parlamentarnom demokratijom, ličnim vezama, pismima, a verujte mi da i većina manjinskih partija u ovoj državi će nam dati podršku, pisati svim relevantnim institucijama i izvršiti apsolutan pritisak da jedna osoba koja je osuđena za zločin protiv čovečnosti i dužu kaznu od deset godina ne sedi u ovom parlamentu. To je porazno i to je poruka manjinama da nisu sigurne i izuzetno je sigurno to što je…'
Na njegovo izlaganje reagovala je predsednica parlamenta Maja Gojković, naglašavajući da „ultimatume ne prima“.
'Ultimatume ćete nekom drugom ispostavljati, ali predsedniku Narodne skupštine Republike Srbije nećete, to da znate. To nije demokratski manir, a i mi smo na istoj listi bili, poslaničkoj. Ultimatume postavljajte nekome drugome. Pored živog predsednika… Pa, ne morate da slušate, valjda ste recitaciju svoju izgovorili, pa vam je sada lakše, ali bih vas zamolila da slušate ako nekog vređate. Mene ste uvredili i uvredili ste poslanike i dobar deo Srbije, jer ste rekli da smo mi društvo koje zahvatila fašizacija. Strašne stvari ste izgovorili, poslaniče. (...) Znači, pored živog predsednika Administrativnog odbora, ja neću zakazivati nikakve sednice, pogotovo ne pod ultimatumom, a na vama je da upotrebite sve vaše veze koje ste rekli, kao partija, da ucenite Narodnu skupštinu Republike Srbije i samu državu. Ali, očekivala sam da kada govorite o fašizaciji da se jasno ogradite od jučerašnjih izjava vašeg koalicionog partnera, Sulejmana Ugljanina. Jasno da se ogradite i da raskinete koaliciju sa njim na lokalnom nivou. I ako vi dajete meni ultimatum, evo dajem i ja vama ultimatum.'
Ponovo je morao da se oglasi Ljajić, koji se osvrnuo i na reakcije predsednice Skupštine Srbije.
„Mi smo, nažalost, već deseti dan tema Vojislava Šešelja, samo se menjaju priče i modeli napada, tako da smo od narko-dilera sad prešli na to da smo najveći ekstremisti zato što smo u koaliciji na lokalnom nivou sa Ugljaninom. Ja verujem da će se varijacije na tu istu temu nastaviti i u narednom periodu, nema tu nikakve dileme. Ja sam rekao šta mislim o izjavama Sulejmana Ugljanina. To što smo mi u koaliciji na lokalnom nivou, pa na lokalnom nivou je svako sa svakim u koaliciji. (...) Bili smo u koaliciji sa SRS i u Novom Pazaru i u Prijepolju, moram reći da je to dobro funkcionisalo. Zato što smo hteli da napravimo multietničku koaliciju. (...) Očito u ovoj debati samo Šešelj može da dobije, niko od nas ne može tu da politički profitira. Šešelj računa na čistu političku korist. Pošto nema više politike, nema ideologije, nema šanse da pređe izborni cenzus. (...) Principijelno mislim da Šešelj ne treba da bude poslanik, ali ništa više od toga mi ne možemo da uradimo.“
Krajem novembra Šešelj ponavlja optužbe na Ljajićev račun, ističući da članak iz jednog „svetskog naučnog časopisa“, pokazuje da je on i pre 2004. bio „predmet obrade svetske nauke“. „Kada je Rasim Ljajić postao potpredsednik Vlade, cena droge na tržištu je sve manja“, govorio je.
'Ja sam ovde postavljao juče pitanje ministru unutrašnjih poslova, ministar nije bio, bio je verovatno zauzet. Pa, možda je stvarno bio zauzet, ne sumnjam u to, međutim, juče nisam stigao nešto da vam kažem, što je veoma bitno, danas ću vam reći. Naš ministar je naučnik, ministar Nebojša Stefanović je doktor nauka, to je opšte poznata činjenica, i kao doktor nauka, jedne od grane društvenih nauka, normalno bi bilo da redovno prati jedan od najeminentnijih svetskih naučnih časopisa koji se zove 'Defense & Foreign Affairs Strategic Policy'.Taj časopis pokazuje, evo npr. člankom Gregorija Koprija, o terorizmu na Balkanu, da je Rasim Ljajić, još pre 2004. godine bio predmet obrade svetske nauke, svetske pravne i političke nauke, toliki je njegov značaj u svetskim kriminalnim krugovima, u mafijaškim krugovima. Evo šta kaže u tom časopisu – iz dobro pozicioniranih muslimanskih izvora saznaje se da je brat jednog saveznog ministra Srbije i Crne Gore, baziran u Novom Pazaru, grad u južnoj Srbiji i deluje kao ključni čovek u poslu za veliki deo trgovine narkoticima. Ti izvori tvrde da drugi članovi kabineta i zvaničnici nižeg ranga, takođe imaju koristi od isplata za reket od narkotika...'
Poslanik Bačevac poručio je Šešelju da od njihove stranke neće dobiti novac kako bi prestao da okrivljuje Ljajića.
'Ovde se pominju mrtvi ljudi, iznose laži, neistine od političkog šakala u Republici Srbiji, ratnog zločinca, ovog ovde čoveka, Šešelja, izuzetno pun laži na račun časnih ljudi i to je nešto što se ne sme dozvoliti. Ovde predsedavajući celo vreme dopušta da se ovaj čovek na najgori način obraća drugim poslanicima, dobacuje, zaustavlja rad i unižava srpski parlament i sve što je srpsko. Dobro je rekao moj kolega, dok se Srbi bore za svoj opstanak, on se bori za svoj džep i ne damo mu pare, one koje traži kao reket da prestane. To neće dobiti, ali mu obećavam da ću ga vratiti u Hag, u koji treba da se vrati zato što je ratni zločinac i zato što se krše zakoni ove države. Socijaldemokratska partija i njen predsednik će se izboriti da se zakoni ove države ispoštuju. Zakoni Republike Srbije po kojima ovaj ratni zločinac ne sme da sedi ovde. Zapamtite dobro da će se ljudi u Sandžaku, i Srbi i Bošnjaci pobuniti, čekati ispred ove Skupštine.'
Nekoliko dana kasnije Šešelj optužuje Ljajića da sa britanskom obaveštajnom službom priprema njegovu likvidaciju.
'Pošto sam došao u posed vrlo poverljive informacije, a računam ako sam ja sa svojim ograničenim materijalnim i kadrovskim resursima došao do takve informacije, onda mora i da su sve naše službe bezbednosti, državne službe, takođe o tome informisane i da imaju potpunije informacije. Rasim Ljajić je dugogodišnji saradnik britanske obaveštajne službe. Na vezi je sa Lusi Mejzels, šefom političkog odeljenja britanske ambasade u Beogradu. Sa njom se povremeno sastaje i pouzdano sam obavešten, na poslednjem ili pretposlednjem razgovoru, da su dogovarali moju likvidaciju. I još je rekla Lusi Mejzels da bi volela da se taj posao obavi dok je ona u Beogradu, pošto joj uskoro ističe mandat i odlazi iz Beograda. Nekim od tih razgovora prisustvuje i Silija Somestin, koja od jula meseca radi u Beogradu i priprema se da zameni Lusi Mejzels. Ja postavljam pitanje ministru unutrašnjih poslova – šta je služba bezbednosti, odnosno policija, pod njegovom nadležnošću, uradila povodom ovoga? Imaju li neki plan? Da li njihov plan znači hapšenje onih koji planiraju i pripremaju ovo krivično delo pre nego što ga pokušaju, pa da podnese krivičnu prijavu zbog planiranja i pripremanja, gde su kazne slabije ili čekaju da se prvo izvrši krivično delo, pa da ih onda pohapse ako im na vreme ne pobegnu i onda bi to krivično delo bilo kažnjivo mnogo višom kaznom? Ja zahtevam, kao narodni poslanik i kao građanin, informacije o tome.'
„Ako ništa drugo, od moje politike niko nije zaplakao, a od njegove su ostali ili grobovi ili totalna pustoš“, odgovarao je Ljajić.
'Ne vidim mogućnost, da posle svega, 200.000 ljudi, koliko je otprilike izborni cenzus, može da glasa za takvu politiku. S druge strane, sad sam postao i predmet napada zbog koalicije sa Ugljaninom na lokalnom nivou, iako u različitim opštinama imamo različite kombinacije koje do juče nikome nisu smetale. Mi smo čak u Prijepolju ostali u opoziciji, iako pojedinačno imamo najviše odbornika. SNS je sa drugim strankama napravio većinu, i to je njihova legitimna odluka. U nekim drugim opštinama, SDP nema 50 odsto podrške da bi mogao sam da vrši vlast, i nekada morate praviti više matematičke nego ideološki bliske koalicije da bi obezbedili političku stabilnost', kaže Ljajić za Danas.'
„Neko mora u zatvor“
Šešelj je objavio i knjigu „Novopazarski kralj heroina Rasim Ljajić“, u kojoj su „na jednom mestu sakupljene i objavljene sve optužbe koje su na račun Ljajića izneli srpski radikali, kao i sve ono što su o njemu godinama unazad govorili predstavnici drugih političkih opcija muslimanske manjine“. Ljajić je isticao da bi zbog toga trebalo da, po službenoj dužnosti, reaguje javni tužilac.
„Bilo bi neprirodno da sve ostane po sistemu: Šešelj je lud, on ionako o svakome svašta piše i štampa knjige. U pravnoj državi, ili bih ja morao da idem u zatvor zbog onoga za šta me Šešelj optužuje ili bi on morao da ide zbog lažnih optužbi koje iznosi. Treće ne postoji', rekao je Ljajić za 'Večernje novosti'.'
Napominjao je da ukoliko tužilaštvo ne pokrene istragu „o lažnim i teškim optužbama“, on više neće biti u Vladi, ali i dodao da će, ipak, njegova stranka ostati u koaliciji sa SNS.
„Tako će biti i ako ne bude vanrednih izbora, spreman sam i ranije da se povučem, ali će moja stranka ostati u koaliciji sa SNS i podržaćemo vladajuću većinu u Narodnoj skupštini', rekao je Ljajić za 'Večernje novosti'. On je kazao da je to toliko monstruozna optužba da je primoran da brani svoju čast i lični integritet. 'U ponedeljak ću poslati dopis tužilaštvu u kojem ću tražiti da se pokrenu sve procesne radnje i da se jasno utvrdi da li su tačni ti suludi Šešeljevi navodi', rekao je Ljajić i dodao da će priložiti i knjigu Šešelja.'
S druge strane, Šešelj je isticao da tek planira da krene u ozbiljnu promociju nove knjige: „To će biti organizovano posle posete predsednika Rusije Vladimira Putina, koja je najavljena za 17. januar, kada ću govoriti o sadržaju“.
Nekoliko dana potom, Ljajić je sam sebe prijavio Tužilaštvu za organizovani kriminal. To je učinio, kako je kazao, pošto niko od nadležnih državnih organa nije reagovao na Šešeljeve tvrdnje, a ni lider radikala nije podneo prijavu.
'Rekli su mi u Tužilaštvu da niko nikada još sebe nije prijavio, ali sam svestan da privatnom tužbom ništa ne bih postigao. Ovo više nije politika, borim se za sopstvenu čast', kazao je Ljajić. 'Iako su ove tvrdnje u stvarnosti lišene svakog osnova, njihov negativan potencijal u javnom diskursu nikako ne treba potceniti i to ne samo zbog toga što je trgovina drogom teško krivično delo, već i zbog toga što dolaze od javne ličnosti, i što već nekoliko meseci zagađuju javni prostor', navodi se u prijavi. Ljajić je naveo i da 'očito nema drugog načina da se brani od besmislenih i lažnih optužbi osim da praktično samog sebe prijavi i zatraži da tužilaštvo svaku od ovih tvrdnji i optužbi detaljno ispita'.'
Posle tri meseca Tužilaštvo za organizovani kriminal odgovorilo je na Ljajićev zahtev.
'Ovim putem Vas obaveštavamo da je ovo tužilaštvo izvršilo tražene provere preko Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i uvidom u pisarnicu ovog tužilaštva, nakon čega je utvrđeno da se protiv vas ne vodi bilo kakav krivični postupak za bilo koje krivično delo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti, pa tako ni za krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga iz čl. 246 KZ', stoji u odgovoru Tužilaštva.'
Lider SDPS izjavio je da će posle zvanične potvrde Tužilaštva zatražiti da bude ispitan na poligrafu.
„Neću da stanem na Tužilaštvu, tražiću da idem u policiju na poligraf. Ispostavilo se da sam odabrao najbolji mogući način za borbu protiv njegovih kleveta. Ako poligraf pokaže da ma ijednu trafiku ili kiosk posedujem, odlazim sa svih funkcija. Mislim da bi bio red da ide i on, da bi se pokazalo ko laže. Ne možemo obojica da govorimo istinu', kazao je Ljajić. On je dodao da zna da na sudu poligraf nije validan, ali da nema drugog načina da pokaže da Šešelj govori neistinu.'
Ali, Šešelj nije prestajao sa optužbama. On je u avgustu 2019. za tadašnju ministarku građevinarstva Zoranu Mihajlović kazao da je „osvedočeni zaštitnik interesa SAD“, a za Ljajića da je „dugogodišnji saradnik MI6“.
'Strane obaveštajne službe imaju svoje špijune i među ministrima u Vladi Srbije, a najkorisniji saradnici su im Zorana Mihajlović i Rasim Ljajić, tvrdi lider radikala Vojislav Šešelj. On za Kurir kaže da ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović radi za američku CIA, dok Ljajić, koji u Vladi vodi resor trgovine, turizma i telekomunikacija, služi britanskoj agenciji MI6. 'Zorana je američki špijun, a Ljajić je engleski. To vam je sto posto. Možda ih među ministrima ima još, ali za ove sam siguran. Ljajić je dugogodišnji saradnik britanske obaveštajne službe. Na vezi je sa Lusi Mejzels, šefom političkog odeljenja britanske ambasade u Beogradu. Čak je s njom dogovarao moju likvidaciju, a ona se obradovala i kazala: 'Uf, to bi bio najlepši način da okončam svoj boravak u Beogradu', pošto joj je mandat bio na isteku', ispričao je Šešelj za Kurir.'
Sa istim tvrdnjama nastavio je i narednih meseci, pa je u novembru 2019. u Skupštini Srbije izjavio da u Vladi Srbije sede „dva velika špijuna” – Zorana Mihajlović i Rasim Ljajić.
„Imamo po raznim ministarstvima američke špijune. Govorio sam i u Narodnoj skupštini, prozvao i Zoranu Mihajlović i Rasima Ljajića. Nisu jedini. I kad nešto poverljivo raspravljaju u vrhu vlasti onda se sakriju od njih. Onda to po kuloarima rade. Oni odavno nisu u posedu nijedne državne tajne. Jer državni vrh zna ko su i kakvi su.”
Narednog meseca ponovo je u Skupštini Srbije za Ljajića rekao da je „glavni proizvođač heroina u Srbiji“, ali i da je odgovoran za trgovinu oružjem iz „Krušika“.
„On je morao da kontroliše ovo što se radi oko spoljne trgovine, on je ministar trgovine. U krajnjem slučaju radi se o krajnjem nehatu, a moguće da je bio umešan, ja za to nemam podataka. Ali, ja sam celu jednu knjigu od 1.000 strana objavio na osnovu podataka koje smo ja i moji saradnici prikupili, najviše sa interneta, ali i drugih izvora. O njegovim kriminalnim aferama. Da je glavni proizvođač heroina u Srbiji, da je nasledio heroinsku fabriku svoga brata. (...) Ne znam (zašto nema reakcije nadležnih državnih organa). Ja znam samo da Rasim Ljajić uporno neće da dolazi na sednicu Narodne skupštine, zbog mene. Da je u Vladi rekao svojim nadređenim i svojim saradnicima da je to razlog. A zašto neće da ga smene? Pa, vidite, nikog ne smenjuju. Bolećivi su prema svakome. To je problem. Što se Vučić ponaša kao Majka Tereza, pa misli da svaki svoj kadar treba da sačuva po cenu života.“
Ipak, pred izbore za Skupštinu grada Beograda, održanim u decembru 2023, koaliciji okupljenoj oko Srpske napredne stranke pridružila se i Šešeljeva Srpska radikalna stranka. Ljajić je odgovarao na pitanje kako će svojim boračima da objasni činjenicu da će „ići ruku pod ruku sa Vojislavom Šešeljem“.
„Ja neću biti sigurno, nek ruku pod ruku ide onaj ko je pravio sporazum. Mi smo pravili dogovore sa SNS. Niti sam znao, verujte mi... Nikakvu tajnu nemam, niti sam znao. Ja sam saznao iz medija. Mi smo potpisali dogovor sa SNS-om o koaliciji, u koaliciji smo sa SNS-om, a sad SNS s kim je i kako je pravio koalicije s drugim strankama, ja stvarno, mislim kao manjinski partner na to nismo mogli da utičemo, a nisam ni znao, iskren da budem, eto nisam ni znao. (...) Jesam li srećan zbog toga? Nisam srećan. Naravno, šta da kažem - super je? Ili da kažem - normalno je? Mada, i to, moram da budem iskren, mi smo na lokalu, u Pazaru, imali koaliciju, jer nije mogla drugačije vlast da se formira, da bude multietnička vlast, jer tad su radikali imali većinsko biračko, srpsko, telo koje je bilo iza njih. Nismo hteli da pravimo monoetničku vlast, morali smo da ih uključimo i to je stvarno korektno funkcionisalo.“
Kada je vlast odlučila da se ponovo ide na beogradske izbore, koje je zakazala za 2. jun, predsednik Srbije i član SNS Aleksandar Vučić pozvao je naprednjake da izađu „u što širem frontu“, jer „Srbiji treba zajedništvo“. Ovoga puta teško da je za Ljajića bilo iznenađenje što je sa Šešeljem i njegovom strankom ponovo na istoj listi. I što se imena njih dvojice nalaze u punom nazivu te liste.
Naslovna fotografija: Fonet, Miki Jevtović