Lokalni “faraoni” i decenijama “u sedlu”
“Tito” iz Sopota, “Faraon” ili “Mesko” iz Leskovca, Palma iz Jagodine, neprikosnoveni Zaharijev iz Bosilegrada i Ničić iz Zaječara, samo su neki od lokalnih “vladara” koji su odavno pomračili slavu čuvenog Bidže i Rake, koji su devedesetih “proslavili” Svilajnac i Trstenik. Na funkcijama predsednika opštine ili gradonačelnika nalaze se godinama, neki i decenijama, podržavaju svaku republičku vlast, neretko prelaze iz jedne u drugu partiju, a sugrađani ih doživljavaju kao moćne i snalažljive ljude.
Najpoznatiji ili samo najzastupljeniji u medijima jeste predsednik Skupštine opštine Jagodina, lider Jedinstvene Srbije, privatni preduzetnik iz sela Končareva Dragan Marković Palma.
Kada je Jagodina 2008. godine dobila status grada, Marković je postao prvi gradonačelnik. Posle 2012. zauzeo je funkciju predsednika Skupštine opštine Jagodina na kojoj je ovih dana započeo treći mandat. Da nije važna formalna funkcija već ko je na njoj, svedoči podatak da je već drugi mandat gradonačelnik Jagodine u stvari Ratko Stevanović, potpuno nepoznat široj javnosti.
Pored tvrdnje da mu od muzičara još nisu svirali samo Betoven i Šopen „jer je bio mali“, Palma je prepoznatljiv i po rečenici koju je izgovorio u toku pregovora o formiranju vlade 2008. godine: „Patriotizam se ne sipa u traktor“. Ona je označila sasvim novi pravac u političkoj realnosti Srbije, koji su mediji nazvali „pragmatični patriotizam“.
A pragmatični običaj da „pomaže“ socijalno ugroženim grupama, za šta za uzvrat očekuje podršku na izborima, Palma nikad nije krio. Još pred izbore 2004. godine poklanjao je osnovne životne namirnice najsiromašnijima, a to je nastavio da radi do danas. Od besplatnog gradskog prevoza za najstarije i najmlađe, preko maturskih ekskurzija i letovanja za đake, pa sve do čuvenih „dve hiljade za gospođu“ u danima kad pred lokalnog „gazdu“ izlaze najsiromašniji da mole za pomoć. Kritike da tako ponižava sugrađane odbacuje uz primedbu da ga kritikuju „samo oni kojima ni dve hiljade evra ne znače ništa i ne razumeju šta znači pomoć porodicama sa decom“.
https://youtu.be/xmanFwByghk
Uz marketing na svojoj lokalnoj televiziji, Palma je ubedio ne samo svoje sugrađane da je Jagodina sa akva parkom, zoo-vrtom, Muzejom voštanih figura i drugim projektima koje su pratile nerazjašnjene afere i potencijalni pritisci na privrednike da pomognu – zaista grad u kojem se živi bolje nego u ostatku Srbije.
Sumnji u poslovanje Palminih firmi ima, ali krivičnih prijava nema. Osuđen je samo za teški oblik diskriminacije po osnovu seksualnog opredeljenja, kada se 2011. godine, javno usprotivio održavanju Parade ponosa. Ipak, ne sme se zaboraviti da je Dragan Marković Palma jedini iz vladajuće koalicije uspeo da ne podrži kabinet premijerke Ane Brnabić i javno u Skupštini kaže da neće glasati za nju jer je gej, a da ipak ostane deo vlasti.
Cvetanović po četvrti put gradonačelnik Leskovca
Leskovac će po četvrti put, a treći zaredom, voditi Goran Cvetanović, istovremeno predsednik Gradskog odbora Srpske napredne stranke (SNS). Devedesetih je bio vlasnik mesare „Mesko“ pa otuda i nadimak, a najpoznatija fotografija leskovačkog gradonačelnika nastala je tokom boravka u Makedoniji, kada se, verovatno na nekom maskenbalu, pojavio u odori egipatskog faraona.
Kako je objavio KRIK, Cvetanović i njegova porodica imaju četiri kuće u Leskovcu, stan u Nišu, vikendicu na Vlasini, brojne poslovne prostore i hektare zemlje. Kako mediji s vremena na vreme podsete, protiv njega je Agencija za borbu protiv korupcije 2017. pokrenula postupak zbog neprijavljivanja imovine, a kažnjavan je zbog nenamenskog trošenja novca iz gradskog budžeta. Ipak, o Cvetanoviću najviše se govorilo 2015, kada je svečano otvorio javni toalet na groblju. To je, izgleda, bilo dovoljno da lista SNS osvoji više od 50 odsto glasova.
Mnogo više od toga, čak 96 procenata, na poslednjim lokalnim izborima u Bosilegradu osvojila je lista „Vladimir Zaharijev – To smo mi – Aleksandar Vučić – Za našu decu“.
Zaharijevu, koji je na čelu opštine od 2001, uspelo je da bude i na listi sa SNS, koja mu je donedavno bila opozicija i da, po svemu sudeći, njegova lista bude jedina u lokalnom parlamentu.
Vodiće Bosilegrad šesti mandat zaredom, prvo kao funkcioner Demokratske stranke Srbije, potom kao lider bugarske nacionalne manjine, pa sve do liste naprednjaka sa kojima je, kaže, napravio samo lokalnu koaliciju, a nije preleteo u njihov tabor.
Široj javnosti postao je poznat 2016. godine kada je pred izbore predvodio proteste protiv prodaje lokalne benzinske pumpe. Nastojao je da od člana SNS-a Stefana Kostova, koji je tvrdio da je novi vlasnik, odbrani benzinsku pumpu koja je radila 43 godine. Istovremeno Kostov je insinuirao da je Zaharijev „ostvarivao neke svoje lične interese preko sporne benzinske stanice“, te pitao zašto predsednik brani pumpu koja nija opštinska.
Iako je Bosilegrad jedna od najsiromašnijih opština u Srbiji, a broj stanovnika pao na manje od 8.000, posle mnogo godina ova opština je po prosečnoj plati pretekla Trgovište, Preševo i Bujanovac, pa su skoro svi preostali glasači iskazali želju da Zaharijev nastavi da ih predvodii.
Primera lokalnih funkcionera koji su posle izbora započeli četvrti, treći ili drugi mandat ima na desetine.
Tako je u Kraljevu funkciju gradonačelnika zadržao mladi doktor nauka Predrag Terzić, poznat ne samo po brojnim lapsusima poput „aerodruma“ i „zoohijene“, već i po svečanom otvaranju semafora.
Čajetinu peti put vodi Milan Stamatović jedan od retkih lokalnih lidera koji nije u SNS, a u Surdulici na čelu opštine ostaje kontroverzni socijalista Novica Tončev.
Jedan od najmoćnijih ljudi Srpske napredne stranke Darko Glišić po treći put vodiće opštinu Ub, a Bošku Ničiću, posle više stranačkih preletanja, uveliko traje novi mandat na čelu Zaječara. U Adi je od 2008. nepromenjiv nekadašnji demokrata, a sada naprednjak Zoltan Bilicki.
Svi bi da budu Žika iz Sopota
A mediji neretko kao neprikosnovenog lokalnog funkcionera ističu „Tita iz Sopota“, Živorada Milosavljevića, koji je na čelu te opštine više od 30 godina. Naravno, poslednje mandate dobio je kao predvodnik lokalne liste Srpske napredne stranke.
On je nedavno započeo jubilarni deseti mandat, a na izborima je pobeđivao prvo kao član Saveza komunista, pa Socijalističke partije Srbije, zatim grupe građana, pa onda i SNS-a. Za to vreme Beograd, kome pripada opština Sopot, promenio je čak 13 gradonačelnika.
Naslovna fotografija: Kolaž/FoNet/Printscreen N1