Mediji o Izveštaju EK – za nekog oštar, za nekog korektan
Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u procesu evrointegracija iskorišćen je kao povod za novi - dnevni - talas anti-EU poruka u mejnstrim medijima u Srbiji. Sve u svemu, ako je verovati domaćoj štampi i televizijama, teško je, ali Srbija napreduje. Osim u spoljnoj politici, ali, ko sme da “zameri”, jer što bi rekao predsednik - “Šta da radimo kada svaki dan izlaze sa deklaracijama i rezolucijama protiv Rusije.” Većina medija se među glavnim naslovima nije bavila konkrentno sadržajem Izveštaja i zamerkama koje su upućene Srbiji na temu korupcije, pravosuđa, formiranja Vlade.
Kurir i Novosti su u prvi plan istakli Vučićevu poruku „Ne glasamo za kazne Rusiji i plaćamo cenu”, kako „EU ruši projekat Srbije i Mađarske”, kao i da od EU stižu nekonstruktivni pritisci. Naslovne strane popularnih novina uglavnom su bile fokusirane na druge teme.
„Srbija od EU dobila prvu jedinicu zbog neuvođenja sankcija Rusiji” i citat Olivera Varheljija (evropski komesar za politiku susedstva i proširenja) da Srbija mora da se uskladi sa EU dominiraju na naslovnim stranama Danasa i Nove, kao dve vesti koje donekle odskaču od preostalih reakcija u medijima.
Uobičajeno, konstrukcija naslovnih poruka u štampi i na televizijama se ne poklapa, pa se vest o ovom izveštaju našla kao prva na svim televizijama, što nije bio slučaj sa novinama. Javni servis je skoro polovinu vremena posvetio ovoj temi i imali su dva javljanja uživo.
Izveštaj ocenjen kao oštriji, u Beogradu je ocenjen kao korektan, javio je RTS, a upečatljivo je bilo obraćanje Emanuela Žiofrea, šefa Delegacije EU u Srbiji kako to EU računa na Srbiju, ali da je važno da se uskladi i sa pitanjima bezbednosti. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u želji da „prevede na srpski jezik” rekao je da je „politički deo obojio ceo izveštaj”.
„To je jedini deo. Želim da ljudi u Srbiji znaju, pošto razni političari, zlonamerni, ponekad i mediji žele da govore o nazadovanju Srbije, u Srbiji je nazadovanje, po onome što vidi Evropska unija, zabeležno samo u jednoj oblasti, ne postoji druga oblast u kojoj je zabeležno nazadovanje”, izjavio je Vučić (govoreći o spoljnoj politici).
Srbija neposlušna, ali poželjan partner, glavni je utisak ako pogledate sve naslovne strane i glavne vesti TV dnevnika na televizijama sa nacionalnom frekvencijom. U kontekstu drugih tema, i ova je smeštena u uobičajen šablon zahtevne Evrope koja opterećuje Srbiju i ima niz zahteva zbog svojih interesa.
A što bi rekao voditelj na kraju vesti B92 – „Inače, izveštaj Evropske komisije nema obavezujući karakter.”
Kada je reč o izveštajima Evropske komisije, manipulacije pri tumačenjima su već ustaljen manir političkih aktera. Podsetimo, prošle godine premijerka Ana Brnabić je rekla kako je napredak konstatovan u svemu. Međutim, kada je reč o spoljnoj politici, evropskim vrednostima i putu ka EU, i ova izjava je dobila tada ocenu zloupotreba činjenica. (Premijerka se fokusirala na pozitivan ton, jer jezik kojim je pisan izveštaj to dozvoljava, ali izbegla je da se osvrne na suštinu, duboku analizu preporuka i zamerki koje se navode iz izveštaja u izveštaj.)
Naslovna fotografija: Canva, skrinšot Novosti, Kurir, Nova