Nema glasanja bez maski, rukavica, gela i toplomera?
Dok se u Srbiji, bar prema medijskim objavama, očekuje „odmrzavanje“ izbornih radnji, nastavak predizborne kampanje i izlazak na izbore, i u drugim zemljama pokušavaju da pronađu najefikasniji i najbezbedniji model za organizovanje planiranih izbora.
U Južnoj Koreji su 15. aprila održani izbori, a izlaznost je bila čak 66 odsto, veća nego na bilo kojim parlamentarnim izborima još od 1992. godine, pokazuju podaci Nacionalne izborne komisije, prenosi BBC.
Demokratska stranka predsednika Mun Dže Ina osvojila je 163 mesta od 300 u Narodnoj skupštini i to će biti prvi put u 16 godina da levo orijentisane stranke imaju većinu. A svi glasači su morali da dezinfikuju ruke gelom, da nose maske i zaštitne rukavice, kao i da sede udaljeni barem jedan metar, a merena im je i temperatura.
Izvor: Youtube, CNA
Glasovi u koveratama
A u Sjedinjenim Američkim Državama sve su bliži odluci da se, umesto da građani izlaze na birališta, glasovi šalju poštom.
Opoziciona Demokratska stranka izražava zabrinutost uz napomenu da se time nekim građanima može oduzeti pravo glasa. Demokrate su, inače, tužile sudu republikanca, vrhovnog zvaničnika Nevade zaduženog za izbore, zato što će u svakom okrugu tokom tamošnjih izbora 9. juna biti po samo jedno biračko mesto. Oni tvrde da će zato čak 87 odsto birača te države čije stanovništvo uglavnom živi u Las Vegasu, biti upućeno na svega dve lokacije za glasanje u tom gradu.
Kako se navodi, u svakom okrugu u Nevadi biće po samo jedno biračko mesto za predizbore u junu, na Floridi zvaničnici upozoravaju da će možda morati da objedine biračka mesta, a u Ohaju će samo osobama sa invaliditetom i beskućnicima biti dozvoljeno da lično glasaju na glasačkim mestima.
„Normalni“ izbori tek 2022?
I Poljaci su najbliži opciji da svoje predsedničke izbore, planirane za idući mesec, organizuju tako da se glasovi šalju poštom. Poljski ministar zdravlja Lukaš Šumovski kazao je da će normalni izbori sa izlaskom na birališta biti mogući tek za dve godine, a ako se političari ne slože da se izbori odlože na taj rok, da je epidemiološki jedino moguće rešenje glasanje poštom.
Vladajuća stranka Pravo i Pravda i njen lider Jaroslav Kačinjski insistiraju da izbori budu u planiranom terminu kada njihovom kandidatu, sadašnjem predsedniku Andžeju Dudi ankete daju šanse za pobedu već u prvom krugu, dok bi na odloženim izborima sve rešio tek nesigurni drugi krug, a poverenje birača mogle bi da ugroze posledice ekonomske krize nakon pandemije.
Inače, Pravo i Pravda je glasovima svojih poslanika 6. aprila izmenila izborni zakon tako da svi građani glasaju poštom, umesto na biralištima, iako je Ministarstvo spoljnih poslova upozorilo da u mnogim zemljama neće zbog pandemije biti u stanju da organizuje glasanje, a za sada nije jasno da li će Poljska pošta biti u stanju u tako kratkom roku da tehnički pripremi izbore.
Vladajuća stranka podnela je kao alternativu i predlog izmena Ustava za to da se mandat sadašnjeg predsednika Dude produži za dve godine s tim da ne bi mogao ponovo da kandiduje na funkciju, međutim, opozicija, čiji su glasovi potrebni za te izmene, kategorično to odbija.
Evropska unija i OEBS izrazili su zabrinutost da je moguće u jeku epidemije virusa u Poljskoj kada su na snazi restrikcije za kretanje stanovništva, u maju organizovati legitimne izbore.
Naslovna fotografija: Istinomer/Zoran Drekalović