(Ne)realno povećanje plata i penzija do kraja godine
„Zamoliću ljude iz MMF-a da se onima koji su platili visoku cenu povećaju plate i penzije. Imamo novca da to sebi možemo da priuštimo. Ne želimo, međutim, da rušimo sporazum sa MMF-om pa ćemo sa njima razgovarati“, kazao je juče premijer Srbije Aleksandar Vučić. Pojedini ekonomisti misle da postoji način da se ovakva dinamika smanjenja deficita u budžetu nastavi, dok drugi smatraju da to nije realno, a posebno ne povećanje penzija i plata na osnovu toga.
Ekonomista Ivan Nikolić iz Ekonomskog instituta kaže za Istinomer da bi bilo dobro da se nastavi sa ovom dinamikom punjenja budžeta što bi vlasti dalo za pravo da poveća penzije i plate u javnom sektoru.
“Još je rano da izvlačimo zaključke. Ovom punjenju budžeta doprinelo je i povećanje prihoda od PDV-a i akciza. A to je samo posledica boljeg rada Poreske uprave, koja je određene transakcije sive ekonomije uvela u legalne tokove. Posle smanjenja plata i penzija nije moglo da dođe do povećanja potrošnje, pa samim tim i naplate PDV-a, osim smanjivanje sive ekonomije”, kaže Nikolić.
Kako za Istinomer kaže Goran Radosavljević, docent na Fakultetu za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA) do suficita u budžetu je došlo zbog toga što je „Telekom“ ranije uplatio dividendu državi, ali i zato što su u budžetu smanjeni kapitalni rashodi, a poljoprivrednicima je odložena isplata određenih primanja.
“Tačno je da smo imali suficit kada se gledaju prva dva meseca 2015. godine. Ali, treba da znamo da smo mi samo u januaru imali suficit, već u februaru je deficit, ali kada se saberu ta dva meseca i dalje smo u plusu. Porasli su malo prihodi od domaćeg PDV-a i od PDV-a na uvoz. Ali ovoj slici u budžetu je doprinelo najviše to što je „Telekom“ uplatio dividende u januaru umesto u novembru, kako je to do sada rađeno. Što je još gore, „Telekom“ nije imao likvidna sredstva, pa je morao da uzme kredit kako bi isplatio dividende. Pored ovoga, kapitalni izdaci su na 60 odsto onih koje smo imali u prva dva meseca prethodne godine. I na kraju, odložena je isplata poljoprivrednicima određenih primanja za kasnije tako da se i tu uštedela koja milijarda dinara”, objašnjava Radosavljević.
Na ovaj način, kako kaže naš sagovornik, stvorena je slika stanja u budžetu koja uopšte nije realna.
“Voleo bih kada bi raslo popunjavanje budžeta iz PDV-a, ali za ova dva meseca samo su neporeski prihodi doprineli suficitu. To nije održivo na duge staze. To što je „Telekom“ isplatio dividendu u januaru znači da ćemo imati manji prihod u budžetu u novembru kada je taj novac do sada bio uplaćivan”, kaže Radosavljević.