Novi Sad pred blokadom kase
Nepunih godinu dana pošto je grad uložio žalbu na odluku novosadskog Privrednog suda, spor između Novog Sada i ATP Vojvodina dobio je konačni epilog – Grad Novi Sad je pred bankrotom!
Ono čega su morali biti svesni i potpisnici ugovora (lokalna samouprava koja je predvođena Majom Gojković došla na vlast 2004.) i naslednici tog spora (vlast na čijem je čelu od 2008. godine bio Igor Pavličić), a za šta su ubeđivali sugrađane da se neće desiti, upravo se dogodilo. Grad je izgubio spor protiv ATP „Vojvodina“ i njenog vlasnika Ilije Devića i Novosađani će platiti oko 14 miliona evra obeštećenje toj kompaniji. To je odluka Privrednog apelacionog suda kojom je samo potvrdio prvostepenu presudu Privrednog suda u Novom Sadu.
Kako je NS „uvaljen“ u problem
Vlasnik ATP „Vojvodina“ Ilija Dević je 2006. potpisao ugovor sa tadašnjom gradonačelnicom Majom Gojković, na osnovu kojeg se on obavezao da izgradi novu autobusku stanicu, dok je grad trebalo da preseli sav međumesni prevoz na novu lokaciju kada nova stanica proradi. Dević je u izgradnju uložio 30 miliona evra, ali su predstavnici grada počeli da tumače ugovor na drugačiji način, konkretno – da ne moraju da sele autobuski međumesni saobraćaj na novu stanicu i ugase postojeću. Potom je ATP „Vojvodina“ krajem 2008. otišla u stečaj, ugovor o privatizaciji je raskinut, a Dević je podneo tužbu protiv grada za naknadu štete. Pet godina kasnije sud je potvrdio da grad nije ispunio ugovornu obavezu i naložio da Deviću isplati milijardu i 335 miliona dinara.
Ako je za utehu gradskim čelnicima, Novi Sad ima pravo na vanredni pravni lek, ali to ne odlaže izvršenje. Konkretno, to znači da će tokom februara novac iz budžeta grada biti preusmeravan na račun ATP-a sve dok se dug ne isplati, a auto prevoznik će tim parama podmiriti poverioce. Novom Sadu, osim što preti blokada računa, sledi i odustajanje od najavljenih investicija za 2013. Umesto poboljšanja životnih uslova u gradu, Novosađani će morati da se suoče sa godinom stagnacije. Po svemu sudeći velika verovatnoća je da će cene pojedinih komunalnih proizvoda porasti kako bi se nadomestile plate u javnim preduzećima ili će se grad zadužiti. Ipak, aktuelni gradonačelnik Miloš Vučević kaže da će pravdu potražiti pred Vrhovnim kasacionim sudom i najavljuje reviziju celog slučaja, verujući da Grad Novi Sad ima šanse da uspe.
Odgovornost kao ping-pong
Ko je zaista od gradskih čelnika odgovoran za takav epilog slučaja sa ATP „Vojvodina“ i da li je šteta mogla biti manja ili da je čak uopšte ne bude? Niko javno nije upro prstom ni u Maju Gojković, ni u Igora Pavličića, ali se zato dvoje bivših gradonačelnika međusobno prilično optužuju. Gojkovićeva kaže da je četiri godine bilo sasvim dovoljno da prethodna vlast (DS-LSV), ako je smatrala da ugovor ne valja, da ga raskine ili da nađe kompromis sa tužiteljem. Pavličić, opet, podseća da je skupština grada odlučila da treba nastaviti spor, jer bi sve ostalo značilo „da je druga strana u pravu“. Jedino u čemu se slažu dvoje bivših gradonačelnika jeste da je – pravosnažna presuda je kontroverzna.
Aktuelni gradonačelnik Miloš Vučević, sa druge strane, brani gradskog prevoznika koji i te kako profitira od sadašnje autobuske stanice.
„Nije ovde samo pitanje plaćanja štete nego bi grad sada morao da zatvori postojeću međumesnu stanicu koja je vlasništvo GSP-a, da ugasi svoje preduzeće, a najveći prihod ubire od međumesne autobuske stanice, i da međumesni saobraćaj uputi na stanicu ATP-a koja ne radi.“ (gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, RTS, 14. 2. 2013. godine)
Iz ove perspektive nikako nije jasno da Novi Sad, koji je na čelu imao tri pravnika-advokata (dva bivša i sadašnji gradonačelnik), nije mogao da iznađe kompromis s Ilijom Devićem, nego se sad pravdaju odlukama Skupštine, nečinjenjem za četiri godine i kritikom da je presuda kontroverzna. Inače, u gradskim kuolarima kruži priča da je Gojkovićeva svoju partiju ugasila kako bi zaštitu pred zakonom našla u okrilju vladajućeg SNS-a, upravo zbog slučaja ATP-a. Privatizacija tog preduzeća, da podsetimo, potpada među one sporne na ćijim revizijama insistira Evropska komisija.
Lična tužba Devića nova giljotina za grad
Presuda i suma koju Novi Sad treba da isplati Deviću nije konačan bilans višegodišnjeg sudskog spora. Advokat tužitelja, Emir Jašarević, podneće još jednu tužbu jer se zbog podnošenja tužbenog zahteva spor odugovlačio i odlučivanje odložilo za godinu dana. Dević će tako od Novog Sada tražiti nadoknadu štete od čak 57 miliona evra. Poslednje ročište u Višem sudu u Novom Sadu bilo je 29. januara 2013. godine i odlučeno je da se uradi novo ekonomsko – finansijsko veštačenje. To bi tužbeni zahtev od 5,5 milijardi dinara moglo da smanji, ali i da ga poveća.
Inače, Devićev advokat još je u septembru 2012. godine nudio gradu mirno rešenje ovog spora, dogovorom van suda i aktiviranje autobuske stanice. Tada grad nije bio zainteresovan da na taj način reše parnicu. Jašarević je podsetio da se gradsko javno pravobranilaštvo ni u januaru 2013. nije izjasnilo po pitanju ponuđenog vansudskog poravnanja. Sada se čeka ishod te parnice, a grad još uvek ima šansu da spreči finansijski debakl budžeta Novog Sada.
Dević je tu tužbu protiv Novog Sada podneo u decembru 2011. godine, navodeći da je najmanje toliko izgubio ne samo zbog toga što grad nije ispoštovao ugovornu obavezu da sadašnju međumesnu autobusku stanicu preseli u novu zgradu, već i zbog upropašćavanja ATP-a. Dević je to preduzeće kupio još 2004. godine za četiri miliona evra, a u modernu stanicu i nabavku 30 novih autobusa uložio je više od 30 miliona evra. Odštetni zahtev od 57 miliona evra čini, inače, gotovo trećinu godišnjeg novosadskog budžeta (oko 175 miliona evra), ali taj iznos, dodaje Dević, nije i konačan, pošto u njega nisu uračunate kamate.