Obećanje o izborima u Beogradu ulazi u deveti mesec
Realno je da izbori na svim nivoima budu već naredne godine, kaže Dragan Đilas; gradonačelnik Šapić ističe da na toj funkciji planira da ostane ceo mandat; Ivica Dačić da je protiv izbora u Beogradu, a Aleksandar Vučić se o ovoj temi odavno ne oglašava. Prošlo je osam meseci od izbora, ali i od Vučićevog obećanja da će se, “ako opozicija to bude želela”, na nove izbore u Beogradu ići vrlo brzo. Odmiče decembar koji se pominjao kao mesec u kome će se možda organizovati izbori, a u ovom trenutku ne čini se izvesnim ni da to bude u martu, kao rezervnom terminu. A šta smo sve čuli u međuvremenu?
Dva dana posle izbora u prostorijama Stranke slobode i pravde održan je sastanak svih lista koje su prešle cenzus u Beogradu ili su u tom trenutku imale tu šansu – Ujedinjeni za pobedu Beograda, koalicija NADA, koalicija „Moramo“, Zavetnici, Dveri/POKS, i lista „Ajmo ljudi“.
Lider SSP Dragan Đilas izjavio je da je za opoziciju glasalo 70.000 birača više nego za SNS i SPS i pozvao građane da na dopunskim glasaju za listu „Ajmo ljudi“, kako bi se njenim ulaskom u gradsku skupštinu stvorila mogućnost da opozicioni blok preuzme vlast. Već sutradan je na televiziji Nova S izjavio da je spreman da o ponavljanju izbora za Skupštinu Beograda razgovara sa predsednikom Srbije i SNS.
'Spremam sam da razgovaram sa Aleksandrom Vučićem, normalno je da se smanje tenzije. On je predsednik svih građana i u obavljanju ove funkcije treba da vodi računa i o ovakvim stvarima. Naša lista bi tražila da se ponovljeni izbori na ovih 258 biračkih mesta održe nakon šest meseci i ja bih o tome razgovarao sa Vučićem', kazao je Đilas za TV Nova S.'
Na odgovor predsednika Srbije nije dugo čekao, Vučić je kazao da su za njega svi građani Srbije isti i da „nema problem u razgovoru sa njima“.
'Šta ćete sa svoje strane uraditi za smirivanje tenzija?
- Sve. Sve što je potrebno i sve što je moguće. I razgovaraću sa svakim. I razgovaraću sa svakim kao neko ko nesumnjivo ima najveći legitimitet u ovoj zemlji, možda i jedini na takav način, pod svojim imenom. Sa svakim. Da pomognem, za mene su svi građani Srbije isti i ja nemam problem u razgovoru sa njima. Ja sam odbijao da razgovaram sa njima kada su oni rekli da neće da razgovaraju sa ‘ludakom, psihopatom, Hitlerom’, ovakvim i onakvim. Tad sam rekao: ’Pa, dobro, vi nećete, OK. Hvala vam, učinili ste mi uslugu'.
Dakle, vaša vrata su otvorena, ako mogu da razumem?
- Apsolutno. Ako politički faktor, i onaj ko je prešao cenzus i onaj ko nije prešao cenzus, a pogotovo neko ko ima više od 10 odsto glasova, kaže ‘želim da razgovaram sa predsednikom o tome i tome’, moja obaveza je da taj razgovor obavim. I nemam nikakav problem sa tim. I neću ga odugovlačiti i neću ga odlagati.'
Sastanak Vučića i Đilasa organizovan je 11. aprila u Predsedništvu Srbije, a nakon njega Đilas je saopštio da je razgovor bio težak, ali da je on zatražio da u Beogradu ponovo budu organizovani izbori kako bi vlast imala legitimitet. Vučić će, kazao je Đilas, svoj stav izneti do kraja te nedelje.
Vučić prihvatio nove izbore
Učinio je to 17. aprila na TV Pink. Istakao je da ukoliko najveća opoziciona lista bude želela prevremene gradske izbore on je spreman da to prihvati.
'Mi smatramo da je logično da ima neka pauza od šest meseci, ali ako budu insistirali, mi nemamo problem ni ranije da idemo na izbore', rekao je Vučić. On je rekao da će to biti njegov predlog predsedništvu i glavnom odboru Srpske napredne stranke, čiji je predsednik.'
Početkom maja potpredsednica SSP Marinika Tepić izjavljuje da sastanak Vučić-Đilas „otvara priliku da pravda i izborna volja budu zadovoljene“, ali i dodaje da oni nisu postigli dogovor o raspisivanju novih izbora već su razgovarali o načinu rešavanja političke krize, „nastale na osnovu činjenice da vlast mogu da formiraju SPS i SNS protiv kojih je glasala većina Beograđana“.
'Novi beogradski izbori bi mogli da liče na prave izbore ako u narednih šest do devet meseci budemo imali slobodan RTS i ako u tom periodu budemo u situaciji da se urede birački spiskovi, izbrišu 'uvezeni birači', uspostave izborne komisije na paritetnom odnosu vlasti i opozicije, kako se ne bi opet dešavalo da se kršenje izbornih prava, brojne neregularnosti, pa čak i krivična dela rešavaju političkim preglasavanjem predstavnika vlasti. Da bi se došlo do tog vremenskog okvira, svakako se mora ući u izbor organa Grada Beograda, predsednika skupštine pre svega, inače bismo po zakonu imali nove izbore u roku od 60 dana. U slučaju da većina koju imaju SNS i SPS i bez preletača izabere gradonačelnika, on bi podneo ostavku najkasnije tri meseca pre datuma novih izbora i time bi otpočeo proces ulaska u nove izbore, koji podrazumeva formiranje privremenog organa od strane Vlade Srbije', kazala je Tepić.'
Đilas je kazao da su se na sastanku sa Vučićem kao potencijalni datumi pominjali decembar 2022. i mart 2023.
'On je ocenio da je to situacija koja se rešava razgovorom vlasti i opozicije i da 'ne postoji institucija koja to može da reši' i dodao da očekuje da Vučić ispuni ono što mu je prvo rekao na sastanku, a nakon toga izneo u javnost. 'Aleksandar Vučić je to javno rekao, ja verujem da će on to obećanje na kraju ispuniti', kazao je Đilas. Prema Đilasovim rečima, njegova odgovornost je bila da se sastane sa Vučićem, jer su 'i on i funkcioneri njegove stranke trpeli najviše napada u poslednje četiri godine. Na nama je bilo da budemo ti koji će da kažu – hajde da pokušamo', kazao je i dodao da je to bio 'neophodan korak za celo društvo'.'
Sutradan je predsednik Srbije ponovio da je spreman da raspiše nove izbore u Beogradu, „ako to opozicija bude želela“, ali ih je i upozorio – „izgubićete ubedljivije“.
'Čekam da mi kažu kad žele izbore, jer smo mi dali tu reč. Samo im ja kažem da dobro razmisle, izgubiće ubedljivije. Samo im kažem da dobro razmisle, vreme koje im odgovara', kazao je Vučić.'
I član SNS Goran Vesić, u tom trenutku još na funkciji zamenika gradonačelnika Beograda, ističe da njihova stranka „ne beži“ od novih izbora u Beogradu, ako opozicija to bude tražila.
'Ja sam siguran da će naši organi taj predlog prihvatiti, jer mi smo stranka koja nikada nije bežala od provere poverenja pred građanima. To je nešto što je moguće da se desi u budućnosti. Predsednik ih je upozorio da dobro razmisle pre nego što traže te izbore, jer će lošije proći na njima', rekao je Vesić za televiziju Pink.'
Na te opaske Đilas odgovara da na novim izborima u Beogradu, u decembru ili martu, očekuje još veću razliku u korist opozicije.
'Upitan da prokomentariše ovu izjavu Vučića, Dragan Đilas za Nova.rs ističe da su u Beogradu opozicione stranke osvojile 70.000 glasova više od SNS-a i SPS-a. 'I to uz fantomske-upisane birače, uz kupovinu glasova, uz pritisak na zaposlene, uz medije koji nisu mediji već propagandna glasila režima…. Da imamo prave demokratske izbore vladajuće stranke ne bi osvojile ni trećinu glasova', kaže Đilas. On navodi da su to činjenice koje su svima jasne. 'Samo neki to hoće da priznaju, a neki ne. Na novim izborima, bili oni u decembru ili martu, očekujem još veću razliku u korist opozicije i smenu vlasti u Beogradu', poručuje Đilas.'
Nakon što je 11. juna formirana Skupština grada Beograda, Đilas je ponovio da očekuje nove izbore, ali je kazao da će oni pre biti u martu sledeće, nego u decembru ove godine. Tih dana je Slobodna Evropa objavila podatke iz analize koju je „za potrebe Evropske službe za spoljne poslove priredio Centar za analitiku i izveštavanje“, a u kojoj se navodi da postoje indicije o „zakulisnoj saradnji“ Đilasa sa Vučićem i njegovoj ulozi „trojanskog konja’ koji izaziva razdor među opozicionim strankama i već neko vreme ih slabi“. Lider SSP odbacio je takve tvrdnje.
'Ja se ne osećam kao trojanski konj, ali se ponekad osećam kao magarac, kada vidim šta sam sve uradio i šta smo žrtvovali, da bi sada o nama tako govorili. Mogu da kažem i da je magarac tvrdoglava životinja, i pametna, može mnogo da nauči. Ja sam mnogo naučio i videćete kako izgleda ta nauka koju sam stekao', poručuje Đilas.'
Glasovima 57 odbornika Aleksandar Šapić izabran je 20. juna za novog gradonačelnika Beograda. Prethodno je ostavku na odborničku funkciju podneo dotadašnji zamenik gradonačelnika Goran Vesić, koji je izjavio da ne vidi razlog za nove izbore u Beogradu, ali da će oni biti održani ukoliko opozicija to bude zahtevala. Šapić je, s druge strane, istakao da će „vreme pokazati“ koliko će trajati njegov mandat.
„Vi znate nešto što ja ne znam – što se tiče gradonačelnika nekoliko meseci, to ćemo videti. Predsednik Vučić je uzeo na sebe da komunicira sa javnošću i mislim da je dao jasna objašnjenja od čega će to zavisiti. On jako dobro zna šta ja mislim o tome, ja ne želim da ulazim u kakofoniju ideja o tome i da dodatno pričam. Ja preuzimam na sebe vođenje grada i svega onoga što se bude dešavalo u periodu ispred nas. Koliko će to da bude – tri, šest ili devet meseci, godinu dana ili četiri godine, pokazaće vreme. Svaki ozbiljan političar mora da bude spreman u svakom momentu da izmeri svoje poverenje, što se građana tiče. Da li se osećam odgovornim? Pa, zamislite šta bi bilo da sam bio preko puta SNS. Tesna većina od 57, a komotna većina je bila od 58, kada je Dragan Đilas vladao Beogradom…“
Početkom avgusta Dragan Đilas izjavljuje da je siguran da će na novim beogradskim izborima opozicija imati više šanse nego u aprilu, zato što se iz dana u dan vidi da se Beograd „raspada“.
'Sastanak sa Vučićem je doveo do odluke da imamo nove izbore u Beogradu kao jedino moguće rešenje političke krize. To što neki ne žele da priznaju da je sastanak imao smisla i govore kako neće biti izbora je još jedan dokaz neozbiljnosti i neodgovornosti. Da ne govorim o onima koji govore da će Vučić raspisati izbore samo ako je siguran da će da pobedi. I šta ćemo onda da kažemo našim biračima kada on to uradi? Kako da ih ubedimo da izađu na izbore za koje su neki iz opozicije unapred rekli da ih nećemo dobiti? Bolje da se ovde zaustavim…'
Šapić pravi planove za pun mandat
A gradonačelnik Beograda naglašava da pravi planove kao da će na toj funkciji biti pun mandat.
'Tražite konkretan odgovor na hipoteze. Teško je dati ga, ali pokušaću. Prvo, zaista ne znam da li su se Đilas i Vučić dogovorili, pitajte njih. Znam da je predsednik Vučić rekao posle beogradskih izbora, ukoliko se opozicija ujedini oko zahteva za izbore, da će im se izaći u susret, i na tome je ostalo. Drugo, pravim planove kao da ću gradonačelnik biti pun mandat, jer je nemoguće sprovesti sve ideje u delo za nekoliko meseci ili godinu dana. Treće, spreman sam da u svakom momentu izađem na izbore, to je obaveza svakog ozbiljnog političara.'
Pola godine od sastanka sa Vučićem lider SSP ponavlja da očekuje nove izbore „u martu ili aprilu“, jer je „tako rečeno“.
“Očekujem te izbore, da zavisi od mene mogao bih nešto da tvrdim. Pošto ne zavisi od mene – očekujem. Aleksandar Vučić je obećao, ne meni, obećao je građanima Srbije i Beograda nove izbore u Beogradu. Rekao je ako opozicija traži izbore. Evo mi smo opozicija, tražimo izbore i očekujem te izbore u martu, aprilu, jer je tako rečeno. Znači, ne zavisi od nas. Ako bude zavisilo od nas mi ćemo smeniti Šapića u gradskom parlamentu.”
Usledili su javni verbalni dueli aktuelnog i bivšeg gradonačelnika Beograda, Šapića i Đilasa, a lider SSP izvinio se Beograđanima što je u vreme kada je vodio glavni grad „prihvatio“ da Aleksandar Šapić bude njegov pomoćnik. Prethodno je Šapić, odgovarajući na pitanja novinara o nabavci 100 novih autobusa na gas, kazao kako je Đilas 2011. godine građanima delio sadnice trešnje, i da se „ne seća da ga je neko pitao što si kupio trešnju, a što nisu višnju, ili što nam nisi dao pare da mi sami kupimo“.
16.000 ljudi je 2011. godine stradalo u zemljotresu i cunamiju u Japanu. Kao znak solidarnosti podelili smo 1001 sadnicu japanske trešnje na Trgu republike.
Izvinjavam se Beograđanima što sam prihvatio da ovakvog čoveka postavim za svog pomoćnika. pic.twitter.com/AGq56L0M8d— Dragan Djilas (@DraganDjilas) November 22, 2022
Krajem novembra na dnevni red Skupštine grada Beograda, na inicijativu opozicije (Stranke slobode i pravde, Pokreta slobodnih građana, Pokreta za preokret, Sindikata Sloga, koalicije ‘Za dobar grad – Moramo’, Narodne stranke i Demokratske stranke) stavljen je zahtev o smeni gradonačelnika Beograda. Iako je bilo neizvesno da li će biti obezbeđen kvorum za održavanje sednice, odbornici SNS i SPS pojavili su se na njoj. Skupština, ipak, nije izglasala razrešenje Šapića, a Đilas je izjavio da su SNS i SPS, ne glasajući za smenu gradonačelnika, jasno rekli da podržavaju kršenje zakona.
'Na pitanje kako komentariše to što se SNS i SPS nisu izjašnjavali, Šapić kaže da oni nisu glasali za njegovu smenu. 'Bilo je da li ste za smenu ili ne, da su glasali trajalo bi još dva sata. Ukoliko bi to tumačili možda šalju neki signal, ne znam. Mogu na svakoj skupštini da me smene, ali ja neću promeniti nijedan svoj stav. Ako ljudi koji su me postavili na ovo mesto u jednom trenutku budu smatrali da odluke koje iniciram i stvari koje sprovodim, se ne uklapaju sa njima, oni će da me smene', rekao je Šapić.'
Kako je pisao „Danas“, jedna od najvažnijih posledica neuspelog razrešenja Šapića jeste da se narednih šest meseci, formalno do maja, ovo pitanje ne može vraćati na dnevni red Skupštine grada, „osim ako ga SNS ne inicira, u šta je teško poverovati“.
Nakon o(p)stanka Šapića na čelu prestonice, predsednica Gradskog odbora SSP Mila Popović, na pitanje kada očekuje da Vučić ispuni obećanje dato lideru njene stranke, odgovara da predsednik Srbije nije ništa obećao Đilasu, već građanima.
'Aleksandar Vučić na sastanku koji je bio javan nije obećao Draganu Đilasu ništa. Jedino je prihvatio da je ispravno postaviti pianje legitimiteta vlasti koja je na izborima dobila 70.000 glasova manje od opozicije. Aleksandar Vučić je vanredne izbore obećao Beograđanima. To je učinio pet dana posle tog sastanka u emisiji na TV Pink. Obećanje je ponovio više puta u međuvremenu. U međuvremenu se desilo ono što smo od početka govorili – da su pojedini opozicioni odbornici ustvari, odbornici vlasti. Osim odbornika POKS-a koji je odmah posle izbora javno rekao da prelazi na stranu SNS-a u međuvremenu to su uradila i dva odbornika Zavetnika. Ovakva vlast je loša za Beograd i ne postoji drugo rešenje situacije u kojoj se nalazimo osim vanrednih izbora tokom naredne godine.'
A lider SSP sada ističe da „izbori na svim nivoima realno mogu da se dese već naredne, 2023. godine“. Napominje da bi opozicija trebalo da bude „što jedinstvenija oko nekih stvari“, ali izostaje pominjanje rokova za održavanje novih beogradskih izbora.
“U ovom trenutku ne razmišljam o tome s kim ćemo u koalicije, pošto još uvek ne postoje izbori. Razmišljam o tome kako da budemo što jedinstveniji oko nekih stvari koje su svakodnevne oko nas, koje svi vidimo i da narod vidi da mi možemo da se dogovorimo oko ključnih stvari. A kada će se izaći na izbore i kada će ti izbori biti - o tom potom.”
Naslovna fotografija: FoNet, Milica Vučković