Održana debata Istinomera o beogradskim izborima

Velika Istinomerova debata posvećena beogradskim izborima, pod nazivom „Da se ne lažemo“, održana je juče u Ustanovi kulture “Vuk Karadžić”. Učestvovali su Zorana Mihajlović iz Srpske napredne stranke, Suzana Grubješić iz Ujedinjenih regiona Srbije, Aleksandar Antić iz Socijalističke partije Srbije, Željko Ožegović iz Liberalno demokratske partije, Aleksandar Popović iz Demokratske stranke Srbije i Aleksandar Bijelić iz Demokratske stranke. Moderatorka tribine bila je Vesna Radojević, novinarka Istinomera.

Učesnici debate su se složili da je za poboljšanje ekonomske situacije u Beogradu potrebno da se otvaraju nova radna mesta, da se više ulaže u infrastrukturu i da se radi na privlačenju investitora. Potpredsednica SNS-a Zorana Mihajlović, prva na listi ove stranke za gradske izbore, kaže da njena stranka želi da od Beograda napravi razvojni centar.

„Jedan od prioriteta je svakako projekat Beograd na vodi. To je mogućnost da se razvije ne samo Beograd već i cela Srbija. Više nema centralizacije u Beogradu i vlasti u rukama jednog čoveka, kao što je bilo kad je Dragan Đilas bio gradonačelnik, rekla je Zorana Mihajlović.“

Ona je pitala kako je moguće da je Beograd pod bivšim rukovodstvom došao skoro do bankrota.

„Privremeni organ je uspeo da stabilizuje dug koji iznosi 960 miliona evra. Pored toga, Privremeni organ je zaustavio da se ne donese odluka bivšeg gradonačalnika da se porez na imovinu u Bogradu poveća za 500 odsto. Uspeli smo da racionalizujemo poslovanje u nekim javnim preduzećima, a vratićemo „Bus plus“ u okrilje grada gde mu je i mesto, a budžet grada za 2014. manji je nego u 2013. godini, navela je Zorana Mihajlović“.

Kandidatkinja URS-a za gradonačelnicu Beograda Suzana Grubješić navodi da ova stranka nudi potpuno novu politiku i za Beograd i za Srbiju.

IMG_9689

„Uz pomoć štednje nije se razvila ni jedna država, ni jedan grad, niti će se to nekada desiti. Zalažem se za podsticaj i subvencije umesto štednje. Zabluda je da se u Beogradu dobro živi. Glavni problem je nezaposlenost. Želimo da se vrati politika podsticaja za otvaranje novih radnih mesta. Beograd ima 106.000 nezaposlenih. Moramo da dovedemo investitore, ali da bismo došli do njih moramo da smanjimo birokratiju i proceduru za dobijanje građevinske dozvole. Pored toga, želimo da podstaknemo zapošljavanje mladih, tako što ćemo besplatno dati poslovni prostor, rekla je Suzana Grubješić.“

Kandidat LDP-a za gradonačelnika Beograda Željko Ožegović kaže da prvo mora da se radi na razvoju infrastrukture kako bi se privukli investitori.

„Beograd ne sme da bude samo grad noćnog života i jeftinog pića, već grad kulture, sa kulturnim institucijama. Moramo da reformišemo institucije, da pripremimo lokacije za investitore. Takođe, mislim da je poslovni prostor velika mogućnost za popunjavanje gradskog budžeta. Pored toga, Beograd mora da bude bezbedan grad. Da slobodno idemo na stadione i vodimo svoju decu. Moramo da se bavimo i decentralizacijom grada, jer su prigradske opštine ostale bez značajnog dela nadležnosti, rekao je Ožegović.“

I za kandidata SPS-a za gradonačelnika Beograda Aleksandra Antića razvoj, infrastruktura i podrška privredi je prioritet, ali na prvom mestu ipak, kako kaže, „treba da budu ljudi“.

„Moramo da pomognemo Beograđanima koji ne mogu sami da se suoče sa teškoćama života. Ukoliko dobijem podršku biću posvećen gradu 24 sata, jer Beograd nikada ne spava i stalno se suočava sa problemima na kojima treba raditi. Pošto se 50 odsto gradskog budžeta puni porezom od zarada, ključno je da podignemo zaposlenost. Da investiranjem u velike infrastrukturne objekte definišemo nove industrijske zone. Da promenimo politiku građevinskog zemljišta, kazao je Antić.“

Kandidat DSS-a za prvog čoveka Beograda Aleksandar Popović naglasio je da prva važna stvar koju treba uraditi – analiza statuta grada i decentralizacija.

IMG_9685

„Imamo neravnomeran razvoj infrastrukture. Tu mislim na kvalitet opremljenosti škola, broj i opremljenost obdaništa, koliko imamo sportskih terena. Želimo da napravimo desetogodišnji plan ulaganja u infrastukturu, koji će biti dostupan, tako da će svi građani, pa i Istinomer, moći da prate i proveravaju da li se ispunjava. Potrebne su nam industrijske zone uz obilaznicu i uz Obrenovački put. Možemo uz pomoć javno-privatnog partnerstva da proširimo pristaništa, čime bismo povećali broj turista. Možemo na taj način da radimo i kogeneraciju u beogradskim toplanama i da iskoristimo đubrište u Vinči. Želimo, takođe, da gradu vratimo sve prihode koji mu pripadaju. „Bus plus“, na primer, naveo je Popović.“

Aleksandar Bijelić iz DS-a kaže da Beograd ne može da bude grad teške industrije, nego usluga.

„Budžet grada nije bio u problemu dok mu republička vlast nije uzela 80 miliona. Moram da naglasim da je Beograd jedini grad u kome u nije bilo povećanja nezaposlenosti. Osim toga, ovo je jedini grad u Srbiji u kojem može da se napravi javno-privatno preduzeće, rekao je Bijelić.“

On se osvrnuo i na najavljeni projekat Beograd na vodi.

„Tvrdim da od tog projekta nema ništa. To je projekat koji može da bude smernica u narednih 10- 15 godina, ali ne ranije, zaključio je Bijelić.

Učesnici su, na kraju debate, dali obećanja koja će ispuniti ukoliko oni budu u prilici da vode Beograd.

Ožegović: „Trudiću se da ostavim Beograd mnogo boljim, da javna preduzeća nemaju dugove. Da povećamo zaposlenost, da za kulturu više izdvajamo, da osobe sa invaliditetom više ne budu nevidljivi deo društva. Da proširimo projekat gerontodomaćica na sve opštine.“

Mihajlović: „Garantujemo da ćemo u periodu posle 16. marta ponuditi ozbiljan tim. Ambijent gde će i mladi i penzioneri imati normalan pristojan život. Kako smo radili vredno u republičkoj vladi tako ćemo, čak i još vrednije raditi u Beogradu.“

Popović: „Vratićemo Beograd Beograđanima. Oni će znati šta se u gradu događa. Decentralizovaćemo gradsku upravu bez uvođenja nove birokratije. Napravićemo konsenzus oko toga kako će se u narednih deset godina razvijati grad. Vratićemo na ulicu grada pozornike.“

Bijelić: „Nastavićemo da radimo na razvoju gradske infrastrukture. Uradićemo sve da što pre dobijemo projekat metroa. Pored toga, razvijaćemo poljoprivredu u okolini Beograda.“

Grubješić: „Naravićemo popis poslovnog prostora, tako da svako ko želi da započne privatni biznis dobije besplatan poslovni prostor. Zalagaćemo se da Beograđani biraju načelnika policije. Vratićemo treći pokušaj veštačke oplodnje.“

Antić: „Pokušaću da nametnem nov pristup u radu sa ljudima. Samo zajedničkim radom Beograd može da se razvija. Sa istom pažnjom i brigom vodiću računa i o Beogradu na vodi i o metrou i o PKB-u, ali u prvi plan ću staviti Beograđane, jer Beograd čine ljudi.“