"Ja više nikada neću pristati da odem na RTS dok ne potpišem ugovor da moj čovek bude zajedno sa njima, da može da vidi da ne diraju i da ne smeju da diraju reglere", izjavio je Aleksandar Vučić u martu 2018, dok ovih dana kaže da na RTS-u nije bio “već dosta meseci” i ističe da - “neće ni da ide”.
Međutim, kako je Istinomer već pisao, on je samo tokom prošle godine čak osam puta bio gost RTS-a u večernjem terminu, uz dva intervjua u okviru jutarnjeg Dnevnika. Ove godine bio je četiri puta, uz tri uključivanja u centralni dnevnik, a u ove podatke ne ulaze brojni direktni prenosi konferencija, govora, obraćanja. Takođe, od januara do oktobra ove godine, od ukupnog vremena posvećenog političkim akterima, u Dnevniku 2 Vučić je zauzeo 43 odsto – od toga dve trećine (61 odsto) predstavljen je neutralno, 39 odsto pozitivno, a svega 22 sekunde negativno.
Kao pasionirani pratilac medijskih sadržaja i računovođa koji pedantno beleži broj njemu posvećenih televizijskih sekundi, teško da Vučić ne zna za ove podatke, a opet njegova retorika prema RTS gotovo da se ne menja skoro tri decenije koliko se bavi politikom. I u vreme dok je bio u opoziciji, bilo u Srpskoj radikalnoj stranci ili Srpskoj naprednoj stranci, ili na funkciji predsednika Vlade ili Republike, Vučić konstantno iskazuje nezadovoljstvo tretmanom na RTS. Da li to čini kako bi onima kojima se obraća još jednom potcrtao svoju spremnost “da pobedi uprkos svemu” ili ga koristi kao oproban metod da dođe do (još više) vremena (i) na toj televiziji?
Odmah posle Petog oktobra, na sednici Skupštine Srbije, kritikovao je novu programsku politiku RTS-a, ne propuštajući priliku da naglasi da je još kao ministar za informisanje bio nezadovoljan ondašnjom Radio-televizijom Srbije.
Otvoreni parlament, 23. 10. 2000. godine
'Hoćete li da abolirate sve ono što 20 dana gledate, TV Srbije, a da niko ne zna koja je to televizija. Kažu - nova. Čuj, smislili oni sebi ime i rekli - nova, jer su staru spalili, pa kažu nova. Hoćete da ih abolirate i za ono linčovanje Dragoljuba Milanovića, ma šta mislio o uređivačkoj politici, a znate šta sam sve govorio i na Upravnom odboru, a ne na Upravnom odboru, već i na knferenciji za novinare, kao ministar, nekoliko dana pred izbore, kada sam ih optuživao za tihi državni udar itd. Hoćete i to linčovanje da opravdate, hoćete da kažete - to su institucije sistema uradile, a ne kriminalci i uličari.'
Godinu dana nakon osnivanja SNS, omladina te stranke, predvođena Nebojšom Stefanovićem, izvela je ispred zgrade RTS-a performans „Stvarnost je malo drugačija“, kojim je zatražila od javnog servisa objektivno i istinito informisanje. Kao „poslednji primer diskriminacije“ Stefanović je naveo obeležavanje slave SNS za koju, prema njegovim rečima, „RTS nije mogao da odvoji ni jedan jedini sekund, dok je za slavu vladajuće DS odvojio više od 180 sekundi, odnosno tri minuta u udarnom dnevniku“.
Tadašnji, ali i sadašnji, glavni i odgovorni urednik Informativnog programa RTS Nenad Lj. Stefanović saopštio je da zamenik predsednika SNS Aleksandar Vučić prozivanjem RTS za „medijski mrak“ nije u sukobu sa tom medijskom kućom, već sa njenim gledaocima.
RTS, 29. 10. 2009. godine
'Aleksandar Vučić je u više navrata pokušao da svoje teze o takozvanom medijskom mraku u Srbiji, dokaže i tvrdnjama o navodno neprofesionalnom i pristrasnom radu informativnog programa RTS', rekao je Stefanović, ističući da takve tvrdnje demantuje statistika o prisutnosti stranačkih stavova u emisijama Informativnog programa. Zamenik predsednika SNS izjavio je ranije da će ta stranka krajem novembra ili početkom decembra organizovati 'Nedelju borbe protiv medijskog mraka' u Srbiji. Vučić je rekao da je jedino čime se vlast bavi 'potpuna uzurpacija i zloupotreba javnih medija u Srbiji' i dodao da, ako nemaju pravo da kritikuju privatne medije koji su 'u potpunosti stavljeni pod kontrolu Vlade Srbije i savetnika u kabinetu predsednika', imaju pravo da kritikuju medije koje svi plaćaju.'
U aprilu 2011. tadašnji predsednik SNS-a Tomislav Nikolić stupio je u štrajk glađu i žeđu, a nekoliko hiljada pristalica (uglavnom) te partije okupilo se kod zgrade RTS-a.
Politika, 21. 4. 2011. godine
'Miting je počeo oko 19 sati, kada su se učesnici, 'opremljeni' pištaljkama, transparentima i zastavama, skupili pred zdanjem RTS-a koje su čuvale veoma jake policijske snage, kao i pripadnici obezbeđenja SNS-a. Posle performansa 'Gnevnik' - parodija na dnevnik nacionalne televizije, mikrofon je uzeo Vučić, koji je označio RTS, ali i dnevni list 'Blic' i RTV B92 kao 'tri udarne pesnice režima'. 'Mi smo večeras ovde zato što ovu lažoviziju plaćaju svi građani Srbije - rekao je Vučić misleći na RTS.'
Kada je Tomislav Nikolić izjavio da će tadašnjeg direktora RTS Aleksandra Tijanića smeniti„isto veče kad dođe na vlast“, jer mu „ne treba sluga na funkciji direktora Javnog servisa“, Vučić je partijskog šefa opravdavao tvrdnjom da je samo izneo politički stav prema uređivačkoj politici RTS i da nije govorio o proceduri izbora direktora.
Večernje novosti, 25. 7. 2011. godine
'To je politički stav zbog skandaloznog izveštavanja RTS, a ne mešanje u proceduru izbora. Imamo pravo da tražimo objektivan pristup, jer plaćamo pretplatu. Nećemo da nam pamet sole oni koji su prebijali Dragoljuba Milanovića i svakodnevno smenjuju i terorišu urednike za svaki zarez u tekstovima, rekao nam je Vučić.'
RTS etiketira, a mene kritikuje
I po dolasku na vlast, Aleksandar Vučić nastavlja sa kritikama upućenih na račun Javnog servisa. U januaru 2016. Vučiću, u to vreme premijeru, novinarka RTS zamerila je što politički svrstava njene kolege, na šta joj je on uzvratio optužbom da etiketiranju pribegava njena medijska kuća.
Tanjug, 12. 1. 2016. godine
'Nemojte se ljutiti, ali ja sam taj koji će da se obraća kako želi, a vi me kritikujte kako vam volja', poručio joj je premijer. Vučić je novinarki rekao i da mu dozvoli da odgovori na pitanje koje mu je postavljeno i da ne odgovara umesto njega, što, kako je primetio, RTS uvek čini. Na opasku može li to da dokaže, Vučić je rekao da neće da dokazuje ništa, već da samo pruža odgovore. 'Ni vi nemate dokaze, osim što ste hteli još jednom da pokažete i da se zna na koji način se ponašate prema Vladi', rekao je Vučić. A kad je reč o etiketiranju, primetio je da RTS to često čini, umesto da radi svoj posao. 'To što se tiče vašeg etiketiranja na RTS-u, nije vam prvi put. Vi stalno na vašoj televiziji svrstavate Informer i Pink, a meni ne date da radim nešto što je očigledno svima, a to je da je jasno ko koga u političkom smislu podržava', naveo je Vučić.
U maju 2016. pogodilo ga je to što je izjava hrvatskog analitičara Davora Đenera u Dnevniku RTS-a emitovana pre njegove i izjave predsednika Ruske federacije.
B92, 27. 5. 2016. godine
'Đenero je bio pre Putina. Pusti ti Putina, kad je Davor Đenero tu. To je vest. Nisam zainteresovan za to, neka oni rade svoj posao, mi sa time nemamo veze', rekao je Vučić. 'Moram da javim Putinu, poslaću mu dopis ako on ima neki događaj tog dana da se ne pojavljuje ukoliko je Đenero tu', rekao je ironično lider SNS. Vučić se tokom konferencije za medije nekoliko puta vraćao na priču o Đeneru i Putinu navodeći da ga 'samo interesuje kojim putem se Đenero postavio iznad Putina' i da će to neko teško da objasni. 'Aj što je Đenero važniji od mene, nego što je važniji i od Putina', rekao je Vučić uz osmeh. 'Zamislite da je srpski ministar prva vest u Hrvatskoj, to bi morala da bude neka izjava da su Srbi najveći zločinci', dodao je Vučić.'
Nekoliko meseci kasnije, posle Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru, Vučić se, napominjući da ne želi da odgovara „raznim ološima koji vređaju naše olimpijce“, osvrnuo na negativne komentare, posebno pominjući RTS. Naglasio je da „i dalje tamo neće gostovati“, ali i dodao da „nije s njima u svađi“.
B92, 22. 8. 2016. godine
'O nekima na javnom servisu me je sramota i da govorim. Svi građani ih plaćaju da bi oni širili mržnju prema pojedincima ili vladi samo zato što ne mislimo kao oni. Ja na RTS ne idem već 4 do 5 meseci i neću ni da idem. Vodite politiku kakvu hoćete, osim što nam uzimate stalno sve više para', objasnio je Vučić apelujući na javni servis da ne zabrani odgovore. Obrativši se kritičarima s javnog servisa, premijer je upitao: 'Što se nisi odrekao visokih dnevnica pa da uložimo za bazene. Potrpao si pare za odlazak u Brazil u svoje džepove, a nisi se odrekao za bazene, koji tvrdiš da nedostaju'. 'Ne prihvatam ocene primitivnog ološa, koji samo misli da uvredama može da reši sve', ponovio je Vučić, a upitan da li će gostovati na RTS-u, ponovio da neće, ali i da nije s njima u svađi. 'Nije u pitanju svađa, poštujem što su javni serrvis, nažalost pojedini urednici se ponašaju kao političke persone, sami ste svedoci tome, vidite šta rade u programu. A ja imam pravo kao ličnost da se s tim ne slažem: Jel' ih neko dira, sede tu, ko ih je postavio ne znam, DS ili neko drugi, sede tamo već četiri godine i pre toga još deset. Neka rade svoj posao, mene jedino interesuje koliko su para potrošili. Neka pričaju o meni i vladi šta hoće, ja ću da uzvraćam', poručio je Vučić.'
U martu 2017, za vreme kampanje za predsedničke izbore, potpredsednik SNS Milenko Jovanov izjavio je da „celokupnim narko tržištem u Srbiji“ upravlja supruga predsedničkog kandidata Vuka Jeremića, nakon čega je Vučić uputio „izvinjenje građanima Srbije“. Ali, zbog konferencije za medije koju je povodom saopštenja Jovanova sazvala Nataša Jeremić, a kojoj su prisustvovale i njene kolege sa RTS-a, Vučić već godinama ne propušta da, posebno novinarkama Javnog servisa, prebaci da su „išle tamo da plaču“.
RTS, 3. 12. 2020. godine
“Da vas podsetim, vi ste napuštali Radio-televiziju Srbije, išli da plačete na nečijim opozicionim konferencijama za novinare, gde je samo odgovoreno jednom opozicionom lideru na njegove napade na moju porodicu. A niste nikada zaplakali, ako hoćete već, moja majka je radila na RTS-u mnogo duže negi ti zbog kojih ste plakal tamo, pa nijednom niste zaplakali, a svaki dan pišu kako joj nije muž moj otac Anđelko Bata Vučić, već je moj otac neki Fahrudin ili Fahrija, ili tako nekako, pa niste zaplakali.'
Naredne godine, tokom kampanje za beogradske izbore, naprednjaci i članica REM-a Olivera Zekić optužili su RTS da je u emisiji “Upitnik”, 1. marta 2018, Goranu Vesiću za “dva decibela” utišan ton kako bi se bolje čuo Dragan Đilas. Predsednik Srbije i SNS tada je rezolutno izjavio da više neće biti gost Javnog servisa dok se rukovodstvo ne obaveže da će poštovati njegove uslove.
Tanjug, 5. 3. 2021. godine
'Aleksandar Vučić je, gostujući na TV Pink, rekao da se ono što se desilo Vesiću na RTS-u nije desilo od 1990. godine nikome i da je to 'nešto sa najtežim posledicama'. 'Ja više nikada neću pristati da odem na RTS dok ne potpišem ugovor da moj čovek bude zajedno sa njima, da može da vidi da ne diraju i da ne smeju da diraju reglere', rekao je Vučić. Izjavio je da se on, za razliku od Đilasa i pojedinih predstavnika opozicije, nikad nije mešao u rad i uređivačku politiku medija. 'Za pet godina nijednog urednika nisam promenio, jer sam smatrao da to nije moja dužnost, već da to profesija treba da uradi', rekao je Vučić.'
Međutim, svega dve nedelje kasnije, Vučić je, prilikom boravka u SAD, bio gost RTS-a i njihovog studija u Njujorku, a novinar mu je, aludirajući na predsednikovo obećanje, uz smeh poručio: „Lepo je ponovo videti vas na našem programu“.
I Boško je na RTS-u više od mene
Nastojeći da pokaže kako opozicioni predstavnici često gostuju u emisijama RTS-a, tvrdio je krajem 2018. da je lider Dveri Boško Obradović bio tri puta više od njega na Javnom servisu, što je Istinomer ocenio kao neistinu.
Youtube, SNS 13. 11. 2018. godine
“Idu k’o tetke i kukaju samo ’jao nas nema na toj i toj televiziji’. Evo više puta je bio Boško Obradović – tri puta, nego ja na RTS-u. U emisijama, naravno, ne mogu da me izbace iz Dnevnika, znate valjda sam predsednik Republike“.
Krajem 2019. povod za zamerke na račun RTS-a bilo je gostovanje lidera Narodne stranke Vuka Jeremića. Vučić je kazao da je „dobro“ što je Jeremić gostovao na Javnom servisu, ali da ne razume kriterijume za odabir gostiju.
Tanjug, 26. 12. 2019. godine
'Vučić je primetio da su poslednjih dana na RTS bile emitovane specijalne emisije sa predstavnicima onih, kako kaže, koji ne predstavljaju nikog, a na predsedničkim izborima su dobili 11 puta manje glasova, pa im je rejting pao za još 80 odsto. Dodao je i da Jeremić sada nema ni 1,2 odsto podrške, a da 'svi zajedno' nemaju ni deset odsto. 'Pitajte ih što nisu uradili puteve, auto-puteve, što nisu uradili nigde ništa, samo su oni postali bogatiji. A kad im pomenete Katar i sekunde na RTS, stotine miliona evra, onda hajde da pričamo šta stignemo', rekao je Vučić odgovarajući na pitanja novinara u Smederevskoj Palanci. Vučić kaže i da ne razume kriterijume za odabir gostiju, jer je, na primer, fiktivni lik Beli Preletačević dobio dva puta više glasova od Jeremića na predsedničkim izborima, ali, ističe, to nije pitanje za njega, jer RTS ima nezavisnu uređivačku politiku i da su svi urednici postavljani u vreme DS.'
A ove godine, komentarišući zahteve opozicionih stranaka za poboljšanje izbornih uslova, Vučić je izjavio da je naprednjacima poručio – „dajte im RTS“.
Nova.rs, 18. 9. 2021. godine
“Molio sam ih da prihvate. Nije problem, dajte im RTS i šta god hoće. Međutim, problem je što ih niko nije doveo na vlast. U Srbiji za njih neće niko slobodno da glasa. Mislim da je važno da ljudi u Srbiji sada sve razumeju i da im je sve jasno, kao što mi je važno da ljudi iz Evrope da vide ko su ti koji su kočili te procese i koji nisu želeli nikakav razgovor i dogovor. Oni su samo hteli da vode kampanju protiv sopstvene države, nanoseći joj štetu, ne bi li izvukli ličnu korist”, naveo je on.
Nedavno, u emisiji „Ćirilica“ TV „Happy“ pomenuo je da ga RTS nije zvao da gostuje, da on ne želi sam da se poziva, ali i da neće ni da ide na Javni servis. Upitao je kako je moguće da na RTS-u gostuje čak i urednik istraživačkog portala KRIK Stevan Dojčinović, a da ne mogu Dragan J. Vučićević ili Milomir Marić.
TV Happy, 16. 11. 2021. godine
„Ne mogu ja da govorim ništa loše o njima, ali me ljudi nisu zvali, već dosta meseci nisam bio tamo i ne pozivam se tamo i sad neću ni da idem.“
Sutradan u Subotici, odgovarao je na pitanje novinara TV „Pink“, da li su mu „sada postali malo jasniji ti kriterijumi ko to može na RTS, a ko ne može“.
Večernje novosti, 17. 11. 2021. godine
'Na konstataciju novinara, danas u Subotici, da Dojčinović kaže da je Vučić sveprisutan na RTS-u i da ne razume zašto se žali, ali 'ne objašnjava kako on može, a Vučićević ne može na RTS', predsednik je rekao da bi bio 'arogantna budala' kad bi rekao da ga negde nema, već je samo konstatovao da, koliko god čudno delovalo, nije gostovao osam ili devet meseci u večernjem terminu na RTS-u. Prisutan je, kaže, govoto svakog dana, kao predsednik države, a ne kao stranački lider, kada ima aktivnosti koje su za javnost. 'Ne žalim se, niti mi je palo na pamet da se žalim kako su to oni krstili... Pitao sam nešto drugo - ko je onaj ko propisuje kriterijum ko može, a ko ne može da gostuje, i kako može urednik niskotiražnog lista ili portala, a ne može urednik najtiražnijih novina u Srbiji, rekao je Vučić. Upitao je sa kojim je interesima to povezano - nekim ličnim ili nacionalnim? 'Na to nisam dobio odgovor ni od koga i na to je nemoguće dati racionalan i logičan odgovor. I vidite da ste ušli u nešto što ljudima smeta... I, onda će svi da govore kao se ja žalim, rekao je Vučić. Dodao je da će gostovati na RTS-u kada bude morao, a to je jednom godišnje, da li u januaru ili februaru, ali svakako do kraja godine ne.'
Već nakon nedelju dana predsednik Srbije je, posle sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, iz Sočija govorio za Dnevnik 2 RTS-a, ali je moguće da, iako je govorio 15 minuta u centralnoj informativnoj emisiji Javnog servisa, ne računa da je tim nastupom prekršio obećanje da do kraja godine neće gostovati na RTS-u.
Istinomer.rs koristi kolačiće (cookies) radi boljeg uvida u potrebe i zahteve korisnika. Google Analytics je jedini neophodan kolačić koji koristimo, a korisnicima je omogućeno onesposobljavanje kolačića.
Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva i analiziranje saobraćaja. Takođe delimo informacije o tome kako koristite sajt sa partnerima za društvene medije, oglašavanje i analitiku koji mogu da ih kombinuju sa drugim informacijama koje ste im dali ili koje su prikupili na osnovu korišćenja usluga.
Istinomer može prikupljati vaše podatke iz sledećih izvora: Google Analytics tracking code, HotJar tracking code, Alexa Certify, Facebook Pixel Code.