Da je za “narod i za građane uvek otvoren”, ali ne i za “lopove i fašiste”, predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponavljao je gotovo svaki put kada se postavljalo pitanje njegovog susreta sa liderima (sada već bivšeg) opozicionog bloka, da bi nakon ovih izbora njegova retorika postala značajno drugačija. „Ako politički faktor, i onaj koji je prešao cenzus i onaj koji nije prešao cenzus, a pogotovo neko ko ima više od 10 odsto glasova, kaže - želim da razgovaram sa predsednikom o tome i tome - moja obaveza je da taj razgovor obavim. I nemam nikakav problem sa tim. I neću ga odugovlačiti i neću ga odlagati“. Ovako je Vučić prokomentarisao izjavu lidera Stranke slobode i pravde (SSP) Dragana Đilasa da je spreman da sa njim razgovara o ponavljanju izbora u Beogradu.
Napominje da su za njega svi građani Srbije isti i da „nema problem u razgovoru sa njima“.
RTS, 7. 4. 2022. godine
'Šta ćete sa svoje strane uraditi za smirivanje tenzija?
- Sve. Sve što je potrebno i sve što je moguće. I razgovaraću sa svakim. I razgovaraću sa svakim kao neko ko nesumnjivo ima najveći legitimitet u ovoj zemlji, možda i jedini na takav način, pod svojim imenom. Sa svakim. Da pomognem, za mene su svi građani Srbije isti i ja nemam problem u razgovoru sa njima. Ja sam odbijao da razgovaram sa njima kada su oni rekli da neće da razgovaraju sa ‘ludakom, psihopatom, Hitlerom’, ovakvim i onakvim. Tad sam rekao: ’Pa, dobro, vi nećete, OK. Hvala vam, učinili ste mi uslugu'.
Dakle, vaša vrata su otvorena, ako mogu da razumem?
- Apsolutno. Ako politički faktor, i onaj ko je prešao cenzus i onaj ko nije prešao cenzus, a pogotovo neko ko ima više od 10 odsto glasova, kaže ‘želim da razgovaram sa predsednikom o tome i tome’, moja obaveza je da taj razgovor obavim. I nemam nikakav problem sa tim. I neću ga odugovlačiti i neću ga odlagati.'
Tvrdi da je razgovor odbijao samo onda kad su oni, misleći na opozicione funkcionere, odbijali da komuniciraju s njim, nazivajući ga pogrdnim imenima.
Da li je bilo baš tako?
Vučić je godinama isticao da ne želi da se sastaje sa čelnim ljudima opozicionih stranaka. Takođe, pozive na televizijski duel sa političkim protivnicima odbija od dolaska na vlast 2012. godine, a otkad je izabran za predsednika Srbije kao argument navodi podatak da nijedan predsednik Republike nije učestvovao u TV duelima, osim u drugom krugu predsedničkih izbora. Televizijsku razmenu argumenata uslovljava i zahtevom da naspram njega sedne bar pet opozicionih lidera.
Za vreme protesta „Jedan od pet miliona“ isticao je da ne postoji ta sila koja će ga naterati da razgovara sa liderima tadašnjeg Saveza za Srbiju Draganom Đilasom, Vukom Jeremićem i Boškom Obradovićem.
TV Pink, 13. 2. 2019. godine
'Mene to ne zanima. Ja sa njima neću da se sastanem. Za narod i za građane sam uvek otvoren. A za ove lopove ne. A zašto nisu u zatvoru, to je teško pitanje. Zato što su celokupan pravosudni sistem oni postavili. Što da ja pričam sa nekim ko priča da ja urušavam teritorijalni integritet, a u njihovo vreme Kosovo proglasilo nezavisnost i Crna Gora otišla iz Jugoslavije.'
Govorio je da neće da ih vidi, jer su opljačkali zemlju.
Fonet, 23. 2. 2019. godine
„Ja neću da vidim nijednog od njih. Neću da razgovaram sa onima koji su opljačkali ovu zemlju“, rekao je Vučić, gostujući na TV Prva.
Nakon protesta ispred RTS-a i zgrade Predsedništva, kazao je da je uvek spreman za razgovor sa građanima, ali ne i sa, kako je naglasio, fašistima i predstavnicima vanparlamentarnih stranaka.
Insajder, 18. 3. 2019. godine
„Neću da zovem nikoga, to je pitanje za one koji protestuju. Neka postave pitanje i dobiće pozitivan ili negativan odgovor. Ali sa onima koji su uništili našu zemlju neću da razgovaram.“
Ponavljao je da poštuje građane koji drugačije misle, ali da sa „lopovima i fašistima poput Đilasa, Obradovića i Jeremića“, neće da razgovara.
Beta, 6. 4. 2019. godine
'Tada su imali 16-17 odsto podrške, a danas su stabilno i značajno ispod deset odsto. Eto šta su sebi uspeli da urade testerama, vešalima, nasiljem. Mi poštujemo građane koji drugačije misle, hoćemo sa svima njima da razgovaramo ali sa lopovima i fašistima, sa Đilasom, Jeremićem i Obradovićem, neću da razgovaram, nema te sile', kazao je predsednik Srbije.
Naglašavao je da je za ideje lidera Saveza za Srbiju nadležna Skupština Srbije.
Fonet, 30. 4. 2019. godine
'Prvo neće da me vide, da me čuju, a sada hoće nešto sa mnom, sa druge strane nisam ja nadležan za njih, za njih i njihove ideje nadležan je parlament', rekao je Vučić novinarima.
Ni opozicionari nisu (bili) spremni na razgovor
Ali, s druge strane, i lideri Saveza za Srbiju isticali su da ne žele da razgovaraju sa Vučićem. Predsednik Dveri Boško Obradović tvrdio je da predstavnici opozicije hoće da razgovaraju o zahtevima protesta „1 od 5 miliona“ s nadležnim institucijama, a da „Vučić nije nadležan za te zahteve“.
Mondo, 1. 4. 2019. godine
'Ne vidimo šta mi treba da razgovaramo sa Vučićem. Spremni smo da razgovaramo sa svim nadležnim organima. Jedino o čemu sa njim mogu da razgovaraju jeste njegova ostavka', rekao je Obradović.
Obradović je i u intervjuu za Istinomer odlučno odbijao mogućnost da se razgovora sa Vučićem.
Istinomer, 27. 3. 2019. godine
'Ima jedna veoma važna stvar koju niste primetili. Mi uošte ne želimo da razgovaramo sa Vučićem. On je apsolutno nenadležan po svojim ustavnim ovlašćenjima predsednika Srbije za bilo koju temu koju smo otvorili u našim zahtevima od RIK-a, REM-a, Narodne skupštine, RTS-a, ni za jednu od tih tema nije nadležan. Dakle, mi hoćemo da razgovaramo, ali ne može da nas pozove Vučić i da razgovara o normalizaciji rada parlamenta.'
I predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić, u februaru 2019, za RTV je izjavio da „veruje da ovog trenutka ne postoji komunikacija“ bilo kog predstavnika prave opozicije sa Vučićem, i da bi tajni razgovori s njim, posredni ili neposredni, bili „veleizdaja građanskih protesta i opozicije“. Ipak, u intervjuu za „Vreme“ istakao je da može da „zamisli dijalog koji ne bi izneverio očekivanja građana, pod uslovom da bude potpuno transparentan, a idealno i da sadrži međunarodnu dimenziju“.
U vreme protesta 2019. i predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas naglašavao je da opozicija želi dijalog sa predstavnicima institucija, ali ne i sa predsednikom Republike, koji, kako je napominjao, nije nadležan za njihove zahteve.
N1, 1. 4. 2019. godine
“Vučić je čovek nebitan, on je u nekom svom filmu. To kako se on ponaša – da citiram i jednom predsednika – da nisam pristojan, rekao bih idi leči se, čoveče', rekao je Đilas i dodao da ako Vučić već izlazi iz svih mogućih predsedničkih ovlašćenja, ne treba i opozicija da mu se pridružuje u tome.'
Pred izbore 2020. godine Đilas je odgovorio da se slaže sa tvrdnjom sociologa Jova Bakića „da je ovo mafijaški režim i da sa njim nema razgovora“, a nakon izbijanja pandemije, koji mesec kasnije, izjavio je je da bi sa predsednikom Srbije mogao da razgovara o krizi izazvanoj virusom, ali ne i o izborima. Kada je Vučić najavio da će predstavnike svih izbornih lista pozvati na dogovor o odlaganju izbora, Đilas je kazao da ne očekuje poziv, ali i da će ga odbiti ako ga dobije.
N1, 12. 3. 2020. godine
‘Ne očekujem niti bih s njim pričao o tome. Da napravi skup svih stranaka šta da radimo o koroni ja bih došao, ali o odlaganju ovih izbora ne bismo pričali jer na ove izbore nećemo da idemo’, kaže Đilas.
U maju 2020. Boško Obradović štrajkovao je glađu ispred Skupštine Srbije, a Vučić je kazao da “ne može, niti mu pada na pamet da prihvati da razgovora ucenama i pretnjama”, dodajući da je pozivao na razgovore „bezbroj puta“.
Konferencija za medije, 11. 5. 2020. godine
'Što se tiče štrajka glađu jednog od opozicionih poslanika opozicije (Obradovića), pozivao sam na razgovore bezbroj puta i govorili su da se sa mnom ne može razgovarati i da to nije potrebno. Desetine puta su to ponavljali, pozvao sam ih da dođu u ponedeljak na razgovore kada su bili i drugi predstavnici opozicionih stranaka i to sam javno učinio na konferenciji za novinare', rekao je Vučić.
A u junu prošle godine došlo je do susreta funkcionera Narodne stranke (NS) i predsednika Srbije. Vučić je na najave iz NS da će nakon odlaska SNS sa vlasti sprovesti „politički revanšizam“ kazao da će doći „sam protiv petorice“ onih koji „pozivaju na linč“. Lider NS Vuk Jeremić i članovi predsedništva Miroslav Aleksić, Vladimir Gajić i Borislav Novaković došli su u zgradu Predsedništva.
Danas, 25. 6. 2021. godine
Nakon što su izašli iz Predsedništva, Jeremić je opisao šta se dešavalo u zgradi. 'Vučić je sišao i počeo da se trese i dere i unosi u lice. Drao se ‘Ajde, bij me’. Oko njega je bilo obezbeđenje. Pitao sam ga gde hoće. Ali nije smeo da izađe napolje. Psovao je i vređao, vikao i pretio Aleksiću. Meni je rekao ‘lopužo’. Ja sam njemu ‘izdajniče', opisao je Jeremić.'
Do novog susreta Vučića sa nekim od onih za koje je tvrdio da „nema te sile“ da razgovara, došlo je početkom avgusta prošle godine. Lider Dveri Boško Obradović odazvao se sastanku koji su predsednik Srbije i rukovodstvo RS održali sa predstavnicima opozicije iz Republike Srpske, kao i delom opozicije iz Srbije. Kazao je da je to učinio „rukovodeći se državnim interesima“. Ipak, ubrzo je priznao da je to bila „ozbiljna politička greška“.
Susret lidera SSP sa predsednikom Srbije nije naišao na odobravanje većine njegovih koalicionih partnera, na šta im je Đilas odgovorio da su novi izbori u Beogradu „jedina šansa da dođemo u priliku da se volja građana poštuje“ i da je „spreman da za to plati svaku ličnu cenu“.
Beta, 14. 4. 2022. godine
'Kakav oni danas imaju odnos prema meni, takav ću ja imati u budućnosti prema njima. Pošto mi svi zameraju što od Vučića tražim novi izbore umesto da prihvatim da sa nelegitimnom većinom SNS vlada četiri godine, očekujem da ako do novih izbora ipak dođe, svi koji su me napali ostanu 'principijelni' i na njima ne učestvuju', rekao je Đilas za nedeljnik Vreme, povodom kritika što se sastao sa predsednikom države i SNS Aleksandrom Vučićem.'
Istinomer.rs koristi kolačiće (cookies) radi boljeg uvida u potrebe i zahteve korisnika. Google Analytics je jedini neophodan kolačić koji koristimo, a korisnicima je omogućeno onesposobljavanje kolačića.
Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva i analiziranje saobraćaja. Takođe delimo informacije o tome kako koristite sajt sa partnerima za društvene medije, oglašavanje i analitiku koji mogu da ih kombinuju sa drugim informacijama koje ste im dali ili koje su prikupili na osnovu korišćenja usluga.
Istinomer može prikupljati vaše podatke iz sledećih izvora: Google Analytics tracking code, HotJar tracking code, Alexa Certify, Facebook Pixel Code.