Plata u Beogradu „više nego duplirana“ za šest godina, ali koliko zaista vredi?
Ana Brnabić, poverenica Srpske napredne stranke za Beograd, nedavno se na mreži „X“ pohvalila rezultatima koje je ta stranka postigla u glavnom gradu. Istakla je da je prosečna plata prošle godine bila „više nego duplirana“ u odnosu na 2018, a da je stopa nezaposlenosti značajno manja u odnosu na 2012. Druga tvrdnja je zloupotreba činjenica. Prva jeste tačna, ali joj nedostaje kontekst.

Nakon sastanka sa beogradskim odbornicima SNS-a, Brnabić je na mreži „X“ objavila da su razgovarali o svemu što su kao stranka „uspeli“ da urade „kako bi Beograd i Srbija bili jači i kako bi se u svakom gradu i svakoj opštini u našoj zemlji živelo bolje“.
Kao jedan od važnih rezultata istakla je visinu zarada u glavnom gradu.
„… Prosečna plata u Beogradu, u decembru 2024. godine, iznosila je 139.204 dinara (skoro 1. 200 evra). Pre samo šest godina, u decembru 2018. godine, prosečna plata u Beogradu iznosila je 65.652 dinara (561 evro). U poslednjih 6 godina prosečna plata u Beogradu je više nego duplirana – radi preciznosti, porasla je za neverovatnih 112%!!!!“, napisala je Brnabić.
Данас сам, у седишту Градског одбора СНС Београд @sns_beograd имала састанак са нашим одборницима. Припремамо се за седницу Скупштине града Београда и разговарамо о свему ономе што смо као странка @sns_srbija @milos_vucevic, заједно са председником Републике Србије @avucic и свим… pic.twitter.com/ENAivVLmhG
— Ana Brnabic (@anabrnabic) March 1, 2025
Prva tvrdnja Ane Brnabić jeste istinita. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna zarada u Beogradu u decembru prošle godine bila je 139.204 dinara. Istog meseca 2018. godine iznosila je 65.652 dinara.
Prosečna plata u Beogradu, dakle, za ovih šest godina je više nego duplirana. Tačni su i iznosi prosečnih zarada po beogradskim opštinama za obe godine, koje je Brnabić navela. Međutim, iako prosečna plata u Beogradu jeste „više nego duplirana“ za šest godina, ključno pitanje je koliko ona zaista vredi i šta za nju može da se kupi.
Za šest godina i cene su značajno porasle, što se može videti ako se uporede prosečne potrošačke korpe iz oktobra 2018. i oktobra 2024. godine (poslednji mesec za koji je Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine prošle godine objavilo podatke).
Tako je, recimo, kilogram junećeg mesa u oktobru 2018. koštao 727 dinara, a šest godina kasnije 1.167 dinara. Kilogram svinjskog mesa je sa 442 dinara poskupeo na 741 dinar. Jedno jaje je u oktobru 2018. koštalo 13, a šest godina kasnije 22 dinara.
Kilogram kajmaka je za tih šest godina sa 898 dinara poskupeo na 1.553 dinara. Kilogram banana otišao je sa 110 na 204 dinara, kilogram bureka sa 381 na 681 dinar, a kilogram mortadele sa 741 na 1.163 dinara.
Dakle, cene ovih namirnica su u proseku porasle za oko 70 odsto u tih šest godina, ali se to prećutkuje kada se govori o povećanju zarada. A rast životnog standarda se ne meri rastom plata u evrima, već rastom kupovne moći građana.
Od 2018. do 2024. godine, prema rečima bivšeg predsednika Fiskalnog saveta Pavla Petrovića, opipljivi deo rasta plata bio je svega 165 evra, dok je ostatak povećanja posledica visoke inflacije u Srbiji i evrozoni uz jačanje (realnog) kursa dinara.
Kako se manipuliše stopom nezaposlenosti
Brnabić se na mreži „X“ pohvalila i smanjenjem stope nezaposlenosti u Beogradu.
„Treba takođe imati u vidu da je nezaposlenost u Beogradu 2012. bila neverovatnih 21,4%, a danas je 7,1%“, napisala je Brnabić.

Zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku su nešto drugačiji. Prema njima, stopa nezaposlenosti u Beogradu 2012. godine iznosila je 21,6 odsto, dok se za 2024. poslednji dostupni podaci odnose na četvrti kvartal godine, prema kojima je stopa nezaposlenosti bila 6,2 odsto.
Međutim, čak i da imamo podatke o stopi nezaposlenosti za celu 2024, to ne bi promenilo činjenicu da se oni ne mogu porediti sa podacima od pre 12 godina.
Kao što je Istinomer više puta pisao, od 2012. godine je nekoliko puta menjana metodologija u obradi podataka za Anketu o radnoj snazi, odnosno istraživanja su se sprovodila na različit način.
Zbog toga podaci iz 2012. nisu uporedivi sa podacima iz kasnijih godina, pa Ana Brnabić dobija ocenu „zloupotreba činjenica“ kada poredi stope nezaposlenosti u Beogradu iz 2012. i 2024. godine.
Naslovna fotografija: Istinomer/Zoran Drekalović