Pred izbore otvaramo, posle zatvaramo

Nije prošlo ni godinu dana od predhodnih izbora, a Zaječaru već predstoje novi. Zajedno sa njima, kao i pred svako glasanje, uslediće pompezna obećanja i svečana otvaranja. Ono što Zaječarce sigurno brine jeste da li će i ti novi i skupi objekti, poput onih koji su promovisani pre prošlih izbora, raditi samo dok sevaju blicevi.
Sportska hala u Kotlujevcu, zatvoreni bazen na Kraljevici i garaža u centru grada, ni do dana današnjeg nisu otvorili vrata onima za koje su građeni. Presecane su crvene vrpce i mediji su izveštavali o novim objektima, ali su oni, kada se publika razišla, ponovo zatvoreni. I sada samuju zaglavljeni u glibu politike, koja je od početka bila u njih upletena možda i više nego struka. Tom spisku treba dodati i gradski stadion na Kraljevici čija je rekonstrukcija započeta prošle godine, a kada će biti završena ne zna niko.
Vrtić otvoren uprkos propustima
I vrtić „Svitac“, o kojem je Istinomer već pisao, bio je jedan od takvih „svečano otvorenih“, pa potom zatvorenih objekata. Iako je deci bio preko potreban, on je zbog nedozvoljene gradnje na kanalizacionom kolektoru devet meseci zvrjao prazan. Na kraju je upotrebnu dozvolu dobio, ali ozbiljne manjkavosti niti su otklonjene, niti je bilo ko odgovarao zbog njih.
Najpre je, kako smo saznali, problem bio što nije postavljena metalna konstrukcija za ojačavanje krova. To je predstavljalo ozbiljnu pretnju po bezbednost jer bi u slučaju obilnijih snežnih padavina moglo da dođe do urušavanja. Ojačanje je naknadno postavljeno nakon što je hala već bila pokrivena. Onda je došlo do spora jer se otkrilo da izvođač radova, firma „Kolubara“ (u kojoj je većinski vlasnik Miroslav Stefanović, kum gradonačelnika Zaječara), nije upotrebio materijal za pod u hali koji je predviđen projektom, nego neki drugi. Razmenjene su optužbe između Ministarstva sporta i izvođača, a na kraju je ostalo da će veštaci utvrditi ko je u pravu. Kada će se to dogoditi – nema pouzdanih informacija. Treba pomenuti i da je odlukom o budžetu grada Zaječara, koja nije doneta jer će u Zaječaru sada biti sprovedeni vanredni izbori, za izgradnju protivpožarnog puta oko hale bilo predviđeno još 11 miliona dinara. U odluci o privremenom finansiranju, koju je donelo Gradsko veće krajem 2012. godine, nema podatka da li će i kada taj put biti izgrađen.
Umesto lifta – traktorče
Poskupeo je i pompezno predizborno otvoreni pokriveni bazen u Zaječaru. On je, prema osnovnom ugovoru koji je potpisan sa MPP „Jedinstvo“ iz Sevojna i D.O.O. Artech iz Beograda, trebalo da košta oko 59 miliona dinara, ali je zbog dodatnih radova koštao desetak miliona više. Ni to nije konačna cena jer Jedinstvu nisu u potpunosti plaćeni izvedeni radovi, pa je račun Ustanove za sport, koja je investitor novcem iz budžeta grada Zaječara, blokiran već nekoliko meseci. Tako će pokrivanje bazena balonom bez metalne konstrukcije zbog sudskih troškova i kamata biti skuplje za još nekoliko miliona dinara.
Nažalost, to nije jedini problem sa bazenom. Zbog velike rupe u budžetu grada Zaječara on od završetka letnje sezone praktično nije ni korišćen, jer nije bilo para za kupovinu gasa za grejanje. Tako su protekle zime Zaječarci, umesto zatvorenog bazena, imali ledenu balon halu na Kraljevici.
Maglovita fudbalska bajka
Ugovor o rekonstrukciji i dogradnji stadiona potpisan je krajem 2011. godine sa preduzećem „Kolubara“ d.o.o. Ugovorena vrednost radova je oko 170 miliona dinara, a rok za izgradnju bio je četiri meseca od uvođenja u posao. Taj rok je višestruko probijen, a od cele gradnje samo je ozidano prizemlje i sprat sportsko administrativnog centra. Iako zakon nalaže da izvođač na gradilištu istakne tablu sa podacima o objektu, naručiocu, izvođaču, datumom početka i završetka gradnje, iz priloženog se da videti da tako nije urađeno. To, naravno, nije slučajno jer su iskustva sa rokovima za druge objekte bila neprijatna, pa su datum početka i rok završetka gradnje jednostavno prećutani.
Hoće li i pred nove izbore zaječarski vlastodršci otvarati nedovršene objekte, a kasnije ponovo vraćati neimare da ih grade? Verovatno. Ono što je mnogo važnije pitanje jeste „hoće li birači ponovo nasesti na trik da nekoliko dana pred izlazak sve proradi, a da posle ostanu bez onoga što im je dato?“ Neka političari porazmisle.