Provera porekla imovine na jesen?
Predlog Zakona o poreklu imovine biće do kraja septembra predat u Skupštinu Srbije, a nacrt bi trebalo da bude gotov već u prvoj polovini tog meseca, najavio je premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Zakon o poreklu imovine ili najvažniji antikorupcijski zakon, kako ga mnogi nazivaju, još nema ni nacrt, iako je o neophodnosti njegovog donošenja govoreno još posle Petog oktobra, a u tome je prednjačio tadašnji član Saveta za borbu protiv korupcije profesor Čedomir Čupić. Aleksandar Vučić je u novembru 2012, kao prvi potpredsednik Vlade Srbije, najavio da će se predlog Zakona o poreklu imovine naći pred poslanicima početkom 2013. godine, a zatim je taj rok pomerio na jun 2013. godine. Početkom ove godine Vučić je izjavio da je u planu da tokom 2015. zakon bude usvojen, ističući da su najpre potrebni razgovori sa koalicionim partnerima.
Za sada u našem zakonodavstvu postoje određeni mehanizmi koji se odnose na samo deo onoga što bi regulisao budući zakon. Dok Poreska uprava (PU) pokušava da utvrdi i otkrije sve one koji su svoju imovinu sakrili i obavezuje ih da na tu imovinu plaćaju porez, Agencija za borbu protiv korupcije fokusirana je samo na fukcionere, njihovu imovinu i prihode i ima razvijen mehanizam njihove provere.
Prošle godine Agencija je podnela 14 krivičnih prijava zbog sumnje da funkcioneri nisu prijavili imovinu ili su dali lažne podatke, u nameri da prikriju imovinu. Agencija je tokom 2014. podnela Republičkom javnom tužilaštvu 34 izveštaja u vezi sa postojanjem sumnje da su funkcioneri, čija je imovina proveravana, izvršili drugo krivično delo, poput pranja novca, primanja ili davanja mita, zloupotrebe položaja…
U Agenciji za borbu protiv korupcije kažu za Istinomer da ne mogu da znaju da li bi Zakon o poreklu imovine poboljšao i olakšao rad Agencije, s obzirom na to da on postoji samo „u formi nejasne ideje“, a s druge strane, u Poreskoj upravi smatraju da bi ovaj zakon značajno doprineo poboljšanju njihovog rada.
U Poreskoj upravi ističu da se njihova ograničenja „ogledaju u ljudskim i materijalnim kapacitetima“, ali i pored toga, Milan Antonijević, direktor Komiteta pravnika za ljudska prava (Yukom) smatra da PU ima dobar sistem praćenja novca i da to na adekvatan način sprovodi u praksi. Međutim, Antonijević napominje da je Zakon o poreklu imovine neophodan, dodajući da je politička volja razlog zašto on ni nakon toliko vremena još nije donet.
On upozorava da zakon mora biti precizan, jer pretpostavlja da će biti mnogo onih koji će pokušati da ga izigraju.
Sa druge strane, predsednik organizacije „Transparentnost Srbija“ dr Vladimir Goati smatra da je ovo „jedan neizvestan i dosta nesiguran korak“.