PUPS pobedio Krstićeve mere
U kategoriju potencijalih obveznika ovog poreza spada čak 670.000 zaposlenih u javnom sektoru. Mada, Krstić kaže da to nije konačna brojka (praktično ih još nisu izbrojali) i napominje da će ih na kraju možda biti i 700.000.
Iako se očekivalo da u Krstićev puštomet novih mera uđu i penzioneri to se nije desilo. Naši najstariji sugrađani su izbegli ovu vrstu mera štednje. Tako da posle sleganja prvih utisaka zbog objavljivanja novih ekonomskih mera može slobodno da se kaže da je jedini pobednik Jovan Krkobabić, predsednik PUPS-a i ministar rada u Vladi Srbije. Iako je njegov najbliži saradnik Momo Čolaković, šef poslaničke grupe PUPS-a čak podržao ideju uvođenja poraza za visoke penzije, Krkobabić je ipak nekako uspeo da ubedi svog mlađeg kolegu iz Vlade zaduženog za finansije da ih ne dira.
„Ne protivim se oporezivanju velikih penzija. U Srbiji je 65 penzija veće od 100.000 dinara. Nisam ni protiv oporezivanja moje (penzije), iako je mnogo manja“.
Momo Čolaković, šef poslaničke grupe PUPS-a; B92, 2.10.2013.
Ipak, bilo da su penzioneri ili zaposleni u javnom, ali i privatnom sektoru sve će pogoditi druga Krstićeva mera – podizanje niže stope PDV-a sa 8 na 10 odsto. Ovom stopom se oporezuju hleb, mleko, meso, voće, računari, komunalne usluge… Šta će od ovog nabrojanog poskupeti, Krsrić nije rekao, ali očekuje da se u budžet na osnovu ovog povećanja slije 200 miliona evra više.
Još jedna grupa ljudi će biti posebno na udaru Krstićevih mera. To su oni koji posluju u sivom sektoru. Krstić je najavio oštre mere protiv njih, a to bi trebalo da donese prihod veći za 150 miliona evra.
Dinkić: Dačićeva lobotomija
A kako je Krstićeve mere ocenio njegov prethodnik u Ministarstvu finansija – Mlađan Dinkić? On je za ove mere rekao da će delovati recesivno.
„U administraciji i javnim preduzećima treba smanjiti plate koje su veće od određenog iznosa i to sam i sam predlagao i to podržavam i sada. Mmeđutim, ne slaže sa smanjivanjem plata u obrazovanju, zdravstvu, pravosuđu i nekim drugim bitnim delatnostima.Povećanje stope PDV sa osam na 10 odsto na hranu, hleb,mleko, ulje, na sve životne namirnice, i prebacivanje nekih proizvoda sa osam na 20 odsto, u šta, pretpostavljam, spadaju i kompjuteri i kupovina prvog stana, samo će dodatno smanjiti kupovnu moć i oboriti tražnju, što će delovati recesiono. Za one najsiromašnije, efekat poskupljenja hrane nije isti kao za onoga ko ima, a efekat ne može da bude 200 miliona evra godišnje, jer će pasti kupovna moć i prihodi će biti niži.“
Radio Beograd, 8. 10. 2013. godine
Dinkić je rekao da se ovde radi o „pravoj lobotomiji“ premijera Ivice Dačića i SPS, koji su, kako tvrdi, pre nekoliko meseci odbijali mnogo manje radikalne mere. Prema njegovim rečima, postoji jaz sa ministrom privrede Sašom Radulovićem, koji je najavljivao smanjenje poreza na plate za jednu trećinu, a stiglo je povećanje PDV na hranu. Radulović se nije danas ni pojavio, napomenuo je Dinkić i podsetio da je ministar privrede sa savetnicima mesecima govorio o smanjenju poreza i doprinosa na platu za trećinu.