Razgraničenje (ni)je podela, pričam to deset godina
Predsednik Socijalističke partije Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić istakao je da je spreman da potpiše sporazum sa Prištinom “ako je u interesu Srbije i naroda na KiM”, ističući da već punu deceniju ima rešenje za kosovski problem, a to je – razgraničenje.
Naglasio je da je to “jedina moguća i realna opcija” i da “ne zahteva dodatne probleme, poput preseljenja stanovništva”.
- Pričam deset godina: razgraničenje. I danas to mislim.
Najmoćnija članica EU, Nemačka, protiv toga je?
- To što je Nemačka protiv ne treba uopšte da utiče na to da mi odustanemo. Razgraničenje je jedina moguća i realna opcija. Ne zahteva dodatne probleme, poput preseljenja stanovništva. Podsetiću, svi su se protivili preranom priznanju Hrvatske i Slovenije, pa su Nemačka i Austrija prve to uradile i priznale ih.
Da li biste potpisali sporazum sa Prištinom?
- Ako je u interesu Srbije i naroda na KiM, da.”
Ta izjava izazvala je burne reakcije u ovdašnjoj javnosti, a potpredsednik Vlade optužen je da krši Ustav Srbije. Dačić je na to uzvratio tvrdnjom da je pogrešno shvaćen.
– To bi podrazumevalo promenu Ustava – rekao je Dačić, i dodao da je razgraničenje srpskih od albanskih sredina na KiM njegova ideja.“
Ipak, i nakon samo nekoliko dana, opet je govorio o podeli.
Deo Kosova Albaniji
Uskoro je i detaljnije govorio o tom planu, napominjući da bi deo Kosova trebalo da pripadne Albaniji, a deo Srbiji.
Predložili ste podelu Kosova, mnogi smatraju da ste bili samo megafon predsednika Tadića?
– Nisam govorio u ime svoje stranke, govorio sam lično kao čovek rođen na Kosovu. (…)
Zašto sa Albanijom? Mislite da treba podeliti Kosovo između Srbije i Albanije?
– Apsolutno! Potrebno je razgraničenje između Srbije i Albanije, to je jedina realna opcija. Srbija nije ni trebalo da prizna nikog drugog kao pregovarača s druge strane osim Albanije. Zar smo mi stvarno naivni da mislimo da će Kosovo opstati kao nezavisna, samostalna država? Čekajte, ako sutra Republika Srpska na referendumu donese odluku o otcepljenju, šta će oni biti? Nezavisna država ili će doneti odluku o priključenju i zajedničkom životu sa Srbijom? To je normalno, zato što je to isti narod. Pa šta, sad, u Prištini i Tirani žive različiti Albanci? Oni sada nama pričaju o multietničkom Kosovu?! Našem narodu ne trebaju bajke o multietničkom životu. (…)
Kako predlog o podeli Kosova, sudeći po reakciji medija, nije naišao na odobravanje većeg dela javnosti, u zaštitu stava lidera SPS stala je i potpredsednica SPS-a i tadašnja predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović ističući da Dačić „nikada nije rekao da se zalaže za podelu Kosova, već povlačenje linije razgraničenja“, pokušavajući da objasni u čemu je razlika.
Zar to ne predstavlja ignorisanje uslova nemačke kancelarke Angele Merkel za napredak u evropskim integracijama o, kako je ona navela, ukidanju paralelnih institucija na severu Kosova?
– Pod institucijama Srbije podrazumevam zdravstvo, školstvo, sudove. Ali, o tome bi bilo najbolje da razgovarate s predsednikom moje stranke.“
I kada je postao predsednik Vlade Srbije, posle izbora 2012, Dačić je govorio o podeli Kosova ne koristeći drugi, neprecizniji termin „razgraničenje“.
‘- I dalje mislim da je podela (Kosova) jedino moguće realno rešenje, i siguran sam da bi to Albanci u Prištini prihvatili. Međutim, postavlja se pitanje da to može da izazove proteste u regionu, a izbegava se činjenica da je potrese izazvalo i to što je Srbija podeljena’, rekao je Dačić za televiziju ‘Pink’.“
U martu 2013. naglasio da je u Ustavu navedena – laž.
Već naredne godine govorio je o potrebi da se Ustav promeni. Naime, krajem 2014. izjavio je da bi bilo „nesumnjivo dobro da Srbija promeni svoj Ustav pred ulazak u EU“, jer bi, naglasio je, na taj način sve primedbe ili sugestije iz EU mogle da se nađu u novom Ustavu. Na pitanje „da li je tačno da Berlin traži promenu našeg Ustava i brisanje Preambule o Kosovu, čime se implicira priznavanje nezavisnosti Kosova“, odgovorio je:
A budući da je 2006. godine upravo on pozivao građane Srbije da izađu na referendum i glasaju za potvrdu novog Ustava Srbije, napominjući da je važno da u „najvišem pravnom aktu bude zapisano da je Kosovo neodvojivi deo Srbije“, Istinomer je takvu promenu stava okarakterisao kao nedoslednost.
I narednih godina Dačić je isticao da je promena granica “najbolji pristup rešavanju problema”.
“I dalje mislim da je podela Kosova i Metohije najbrži, najbolji, najpravedniji i jedini moguć pristup rešavanju problema, za koji bi se izjasnili i Srbi i Albanci. Protiv sam promena granica na silu, ali konačno treba da sednemo, postignemo istorijski dogovor i stavimo tačku na sukobe.”
On je u februaru 2019, posle skupa “Svet u previranju i budućnost Evrope i Balkana” održanom u Beogradu, izjavio da je zvanični predlog Srbije kada je reč o rešavanju pitanja Kosova u dijalogu – “razgraničenje”. Za Radio Slobodna Evropa napomenuo je da će se, “ukoliko ova ideja ikada bude na stolu”, o njoj izjasniti dve strane. Prema njegovim rečima, pitanje gde bi bila linija razgraničenja još nije određeno jer to, ukoliko predlog bude prihvaćen, treba da se definiše u dijalogu Beograda i Prištine.
Dačić je rekao da je predsednik Aleksandar Vučić u načelu dao ideju o razgraničenju, da je to princip i jedini realan način da se dođe do kompromisa, ali da se ta ideja nije razradila u dijalogu.
Komentarišući tu Dačićevu izjavu predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da je on o razgraničenju kao predlogu govorio još pre godinu dana.
„Sad ste me vi spopali sa tim što sam rekao pre godinu dana u Šidu, da komentarišem ono što sam sam rekao pre godinu dana, objašnjavao sam to bezbroj puta“, rekao je Vučić tada na pitanje novinara. (Insajder, 19. 2. 2019. godine)
Naslovna fotografija: FoNet/MSP