Roditelji i dalje sami u borbi za alimentaciju
Samo tokom prošle godine podneto je 2500 tužbi zbog neplaćanja alimentacije. Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da skoro polovina ovih slučajeva još uvek nema sudski epilog.

Dolazak na sud osim plaćanja taksi, podrazumeva i obaveznog advokata i mnogo strpljenja. A ukoliko ne podnesu tužbu, roditelji se za novčanu pomoć ne mogu obratiti ni centrima za socijalnu pomoć jer im se alimentacija, dobijali je ili ne, računa u redovna primanja. Kako su za Istinomer potvrdili iz Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu jedini način je podnošenje dokaza da je protiv roditelja dužnika podneta tužba.
Totić dodaje da bolje rešenje od osnivanja alimentacionog fonda bilo to da pravosuđe postane efikasnije. S obzirom na to da neplaćanje izdržavanje sa sobom povlači i krivičnu odgovornost pa samim tim i kaznu zatvora Totić predlaže još jednu nesvakidašnju ideju.
Svi ovi detalji trebalo bi da budu definisani naknadno, nakon usvajanja Građanskog zakonika, donošenjem posebnog pravnog akta, poručuju iz Komisije koja izrađuje Građanski zakonik i na kome radi čitavih deset godina.
Roditelje koji sami brinu o deci problemi čekaju na svakom koraku. Državi se nigde ne žuri, pa tako još uvek ni nema evidenciju o broju samohranih roditelja. Čak ni sama definicija samohranog roditelja nije odgovarajući precizirana pa obuhvata samo situacije kada je drugi roditelj umro, služi zatvorsku kaznu ili je lišen roditeljskog prava. Dugačak je tako spisak prepreka na koje ovi roditelji nailaze, a neprimanje alimentacije je samo jedan od njih, ali uglavnom baš onaj koji ih gura ka siromaštvu i još izraženijoj marginalizaciji.