Samo u Egiptu i Srbiji stranke organizuju besplatne lekarske preglede?
https://www.youtube.com/embed/DEDTKw0g37s“ frameborder=“0″ allowfullscreen=““>
Osim “Bazara zdravlja”, SNS je u toku prošlogodišnje kampanje organizovala lekarske preglede i u Futogu i u još nekoliko mesnih zajednica u Novom Sadu, ali i širom Srbije. Tada je na ove aktivnosti saopštenjem reagovala i Agencija za borbu protiv korupcije, koja ističe “da se ovakvi pregledi organizuju još samo u Egiptu”. Na naše pitanje šta je epilog kontrole koju su tom prilikom najavili, u Agenciji odgovaraju da o tome “još nemaju saznanja”.
Na pitanje Ministarstvu zdravlja šta je inspekcijska služba povodom tog konkretnog slučaja preduzela, odgovoreno nam je da inspekcijskog nadzora nije ni bilo.
Dakle, kazni, ali ni utvrđivanja odgovornosti nije bilo, a sve zbog toga što je inspekcijska služba Ministarstva zdravlja za slučajeve ovakvih lekarskih pregleda saznavala tek nakon što su oni izvršeni. Inače, Gradski odbor Srpske napredne stranke u Novom Sadu najavljuje da će se organizovanje pregleda širom Vojvodine nastaviti, pa će se videti da li će inspekcijska služba ovog puta delovati proaktivno.
Šta kaže zakon?
I ove kao i prošle godine, novosadski odbor Demokratske stranke reagovao je tvrdnjom da je organizovanje lekarskih pregleda nezakonito. Na pitanje Istinomera koji su članovi Zakona o finansiranju političkih aktivnosti prekršeni, iz Demokratske stranke odgovaraju:
Ovo povrđuje i Agencija za borbu protiv korupcije, uz ogradu da se moraju utvrditi sve činjenice, poput one da li su sa angažovanim lekarima bili potpisani ugovori o poklonu.
Ova situacija, kako se navodi, nije u direktnoj nadležnosti Agencije, već se ona, ukoliko dođe do saznanja o postojanju ovakvih slučajeva, obraća nadležnom ministarstvu, koje dalje utvrđuje postojanje mogućih nepravilnosti. U Agenciji naglašavaju da ta instutucija može da reaguje samo u dve situacije koje su u njihovoj direktnoj nadležnosti.
Dakle, na osnovu odgovora zaključuje se da su lekarski pregledi koje organizuju političke partije nezakoniti jedino ukoliko se utvrdi da ne postoje ugovori o poklonu ili ukoliko donacije lekara ili zdravstvene ustanove nisu prikazane u finansijskom izveštaju stranke. Istinomer je pokušao da od Srpske napredne stranke dobije ova dokumenta, ali su naši pokušaji bili bezuspešni. U Demokratskoj stranci nemaju dilemu da li je zakon prekršen.
Iako je Demokratska stranka najglasnija u osudi organizovanja lekarskih pregleda, i ta partija je to neretko činila. Tako je, na primer, resorni odbor gradskog odbora DS u Čačku, krajem 2013, organizovao lekarske preglede po mesnim zajednicama; to je radio i gradski odbor u Pančevu, a pre nekoliko godina subotički odbor DS je u toj opštini organizovao nekoliko „Bazara zdravlja“.