Srbija bliže vakcini protiv korona virusa
Srbija je potpisala obavezujući sporazum o pridruživanju COVAX Facility inicijativi koja se zalaže za lakši pristup vakcini za korona virus i tako postala jedna od 156 članica Inicijative, saopštili su nam iz CEPI-ja (Koalicija za inovacije protiv epidemije).
Pitanje pristupanja Srbije toj inicijativi pre nekoliko dana bilo je je predmet prepucavanja između premijerke i Udružene opozicije Srbije.
No one is safe until everyone is safe.
Today we announced that 1⃣5⃣6⃣ economies, representing nearly two-thirds of the world’s population, are committed or eligible to receive #COVID19 vaccines through the COVAX Facility 🌍@gavi | @WHO (1/5) https://t.co/swEq1bn9EM
— CEPI (@CEPIvaccines) September 21, 2020
„Opozicija je neinformisana“, poručila je premijerka Brnabić nakon što je Udružena opozicija Srbije uputila apel Vladi da u što kraćem roku kontaktira međunarodne i EU institucije kako bi se građanima Srbije obezbedile vakcine protiv virusa korone.
Iz UOPS-a su tvrdnje potkrepili dopisom iz Evropske komisije u kojem, kako tvrde, jasno stoji da Srbija nije deo globalne inicijative koja se zalaže za lakši pristup vakcinama.
U pitanju je inicijativa COVAX Facility kojom upravlja Globalna alijansa za vakcine i imunizaciju u saradnji sa Svetskom zdravstvenom organizacijom.
U odgovoru opoziciji premijerka je rekla da su pregovori s inicijativom u toku.
„Vlada Srbije sa COVAX-om razgovara već duže vreme oko modaliteta saradnje koji će se potvrditi 18. septembra“, napisala je Brnabić na Tviteru.
Za žaljenje je što globalni problem naša opozicija koristi za unutrašnju političku borbu. Kao i uvek, i ovog puta su i nekompetentni i neinformisani. Vlada Srbije sa COVAX-om razgovara već duže vreme oko modaliteta saradnje koji će se potvrditi 18.09. https://t.co/SVMvu5MBbU
— Ana Brnabic (@anabrnabic) September 16, 2020
Iz COVAX inicijative su pre nekoliko dana potvrdili da je proces pregovora s nekim državama još u toku, te da se nadaju da će biti okončan do 18. septembra u ponoć.
Isti odgovor stigao nam je i od CEPI-ja (Koalicija za inovacije protiv epidemije), koji je deo COVAX inicijative, a finansira programe u okviru kojih se razvijaju vakcine protiv virusa korone.
„Ovo će biti kritičan trenutak u razvoju i globalnoj poštenoj distribuciji vakcina protiv COVID-19. Inicijativa COVAX, koju zajedno predvode Gavi, CEPI i SZO, čiji je deo i COVAX Facility, jedini je plan osmišljen kako bi se osiguralo da su sigurne i efikasne vakcine protiv COVID-19 na pravičan način dostupne u celom svetu, s ciljem okončanja akutne faze pandemije 2021. godine“, dodaju za Istinomer iz CEPI-ja.
Dopis Evropske komisije
Ono što zbunjuje u celoj priči jeste zbog čega se UOPS obratio Evropskoj komisiji, ako se pitanje odnosi na učešće Srbije u COVAX-u. U dopisu EK se jasno vidi da EU nije deo te inicijative, ali da ima namere da za nju obezbedi deo novca.
Takođe, u dopisu se navodi da EK ohrabruje Srbiju da pokaže interesovanje za učešće u COVAX-u, kao što su to učinile Jermenija, Crna Gora i Severna Makedonija.
EU će raditi na tome da obezbedi pristup vakcinama svojim državama članicama, stoga Srbija, koja to nije, ne može biti uključena.
Naslovna fotografija: Canva