Šta do sada (ne) znamo o – istrazi o urušavanju nadstrešnice u Novom Sadu?
I nakon 13 dana od rušenja nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu sva pitanja, pa i ono najvažnije - ko je odgovoran - još uvek su otvorena. Oči javnosti uprte su u Tužilaštvo koje bi trebalo da nam da odgovore na to šta se dogodilo i ko je u lancu nadležnih zakazao, pa je poginulo 14 osoba. Ova institucija, međutim, informacije daje šturo i to samo preko saopštenja, a skoro dve nedelje nakon tragedije nije organizovala nijednu konferenciju. Takođe, javnost zvanično nije dobila ni informaciju o tome ko je tužilac ovog slučaja koji je građane duboko uznemirio. Umesto toga, poslednjih dana čuli smo državne funkcionere koji su rekli da „ovde nema korupcije”, već da je u pitanju „greška struke”, da će istraga biti „teška”, da se ne može završiti za jedan dan, ali i nagađanja ko je kriv.
Ko je nadležan za istragu?
- Za istragu kojom se utvrđuju okolnosti urušavanja nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu nadležno je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu. Policija, ali i druge institucije u obavezi su, po zakonu, da sarađuju sa tužilaštvom kako u predistražnom postupku, tako i tokom istrage, odnosno do potvrđivanja optužnice kada postupak prelazi u sudsku fazu.
Šta javnost zna o postupanju Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu posle nesreće?
- Više javno tužilaštvo u Novom Sadu do sada se oglasilo pet puta i to samo putem saopštenja. U tim saopšenjima javnost je saznala da je javni tužilac 1. novembra, kada je došlo do urušavanja nadstrešnice, izašao na mesto nesreće radi vršenja uviđaja i da je tada iz ruševina izvučeno 14 tela preminulih lica, te da je troje teško povređenih primljeno u KC Vojvodine. Osim toga, VJT u Novom Sadu je saopštilo da su žrtve identifikovane i da je javni tužilac naredio potrebna veštačenja. Javnost je saznala i da je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu angažovano na prikupljanju svih obaveštenja i informacija, kao i da je naloženo da se u tu svrhu sasluša više od 50 osoba. Saopšteno je, takođe, i da je izuzeta dokumentacija Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koja će biti predata veštacima na dalje postupanje, te da se „nastavlja dalji intenzivni rad u cilju utvrđivanja svih bitnih elemenata krivičnih dela i krivične odgovornosti lica, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena”. U saopštenju objavljenom 5. novembra, na sajtu VJT u Novom Sadu navedeno je da je tužilaštvo „upotrebilo maksimum kapaciteta za sprovođenje istražnih radnji angažovanjem pet javnih tužilaca i dva javnotužilačka pomoćnika”. Osim toga, u saopštenju stoji da je „od više različitih ustanova, pravnih i fizičkih lica izuzeta je relevantna dokumentacija, čija je detaljna analiza u toku” kao i da su „naređena potrebna veštačenja”.
Šta javnost ne zna o postupanju Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu?
- Javnost nije informisana o pravnoj kvalifikaciji dela koje se istražuje, zbog čega nije jasno koje konkretne radnje tužilaštvo istražuje. Time je pre svega otežano razumevanje pravnog toka postupka. Još uvek nije jasno ni da li će tužilaštvo podići optužnice ili formalno pokrenuti istragu protiv određenih lica – ni posle više od 50 saslušanih tužilaštvo nije informisalo javnost da li je neko od građana pozvanih na informativni osumnjičen, niti da li je javni tužilac ikome odredio zadržavanje do 48 sati radi saslušanja. Javnost nema ni informacije koje su to konkretno istražne radnje preduzete, osim uzimanja dokumentacije.
Kako tužilaštvo (ne) obaveštava javnost?
- Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je do sada sa građanima komuniciralo samo putem saopštenja objavljenih na svom sajtu. Propisi kažu da je ovaj vid informisanja samo jedna od opcija koje se nalaze pred tužilaštvom. S onim podacima koji su isključivo u javnom interesu i koji ne dovode u pitanje tajnost istrage, tužilaštvo može da se obrati i putem usmenih saopštenja,medija ili putem konferencije. Zakonski okvir nalaže i da su za obaveštavanje javnosti u predmetima u kojima postupa Više javno tužilaštvo u Novom Sadu nadležni isključivo Glavni javni tužilac tog javnog tužilaštva odnosno portparol tog tužilaštva. To znači i da niko drugi – ni policija, drugi državni organi (osim neposredno višeg tužilaštva) – ne mogu u javnost iznositi informacije o predmetu.
- Slučaj urušavanja nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu ne razlikuje se mnogo od nekih ranijih slučajeva koji su uznemirili javnost. Jedini koji su po zakonu ovlaščeni da informišu javnost se ne pojavljuju, a najviši državni funkcioneri nastavili su da se ponašaju po starom obrascu i preuzimaju ulogu tužilaštva. Primera radi, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u ostavci Goran Vesić nakon tragičnog događaja izašli u javnost i govorili o radu tužilaštva, kao i o tome koje će procesi biti preduzete i ko su potencijalni osumnjičeni, dok je javni tužilac ostao nevidljiv za širu javnost. Uprkos svim nastupima političara i iznošenju zaključaka, VJT u Novom Sadu nije sazvalo konferenciju za novinare, već je ostalo pri komuniciranju putem saopštenja.
Ko je do sada saslušan?
- Do sada je saslušano više od 50 lica, ali u svojstvu građana, po poslednjem saopštenju Tuzilaštva. Sudeći po onome što je dostupno javnosti, ni policija, ni javni tužilac ni u jednom slučaju tokom informativnih razgovora nisu ocenili da neko od pozvanih građana može biti smatran osumnjičenim. Samim tim, niko od njih nije ni saslušan kao osumnjičeni, niti je javni tužilac ikome odredio zadržavanje do 48 sati radi saslušanja u svojstvu osumnjičenog.
Ko se po zakonu može smatrati odgovornim za urušavanje nadstrešnice?
- Iz ugla zakona, ali i po rečima stručnjaka, oni koji mogu biti odgovorni za rekonstrukciju objekta na kom je došlo do urušavanja nadstrešnice su projektant, izvođač radova, tehnička kontrola i stručni nadzor, koji su bili zaduženi za planiranje i izvođenje radova na nadstrešnici. Odgovornost može biti proširena i na druge osobe uključene u proces, ukoliko se dokaže da su podstrekivali na izvršenje krivičnog dela ili vršili pritisak na izvođače.
Da li postoji osnov za hapšenje lica koja se mogu smatrati odgovornim u ovom slučaju?
- Hapšenje odgovornih samo je jedan od zahteva građana koji su prethodnih dana protestovali u Novom Sadu i Beogradu. S druge strane, zakon, između ostalog, kaže i da se pritvor određenim osobama može odrediti ukoliko postoji opasnost njihovog bekstva ili da će uništiti, sakriti, izmeniti ili falsifikovati dokaze, odnosno uticati na svedoke.
Koje radnje tužilaštvo (ni)je preduzelo u vezi sa dokazima?
- Tužilaštvo je nakon nesreće izašlo na mesto pogibije ljudi radi uviđaja i obezbeđivanja ključnih dokaza. Ono što smo do sada saznali preko saopštenja Tužilaštva je i da je zbog veštačenja preuzeta dokumentacija Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, ali i „više različitih ustanova, pravnih i fizičkih lica”. Dva dana nakon nesreće, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da će biti uzeta i dokumentacija iz Zavoda za zaštitu spomenika Novog Sada u vezi sa saglasnošću za rekonstrukciju, dogradnju i adaptaciju železničke stanice, kao i dokumentacija o periodičnim pregledima objekta železničke stanice. Kako su preneli mediji, Dačić je, govoreći o dokazima koji su zaštićeni, objasnio da je reč o „metalnim sajlama i da su sklonjene na sigurnu lokaciju kako ih neko ne bi uništio”. „Neko je rekao da je to namerno sklonjeno da se ne bi utvrdilo zbog čega se desilo. Oni ne razumeju taj proces. Na sigurno mesto se vozi i policija čuva to”, naveo je Dačić. Tužilaštvo je 5. novembra saopštilo i mesto urušavanja nadstrešnice „raščišćeno” i da su „radi obezbeđivanja dokaza, građevinski ostaci srušene nadstrešnice, po zahtevu javnog tužioca, premešteni na sigurnu lokaciju gde su pod neprekidnim nadzorom službenih lica Policijske uprave u Novom Sadu”.
Političari su, dakle, ponovo ispred tužilaštva. Daju svoje ocene i prognoze i sa medijima pripisuju ili oslobađaju od odgovornosti aktere ili institucije. Istovremeno, javnost na kašičicu dobija informacije u kom pravcu se kreće istraga, a skoro dve nedelje nakon urušavanja nadstrešnice i pogibije 14 osoba, nije poznato da li je iko makar i na pragu krivičnog gonjenja. Od zahteva građana ispunjen je samo jedan – ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić podneo je ostavku. Svi ostali zahtevi, od zahteva za ostavkom predsednika Vlade Miloša Vučevića do oslobađanja uhapšenih aktivista i hapšenja odgovornih za nesreću u Novom Sadu, ostaju u magli.