Šta je sa novom zgradom Beogradske filharmonije?
Nova zgrada Beogradske filharmonije mora biti završena do 2020. godine, izjavio je u junu 2017. predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a u februaru 2021. tadašnji v.d. direktora Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Marko Blagojević tvrdio je da će ova koncertna dvorana biti završena do 2024. Međutim, do danas izgradnja nije ni počela, a muzičari Beogradske filharmonije ukazuju na težak položaj u kome se nalaze.
„I posle više od dve godine od smrti Ivana Tasovca, Beogradska filharmonija je u VD statusu, koji svoj stogodišnji jubilej slavi sa najmanjim platama orkestarskog muzičara u regionu, sa sramno malim budžetom iz godine u godinu, bez direktora, bez reklame, bez obnovljene koncertne uniforme već deset godina, i bez čvrstih uverenja da će se zidati naša nova dvorana“, istakli su, između ostalog, muzičari Beogradske filharmonije u pismu koje su pročitali publici.
A onda je usledio odgovor ministarke kulture Maja Gojković koja je poručila da „svi imaju otvorena vrata i nema razloga da na drugi način skrećeš pažnju, osim ako imaš neke druge namere“.
“Pre neki dan se pojavila jedna dezinformacija i to veoma zlonamerna, kako je Vlada Republike Srbije odustala od izgradnje nacionalne koncertne hale, koja je bila jedna velika ideja Ivana Tasovca. Lično garantujem da je premijerka Ana Brnabić neko ko stoji iza tog projekta i takođe se čekaju određene dozvole da bi se krenulo. To je sve na Novom Beogradu, u onom, kako ga je Vučić nazvao, kvart kulture, gde se nalazi Muzej savremene umetnosti. Tu bi trebalo i određena je lokacija za koncertnu halu buduće Beogradske filharmonije. Tu bi takođe trebalo da bude i Prirodnjački muzej. (…) Beogradska filharmonija i njihova zgrada je ušla u projekat ‘2027’. Čime se bavi danas opozicija? Ako nešto nisi izgovorio oni kažu toga neće biti. (…) Ja nisam protiv toga da neko traži nešto za sebe, ali to se ne traži na taj način, kako sada rade pojedinci, nego se to radi u razgovorima u Ministarstvu kulture i u Vladi Republike Srbije. Svi imaju otvorena vrata i nema razloga da na drugi način ti skrećeš pažnju na sebe, osim ako imaš neke druge namere.”
A u junu 2017, na početku svog prvog predsedničkog mandata, Aleksandar Vučić je, u razgovoru sa slavnim dirigentom Zubinom Mehtom, naglasio da nova zgrada Beogradske filharmonije “mora biti završena do 2020. godine”.
„Beograd je kosmopolitski grad i zaslužuje operu koja će postati ne samo njegov, već i simbol celog regiona', istakao je Vučić, saopštila je Služba za saradnju sa medijima predsednika.'
I Mehta, koji je u Predsedništvo Srbije došao sa tadašnjim direktorom Beogradske filharmonije Ivanom Tasovcem, koji je od septembra 2013. do avgusta 2016. bio ministar kulture i informisanja, nije skrivao optimizam.
'Došao sam da blagoslovim ovaj projekat izgradnje nove koncertne dvorane koji sam toliko godina podržavao i 'gurao' zajedno sa Ivanom, sa mnogo različitih premijera i predsednika. Zahvalni smo što je Vučić 100 odsto na našoj strani. Želimo da izgradimo poklon srpskom narodu za budućnost, jer srpska publika zaista voli klasičnu muziku. To znam, budući da je poznajem skoro 60 godina. Ona zaslužuje jednu dobru koncertnu dvoranu sa najbojim akustičnim uslovima', rekao je Mehta.'
To nije bio prvi susret Vučića i Mehte. U septembru 2015, tada kao predsednik Vlade Srbije, Vučić je prisustvovao probi Beogradske filharmonije pod rukovodstvom Zubina Mehte i tom prilikom obećao je izgradnju koncertne dvorane.
'Mogu da uživam u Malerovoj simfoniji ili Morcartovoj poslednjoj, ali malo znam o muzici. I znam ono što je i Mehta rekao danas, da je Beogradu potrebna koncertna hala', rekao je Vučić. Premijer je objasnio da će po završetku rekonstrukcije u nekim delovima i izgradnje Muzeja savremene umetnosti i Narodnog muzeja, posle godina neodgovornosti, krenuti izgradnja i koncertne dvorane. Vučić je izrazio nadu da to neće koštati više od 50 miliona evra, i skrenuo pažnju ministru Ivanu Tasovcu da se stara da ta cena ne raste kao što je uobičajeno tokom realizacije sličnih projekata. 'Napravićemo jednu od najboljih koncertnih dvorana u regionu koja će imati 1.500 mesta sa najboljim zvukom. Uzećemo najkvalitetnije firme iz sveta, od kojih je Mehta i preporučio nekoliko', dodao je Vučić.'
A u julu 2018, „Politika“ je pisala da je usvajanjem plana detaljne regulacije Bloka 13 konačno definisana lokacija na kojoj će se graditi zgrada Filharmonije.
'Dok urbanisti nisu pikirali Blok 13 za lokaciju budućeg zdanja filharmonije, kuća muzike šetala se po gradu. Predlagano je da bude podignuta na Dunavu pored hotela 'Jugoslavija' i u gradiću 'Pejton' na Čuburi. Najuporniji u potrazi za lokacijom bio je Ivan Tasovac, bivši ministar kulture. Logično je da je njemu i te kako stalo do toga da Beogradska filharmonija dobije novi dom jer je godinama na njenom čelu. Da bi ubrzao realizaciju te ideje, pre sedam godina u Beograd je doveo Santijaga Kalatravu, čuvenog španskog arhitektu. Tada je pobrao sve simpatije stručne javnosti, ali osim šturog saopštenja iz Beogradske filharmonije, javnost ništa nije saznala o detaljima Kalatravine posete. Tada smo ispustili šansu da otac nebodera uvrnutog torza u Malmeu ostavi autorski pečat u Beogradu i projektuje zgradu filharmonije, koja ne bi bila samo kulturni nego i poslovni pogodak. Čim je Tasovac dobio zeleno svetlo da je Blok 13 nedvosmisleno lokacija kulturnog zdanja od nacionalnog značaja, što filharmonija i jeste, poljanu u blizini temelja Muzeja revolucije znalački je aktivirao – prošle i ove godine koncert Beogradske filharmonije na otvorenom privukao je na hiljade posetilaca.'
Inače, u januaru 2017. arhitekte Dragan Marčetić i Milan Maksimović sa saradnicima bili su pobednici konkursa za dizajn dela Bloka 13 u kojem je predviđena izgradnja nove koncertne dvorane. Konkurs je sprovela Direkcija u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije, a na čelu žirija koji je utvrdio rezultate bio je tadašnji glavni gradski urbanista Milutin Folić. Međutim, konkurs je poništen, kako podseća arhitekta Slobodan Maldini.
'Upravo je ovaj arhitekta jedan od 'krivaca' što je prethodni konkurs za izgradnju zdanja Beogradske filharmonije na Ušću poništen 2017. godine. Naime, ukazao je da je nova zgrada Filharmonije predviđena da 'nikne' na prostoru novobeogradskog Bloka 13, koji je zaštićen kao kulturno dobro. Ali i da je pobedničko rešenje Dragana Marčetića i Milana Maksimovića dizajna Bloka 13 na Ušću zapravo 'plagijat zgrade Opere u Oslu'.'
U avgustu 2019. predsednik Srbije je, najavljujući ulaganja u turizam, poljoprivedu i energetiku, pomenuo i planove za izgradnju zgrade Beogradske filharmonije.
'Sad me ubijte da li se to zove filharmonija, koncertna dvorana, ja pojma nemam. Objašnjavao mi je to Tasovac tri puta razliku, ja nikad to nisam mogao da naučim. Ne vredi, znate ima kad neko za nešto nije, ali tu zgradu filharmonije ćemo da izgradimo', kazao je Vučić.'
Predizborno obećanje
Početkom 2020, pred parlamentarne izbore, Srpska napredna stranka nabrajala je projekte koji su u planu do 2025, među kojima je i izgradnja dvorane Beogradske filharmonije.
Kampanja je prekinuta zbog uvođenja vanrednog stanja, izbori su zakazani za jun, a tada je član Glavnog odbora SNS Damir Handanović ponovio da ta stranka planira izgradnju zgrade Filharmonije.
'Kultura je temelj budućnosti i zato ćemo do 2025. godine imati nove muzeje, nove galerije, spomenike, kulturne centre, a u planu je i izgradnja nove zgrade Filharmonije', naglasio je Handanović.'
U novembru te 2020. raspisan je novi arhitektonsko-urbanistički konkurs za izradu kompletnog projekta buduće zgrade Beogradske filharmonije na Ušću. Kako je istaknuto, novi konkurs je na zahtev Vlade Srbije organizovan pod okriljem Programa Ujedinjenih nacija za razvoj, uz prisustvo predstavnika Vlade i Grada Beograda.
Iz Beogradske filharmonije isticali su da je planirani rok za završetak projektovanja sa tehničkom kontrolom kraj 2022. ili početak 2023, nakon čega sledi izgradnja „za koju je sa opremanjem potrebno oko tri godine“.
“Do tada treba savladati najvažnije stepenice za gradnju nove kuće muzike, a ovaj projekat reklo bi se nikad nije bio bliži realizaciji. Jer, novac, najbitnija stavka svakog graditeljskog zahvata, više nije problem. Njega, kažu, ima i za međunarodni konkurs i za izvođenje buduće zgrade filharmonije. Obezbedila ga je Vlada Srbije, uverava Beogradska filharmonija u pisanim odgovorima 'Politici'. ‘Na osnovu procene troškova koju je dala studija kompanije 'Arup', Vlada Srbije je u budžetu za 2020. opredelila 120 miliona evra koje će obezbediti iz zajma Razvojne banke Saveta Evrope. Ova suma je predviđena za troškove izgradnje i opremanja objekta’, navodi Beogradska filharmonija.”
U februaru 2021. Marko Blagojević, tadašnji v.d. direktora Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima, a sada ministar za javna ulaganja izjavio je za Nova.rs da bi objekat trebalo da bude „gotov i pušten u rad tokom 2024. godine“. Blagojević je član radne grupe za praćenje realizacije tog projekta, predsednica je premijerka Ana Brnabić, njena zamenica ministarka kulture Maja Gojković, a članovi radne grupe su i Marko Stojčić, glavni urbanista Beograda i Olivera Vučković, direktorka gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Blagojević je tada naglasio da to neće biti samo zgrada Beogradske filharmonije, jer ceo projekat nosi radni naziv „Nacionalna koncertna dvorana u Beogradu“.
'Primarni korisnik Nacionalne koncertne dvorane Beograda trebalo bi da bude Beogradska filharmonija, ali ona će služiti, odnosno biti na raspolaganju i drugima za održavanje manifestacija i svih većih i ozbiljnijih koncerata koji bi u Beogradu trebalo da se organizuju. Za sada je predviđeno da bi njome trebalo da upravlja Filharmonija. A kako će se zvanično zvati znaćemo pri završetku radova na dvorani. (...) Očekujem da bi tokom sledeće (2022) godine mogla da krene izgradnja tog objekta. Planirano je da sama izgradnja traje oko dve godine, što znači da bi taj objekat trebalo da bude gotov i pušten u rad tokom 2024. godine. Procenjena vrednost izgradnje je 120 miliona evra. Ta cena je utvrđena na osnovu svih potreba koje jedan takav objekat treba da zadovolji – od veličine do kvaliteta. Sličan objekat nedavno je završen u Hamburgu i koštao je oko 800 miliona evra. Dakle, to nisu jeftine stvari i nisu jeftini projekti', zaključak je Marka Blagojevića.'
U maju 2021. gradski urbanista Marko Stojčić ističe da su se na konkurs javili „najpoznatiji i najcenjeniji arhitektonski biroi“, što pokazuje „veliku zainteresovanost da se ponude dobra rešenja za njen izgled“.
'I sigurno ćemo dobiti najinteresantniji arhitektonski objekat na Balkanu u poslednjih deset godina. Imamo najznačajnija imena i najozbiljniji zadatak. Njenom izgradnjom potpuno ćemo uzdići izgled Beograda, ali razvijamo i druge objekte kulture, kao na primer ložionicu kod Beograda na vodi za koju ćemo tek napraviti konkurs', objašnjava Stojčić.'
Novo rešenje
Naredne godine, u aprilu 2022, saopšteno je da je Amanda Levit, iz studija AL_A, pobednik konkursa za arhitektonsko idejno rešenje buduće koncertne dvorane.
„Budućnost Beogradske filharmonije konačno dobija svoje jasne konture. Pre mnogo godina, sa neumornim i neustrašivim entuzijazmom, naš nekadašnji i dragi direktor Ivan Tasovac, krenuo je u višedecenijski san – da sagradi veličanstveni dom za Beogradsku filharmoniju, vodeći orkestar u regionu, stvarajući međunarodno priznati centar za muziku, regionalni centar kulture i umetnosti i novi simbol Beograda i Srbije. Oduševljeni smo rešenjem studija AL_A, dizajnom koji ne samo da slavi jedinstvenost našeg orkestra, već i pruža pristupačno, posebno i atraktivno mesto za društvena okupljanja u glavnom gradu Srbije koje slavi stil života Beograda kao evropske metropole i novi dom Beogradske filharmonije kakav zaslužuje', rekao je Darko Krstić, v. d. direktora Beogradske filharmonije.
Predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je da je koncertna dvorana Beogradske filharmonije „trenutno najveći infrastrukturni projekat u oblasti kulture u Srbiji i u regionu“, ali i „jedan od najvećih u Evropi“, dodajući kako veruje da će „upravo izgradnja ove dvorane biti jedna od najvećih zaostavština u kulturi ove Vlade“.
'Ponosna sam što je realizacija ovog višedecenijskog sna mnogih naših profesionalnih muzičara, mladih talenata, ljubitelja muzike, ali i građana Srbije – konačno na pomolu i verujem da će upravo izgradnja ove dvorane biti jedna od najvećih zaostavština u kulturi ove Vlade. Jasno je koliko je važno ulaganje u kulturu i obrazovanje kao stubove uspešne i jake moderne države, što smo do sada i pokazali brojnim sličnim projektima. Ova dvorana zasigurno će postati nova znamenitost Beograda i privući će nove posetioce u našu zemlju, ali i svojim bogatim kulturnim programom doprineti boljem kvalitetu životu svih naših građana. Verujem da će ovo postati još jedno čvorište za stvaranje kontakata i razmenu znanja, kreativnih ideja i iskustava kako domaćih tako i stranih umetnika', dodala je.'
U junu 2022. u sedištu Beogradske filharmonije, u prisustvu premijerke Brnabić, predstavljeno je arhitektonsko rešenje buduće zgrade, a povodom 99. rođendana Filharmonije. Premijerka je izjavila da je nova koncertna dvorana „najlepši način da Srbija i Beograd pokažu zahvalnost Beogradskoj filhrmoniji“, a Amandi Levit, koja je predstavila arhitetonsko rešenje zgrade, zahvalila na tome „što će dati sve od sebe da već naredne godine krene njena izgradnja“.
'Premijerka je zamolila sve uključene u projekat da daju sve od sebe da se realizacija maksimalno ubrza, da se krene u izgradnju što pre, 'da probamo da uštedimo svaki dan', jer što pre bude završena izgradnja zdanja Beogradske filharmonije 'to ćemo kao društvo postati mnogo bogatiji'. 'Ukoliko vam je u tome potrebna bilo kakva podrška Vlade Srbije, svakako dok sam ja tu, ali znam kako god bude bilo da će ovo ostati prioritet. Mogu da vam garantujem da će vam Vlada Srbije ostati na raspolaganju 24 časa, 365 dana u godini', naglasila je premijerka Brnabić, koja se posebno zahvalila preminulom, kako je rekla, 'velikom, najvećem, večnom direktoru Filharmonije Ivanu Tasovcu (1966-2021), čoveku koji nam svima nedostaje, svaki dan, koje se usudio da sanja ovako velike snove'.'
U maju 2023. Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) raspisao je tender za projektovanje i izvođenje geoloških istraživanja radi definisanja hidro i geotermalnih resursa, „kao obnovljivih izvora energije za korišćenje u sistemima za grejanje, klimatizaciju i hlađenje, pripremu sanitarne tople vode i za navodnjavanje nove koncertne sale Beogradske filharmonije“.
'Dodaje se da se lokalitet nalazi pored lokacije Palate Srbija za koju su već vršena geološka istraživanja podzemnih voda za različite namene, te da ta lokacija ima značajan potencijal za korišćenje podzemnih voda. Istraživanje resursa podzemnih voda podrazumevaće, između ostalog, izgradnju istražne bušotine i eksploatacionog bunara dubine od oko 40 m i probno pumpanje.'
A Ministarstvo za javna ulaganja, kao nosilac projekta izgradnje, podnelo je Sekretarijatu za zaštitu životne sredine zahtev za odlučivanje o tome da li je potrebna izrada studije o proceni uticaja tog projekta na životnu sredinu. Sekretarijat je utvrdio da studija nije potrebna.
'U okviru planirane koncertne dvorane predviđena su četiri glavna koncertna prostora: velika simfonijska koncertna dvorana sa 1.600 mesta, kamerna dvorana sa 400 mesta, kreativni centar sa studijom, i podijumska spoljna scena, piše u rešenju. Ta četiri prostora će da okružuju 'javni društveni prostor' koji će formirati središte beogradske koncertne dvorane. Projektom je predviđeno da bruto razvijena građevinska površina objekta bude 57.911 kvadrata. Dvorana će imati podrum, suteren, prizemlje i pet spratova. Takođe, u podzemnom nivou je predviđena jednoetažna javna garaža sa 325 parking mesta.'
U julu 2023. su iz Beogradske filharmonije za „Politiku“ potvrdili da bi projekat za građevinsku dozvolu trebalo da bude završen u septembru, nakon čega sledi tender za izvođača radova, a izgradnja bi trebalo da počne tokom 2024. A v.d. direktora Beogradske filharmonije Darko Krstić izjavio je da će, ako sve bude po planu, zgrada biti završena 2027.
'To je priča koju je Tasovac gurao od neke 2010. i najzad smo 2017. uspeli da krenemo sa realizacijom. Angažovali smo, na preporuku našeg prijatelja Zubina Mehte, akustičara pod imenom Tateo Nakajima i studio ARUP, čiji su akustičari radili na više od 30 sala širom sveta, čak i na zgradi Sidnejske opere - oni su naši savetnici za akustiku od prvog dana, od projektnog zadatka, preko konkursa za idejno rešenje do otvaranja zgrade. Idejno rešenje londonskog studija odabrao je međunarodni žiri, između osam ponuđenih na konkursu. Polovinom septembra biće održana prezentacija projekta za građevinsku dozvolu, projektna dokumentacija se privodi kraju, plan je da krajem ove ili početkom iduće godine bude raspisan tender za izvođača i da u prvoj polovini iduće godine počne da se gradi. Ako sve bude po planu da neke 2027. ući ćemo u novu zgradu.'
A ovih dana ministar Marko Blagojević ističe da je „nemoguće“ da je u februaru 2021. tvrdio da će Nacionalna koncertna dvorana biti završena do 2024.
'Sigurno to nisam rekao. Nemoguće. Možda sam tad rekao da će projekat biti gotov, a ne sama zgrada. Znam kad je ugovoren posao, znam koliko je vremena potrebno da bi se projekat spremio za realizaciju. Za projekat takve vrednosti treba vam samo šest meseci za nabavku. Možda se nismo razumeli… Tek s jeseni 2021. je počeo da se radi projekat. Tako da nisam nikako mogao da kažem da će zgrada biti gotova, a možda jesam da će projekat biti spreman i radovi početi.'
Blagojević napominje da se projekat za građevinsku dozvolu „privodi kraju“, objašnjavajući šta to konkretno znači.
'To zavisi od nekoliko faktora. Sada smo razmatrali različite opcije shodno fidbeku koji je projektant dobio od protivpožare policije i Sektora za vanredne situacije. Projekat mora da se upodobi tome. I nakon toga može da bude završen projekat za građevinsku dozvolu. Ali, to nije kraj faze pripreme projekta. Nakon što bude završen i usvojen projekat za građevinsku dozvolu, sledi izrada projekta za izvođenje. I tek potom, kada projekat za izvođenje bude gotov, smatramo taj projekat spremnim za realizaciju. (...) Naveo sam tačno korake, koji treba da budu sprovedeni do trenutka kada bude bilo moguće raspisati nabavku i ugovoriti uslugu izvođenja radova na izgradnji tog objekta. Očekujem da do kraja ove godine projekat za izvođenje bude spreman za realizaciju, nakon čega može da bude raspisana nabavka. Po sprovedenoj nabavci mogu da budu ugovoreni radovi, da bi onda mogli da počnu da se izvode. U ovom trenutku ne znam tačno koliki bi bio rok, ali u principu bi to do tog vremena moglo sve da bude gotovo.'
Naslovna fotografija: FoNet/Beogradska filharmonija