Šta sve do sada znamo o – eksploziji na kanalu Ibar-Lepenac na Kosovu?
U petak, 29. novembra, mediji su preneli da je u opštini Zubin Potok na Kosovu odjeknula snažna detonacija i da je oštećen kanal za vodosnabdevanje Ibar-Lepenac. Da je do eksplozije došlo potvrdile su i kosovske vlasti, optužujući već iste večeri „srpski državni aparat” za „teroristički akt”. Iz Beograda su prvo stigle osude napada na infrastrukturu, pa i kontra-optužbe da je uništenje dela kanala „nova Kurtijeva propaganda i alibi da nastavi sa progonom Srba”. Isti narativ preuzeli su i beogradski mediji, koji su naslovima ispratili i tumačenje predsednika Vučića da se dogodio „pokušaj velikog i žestokog hibridnog napada na Srbiju”. A šta između dve žrtve, dva „napada”, dve stvarnosti i uzajamnih optužbi, zapravo znamo o eksploziji na Kosovu?
Eksplozija i prvi sati
- Portal KoSSev preneo je u petak, 29. novembra, da je oko 19 časova, u selu Varage u opštini Zubin Potok „odjeknula snažna detonacija” i da curi voda iz kanala Ibar-Lepenac.
- Ubrzo su se oglasili i predsednica Kosova Vjosa Osmani, predsednik Vlade Aljbin Kurti, ministar unutrašnjih poslova Dželjaj Svečlja, koji su ocenili da je reč o „terorističkom aktu”.
- Kosovski premijer izjavio je na vanrednoj KZN: „Prema našem čvrstom uverenju, za organizaciju i orkestriranje ovog napada ne može biti druge adrese za odgovornost i krivicu osim zvaničnog Beograda i njihovih zločinačkih struktura, na čijem čelu je Milan Radoičić, uz podršku srpskih institucija i predsednika Srbije, Aleksandra Vučića“.
- Nekoliko sati nakon detonacije, saopštenjem se oglasila i Kosovska policija, navodeći da je „eksplozija/detonacija bila nameran napad, kriminalni teroristički akt” i da se nastavlja „intenzivan rad na rasvetljavanju ovog slučaja”.
- U noći između 29. i 30. novembra održana je i vanredna sednica kosovskog Saveta bezbednosti, posle koje je saopšteno da „prve indikacije sugerišu da je ovaj napad organizovan od strane srpske države, koja poseduje kapacitete za ovakve kriminalne i terorističke napade”. U saopštenju se pominje i „moguća povezanost” sa napadima Rusije na Ukrajinu”.
Nove optužbe i hapšenja
- U subotu, 30. novembra, iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju poručuli su da je uništenje kanala „nedopustiv i neprihvatljiv atak koji najdirektnije ugrožava osnovne životne potrebe srpskog naroda”. Direktor Kancelarije Petar Petković naveo je da je taj čin „nova Kurtijeva propaganda i alibi da nastavi sa progonom Srba” i odbacio tvrdnje da je Beograd umešan u incident.
- Predsednik Aleksandar Vučić na Instagramu je napisao da Srbija „nedvosmisleno negira bilo kakvu umešanost u nedavni napad na kanal Ibar-Lepenac”. Vučić je pozvao „međunarodne partnere da pomognu u otkrivanju istine“ i poručio da je Srbija „spremna da pruži tehničku, finansijsku i logističku pomoć za ublažavanje posledica ovog napada”.
- Ministar spoljnih poslova Marko Đurić osudio je napad na kanal kod Zubinog Potoka i sugerisao da optužbe iz Prištine „potencijalno ukazuju na umešanost režima Aljbina Kurtija”.
- Na vanrednoj KZN, preneo je KoSSev, čelnici Kosovske policije i MUP-a, Gazmend Hodža i Dželjalj Svečlja, saopštili su da je uhapšeno osam osoba, navodno povezanih sa „kriminalnim i terorističkim delovanjem“, da se vrše pretresi na 10 lokacija na Severu Kosova, kao i da je pronađeno „više od 200 vojnih uniformi, šest bombi, dva Kalašnjikova, delovi oružja, eksploziv, vojne kacige, maskirna oprema, kao i evri i dinari“.
- Kancelarija za KiM navela je da je Kosovska policija, „neosnovano i politički motivisano”, privela više Srba, među kojima i novinara Dušana Milanovića iz Leposavića. KoSSev je preneo da je Milanoviću određeno 48-časovno policijsko zadržavanje, a da ga kosovske vlasti „terete za terorizam” i da je navodno administrator Telegram stranice „Koridor“ (stranice na kojoj je, po pisanju ovog portala, posle detonacije objavljena fotografija oštećenog kanala). Kancelarija za KiM je optužbe ocenila kao „lažne”, a Milanović je, naveo je KoSSev, pušten da se brani u redovnom postupku.
- U ponedeljak, 2. decembra, Specijalno tužilaštvo Kosova saopštilo je da je ukupno privedeno 10 osoba, od kojih je samo jednoj određen jednomesečni pritvor, dok su ostale puštene.
Mediji o „teroru” i predsednik o „hibridnom napadu na Srbiju”
- U obraćanju 1. decembra, predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovio je da Beograd „nema nikakve veze sa eksplozijom na kanalu Ibar-Lepenac”, pa istakao da se „dogodio pokušaj velikog i žestokog hibridnog napada na Srbiju“.
- Beogradski mediji preneli su i da je predsednik Srbije naveo pet razloga „za novi Kurtijev udar” – prvi je navodno stacioniranje Kosovskih bezbednosnih snaga na severu Kosova, zatim „zaustavljanje evropskog puta Srbije”, „proglašavanje Srpske liste za teroriste” kako ne bi učestvovali na kosovskim izborima 9. februara sledeće godine, „lični izborni inženjering” Aljbina Kurtija i na petom mestu „pokušaj daljeg slamanja srpske zajednice”.
- U odgovoru KoSSev-u, KFOR je potvrdio da je Priština, nakon eksplozije zatražila ovlašćenje da se omogući KBS-u da ode na Sever, odnosno za „potencijalno“ raspoređivanje u „pogođenom području“, ali da je taj zahtev odbijen.
- Mejnstrim mediji masovno su prenosili Vučićeve navode o „hibridnom napadu”, a prve dane posle eksplozije obeležili su i naslovi o „novom zastrašivanju i progonu” Srba na Kosovu, Kurtijevom „teroru” i „izgovoru” za „desant na Srbe”.
- Iako je reč o članku objavljenom nedugo nakon eksplozije, mediji su preneli da je Rojters „potvrdio da Kurti laže čim zine”, da je „demolirao Kurtijeve reči o Srbiji”, i to samo zbog dela rečenice da „Rojters nije našao neposredne dokaze o umešanosti Beograda”.
Međunarodne reakcije
- Posle eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac oglasili su se i predstavnici međunarodne zajednice.
- Odlazeći visoki predstavnik EU Žozep Borelj naveo je da EU „najoštrije osuđuje teroristički napad koji je u petak izveden na vodovodni kanal Ibar-Lepenac” i da ovaj napad predstavlja „podao čin sabotaže na ključnu civilnu infrastrukturu Kosova”.
- Nemačko ministarstvo spoljnih poslova pridružilo se Boreljovoj osudi „terorističkog napada”, ističući „punu solidarnost” sa kosovskom vladom. Šef spoljnopolitičkog odbora Bundestaga Mihael Rot poručio je da se radi o „ruskim terorističkim metoda protiv jedne suverene zemlje u srcu Evrope”. „Ovi se napadi moraju beskompromisno istražiti. Ako je Srbija stvarno iza njih, za šta se ja nadam da to nije slučaj, onda bi to bio kraj evropskih pregovora sa Srbijom”, napisao je Rot.
- Francuska je osudila napad na vitalni kanal za vodosnabdevanje na Kosovu i zatražila rasvetljavanje tog incidenta.
- Šef Kancelarije EU u Prištini, Aivo Orav, osudio je napad na kanal, ponudio pomoć EU, zatražio da se incident istraži, a odgovorni privedu pravdi. S njegovom reakcijom bio je saglasan i izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak.
- Ambasador SAD na Kosovu Džefri Hovenijer izjavio je u ponedeljak, posle sastanka ambasadora Kvinte sa kosovskim premijerom Kurtijem, da SAD još „ne mogu da kažu ko stoji iza napada na kanal Ibar-Lepenac”, ali da institucije Kosova imaju američku podršku.
Izvori:
Policija Kosova (kosovopolice.com)
Kabinet Premijera (kryeministri.rks-gov.net)
Kancelarija za Kosovo i Metohiju (kim.gov.rs)
KoSSev
N1
Danas
Reuters
X, Instagram