Šta sve do sada znamo o – nesreći na železničkoj stanici u Novom Sadu?
Skoro tri meseca nakon tragedije u Novom Sadu, kada je u padu nadstrešnice Železničke stanice poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, javnost je i dalje bez odgovora na ključna pitanja u vezi sa rekonstrukcijom stanice. Iako su Vlada Srbije, Infrastrukture Železnice Srbije i Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštili da su objavili celokupnu dokumentaciju u vezi sa rekonstrukcijom, studenti koji protestuju od 25. novembra kažu da nedostaju ugovori koji pokazuju ko je šta radio na stanici i koliko je to koštalo, zašto je cena rekonstrukcije skočila pet puta i ko je odgovoran što je Železnička stanica dva puta svečano otvarana bez upotrebne dozvole. Kao najvažnija dokumenta koja fale, studenti izdvajaju ugovore sa izvođačima i podizvođačima, zatim privremene i okončane situacije, račune i fakture, te tendersku dokumentaciju za izvođače i podizvođače. Bitne informacije o rekonstrukciji stanice otkrivali su mediji, analizirajući objavljenu dokumentaciju.

Betonska nadstrešnica iznad ulaznih vrata u železničku stanicu srušila se nešto pre podneva 1. novembra 2024. godine. Iako se odmah sumnjalo da ima stradalih, zvaničnih informacija o žrtvama nije bilo više od dva sata. Broj stradalih rastao je iz sata u sat, da bi konačan bilans bio 15 mrtvih i dvoje teško povređenih. Već u prvom satu nakon tragedije provladini mediji počeli su da izveštavaju da se srušila stara nadstrešnica, koja nije bila obuhvaćena rekonstrukcijom. Istu poruku tokom dana ponavljali su i oni koji su za rekonstrukciju bili nadležni.
Nadstrešnica „nije bila rekonstruisana“
- Otprilike dva i po sata nakon nesreće oglasila se Infrastruktura železnice Srbije, koja je saopštila da nadstrešnica koja je pala “nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade. „U okviru rekonstrukcije rađena je unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice“, naveli su u ovom preduzeću.
- Premijer Miloš Vučević izjavio je da će, bez obzira što se radi o objektu koji je sagrađen 1964. godine, insistirati da odgovaraju oni koji su morali voditi računa o stanju objekta i upozoriti nadležne da se određene stvari moraju ispraviti.
- Ministar Goran Vesić rekao je da nadstrešnica koja se obrušila nije rekonstruisana sa ostatkom zgrade. „Narednih dana utvrdićemo ko je odgovoran za to što i ovaj deo stanice nije rekonstruisan i ko je rekao da je to bezbedno. Utvrdićemo odgovornost svakog lica“, rekao je Vesić.
- Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je u obraćanju građanima da traži od tužilaštva u Novom Sadu i Vlade Srbije „da odgovorni za ovo što se dogodilo budu procesuirani i strogo kažnjeni“, objasnivši da traži „i političku i krivičnu odgovornost“. „Znam samo da 60 godina tu nadstrešnicu nismo renovirali, kada smo sve renovirali, samo nju nismo, zašto – ne znam, neko će valjda da pruži odgovore“, rekao je Vučić i dodao da su posebno krivi oni što su projektovali.

- Nakon Vučića oglasio se konzorcijum kineskih firmi CRIC-CCCC, koji je izvodio radove na Železničkoj stanici u Novom Sadu, saopštivši da betonska nadstrešnica koja se urušila nije bila predmet radova u okviru rekonstrukcije. Istakli su da je konzorcijum radove izvodio „striktno u skladu sa građevinskom dozvolom“.
- Međutim, inženjer geologije Zoran Đajić, koji je do marta 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade železničke stanice u Novom Sadu, rekao je za N1 da su na nadstrešnici izvođeni radovi i da Vesić ne govori istinu. Izjavio je takođe da na dopise koje je slao na brojne adrese da ploče sa pročelja zagrade moraju da se skinu i da se mora videti šta je iza njih, niko nije odgovorio. Đajić je pozvao odgovorne da kažu javno ko je dozvolio da se nadstrešnica dodatno opterećuje, bez obzira da li ima papir za to ili nema.
- Ministar Ivica Dačić rekao je da je od novosadskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture zatražena dozvola za promene na objektu, ali da je Zavod tražio samo sanaciju stakala i pločica na samoj nadstrešnici, odnosno da se ne vrši rekonstrukcija.
- Nakon što je i nekoliko provladinih medija objavilo da nadstrešnica koja se srušila nije obnovljena jer Zavod za zaštitu spomenika to nije dozvolio, iz Zavoda su te tvrdnje demantovali. „Brutalna je laž da nismo dozvolili sanaciju nadstrešnice, izdali smo konzervatorske uslove za očuvanje estetike i autentičnosti, građevinski i statički proračuni nisu naša nadležnost“, saopšteno je iz Zavoda za zaštitu spomenika Novog Sada.

Optužnica
- Skoro dva meseca posle tragedije u Novom Sadu i višenedeljnih protesta studenata i građana, na kojima se zahteva odgovornost za smrt 15 ljudi, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv 13 ljudi. Među njima su bivši ministar saobraćaja Goran Vesić, bivša direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, Vesićeva pomoćnica zadužena za železnički saobraćaj Anita Dimoski i bivši direktor Infrastrukture železnice Nebojša Šurlan. Njih četvoro optuženi su za teško delo protiv opšte sigurnosti, u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.
- Istog dana, 30. decembra, Više javno tužilaštvo je objavilo, kako kažu, celokupnu dokumentaciju o istrazi, što je najavila vrhovna javna tužiteljka Zagorka Dolovac. Tim su, kako je saopšteno, javna tužilaštva Srbije izašla u susret zahtevima koje su studenti dostavili 25. decembra 2024.
- Prethodno je, po nalogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije 13. decembra saopštila da su objavljena sva dokumenta u vezi sa obrušavanjem nadstrešnice, da bi 20. decembra bilo saopšteno da još objavljuju.
- Dokumenta u vezi sa padom nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad objavila je i Infrastruktura železnice Srbije.
Šta je pokazala objavljena dokumentacija?
- U Projektu za građevinsku dozvolu iz oktobra 2021. godine, između ostalog, piše da je „objekat stanične zgrade u železničkoj stanici u Novom Sadu u konstruktivnom smislu u dobrom stanju i ne uočavaju se oštećenja koja bi uticala na stabilnost objekta“.
- Železnička stanica u Novom Sadu nije imala upotrebnu dozvolu, niti su Infrastrukture železnice Srbije, kao investitor radova, podnele zahtev za njeno izdavanje. Prema istraživanju Insajdera, umesto upotrebne dozvole ili bar privremene upotrebne dozvole koje su jedina garancija da je objekat bezbedan, zgrada železničke stanice u Novom Sadu otvorena je svečano uz jedan papir, koji su potpisali predstavnici izvođača, investitora i stručnog nadzora. To praktično znači da su sami garantovali za svoj rad.
- Osumnjičena v. d. direktorka Infrastrukture železnica Srbije Jelena Tanasković na saslušanju u tužilaštvu prebacila je svu odgovornost za projekat Železničke stanice Novi Sad na bivšeg ministra Gorana Vesića, pokazuju dokumenti u koje je Nova ekonomija imala uvid. Tanasković je u iskazu pred tužiocem tvrdila da je Vesić insistirao da on vodi sve projekte jer se navodno tako dogovorio sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

- Oštećenja na nadstrešnici dan pre tragedije uočili su stručnjaci iz Saobraćajnog instituta CIP, piše Insajder. Veštačenje Fakulteta tehničkih nauka potvrdilo je da je loše stanje zatega koje su držale nadstrešnicu, a koje su zbog korozije propale čak 40 odsto, jedan od dva razloga koji su doveli do njenog pada.Takođe, prema otkriću Insajdera, ispostavilo se da niko nije imao uvid u orginalno arhitektonsko rešenje, napravljeno pre 60 godina. Veštaci su takođe naveli da su osim projektanata i izvođači radova bili dužni da provere sve i ispitaju probleme. Glavni izvođači su dve kineske firme koje angažuju domaću firmu Starting kao podizvođača. Starting je potom angažovao svoje pod-podizvođače – firme BOB d.o.o i DEKO-TIM d.o.o.
- Dokumenta na sajtu Vlade Srbije potvrdila su da je kompanija Starting odgovorna za projekat renoviranja stanice Novi Sad i perona, objavio je Forbes. Takođe se pominje i novosadska kompanija GAT u vlasništvu biznismena Dejana Slijepčevića, kojoj je povereno više poslova. U dokumentima se, između ostalog, navodi da je GAT “odgovoran za radove renoviranja stanične zgrade u stanici Novi Sad, perona i nadstrešnice“, ali se ne može sa sigurnošću reći o kojoj nadstrešnici je reč jer su na peronima iza stanične zgrade izgrađene peronske nadstrešnice.
- Pod pritiskom javnosti, Vlada Srbije objavila je spisak sa više od 60 podizvođača angažovanih na modernizaciji železnice od Novog Sada do Subotice i to nakon što su tvrdili da je sva dokumentacija već objavljena, piše Insajder. Posao je rađen po međudržavnom sporazumu, što znači da je glavni izvođač izabran bez tendera. Oni su birali podizvođače, koji angažuju pod-podizvođače, a u svemu tome kontrola ko šta i kako radi, po svemu sudeći, nije bila adekvatna, dok je praćenje tokova novca gotovo nemoguće, navodi Insajder.
- Procenjena cena arhitektonskih radova na železničkoj stanici porasla je za više od 1,5 miliona evra, odnosno više od 60 odsto, između 2020. i 2023. godine, pokazuju predračuni, objavila je Nova ekonomija. U oktobru 2023. procenjivano je da će ovi radovi koštati oko 468 miliona dinara, ili četiri miliona evra, što je i dalje daleko od 16 miliona o kojima je govorio bivši ministar građevinarstva Goran Vesić.

- Nadstrešnica železničke stanice bila je teža 23,11 tona od dozvoljenog opterećenja. To pokazuje veštačenje koje je obavio novosadski Fakultet tehničkih nauka, po naredbi Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu. Stručni tim veštaka je u izveštaju naveo i da smatra da su „vizuelne naznake ovakvog loma morale da budu uočljive u danima koji su prethodili rušenju nadstrešnice“. Dodaje se da su zatege, kao ključni konstruktivni element obezbeđenja nosivosti i stabilnosti nadstrešnice, „u trenutku rušenja bile u stanju smanjene nosivosti i povećanog opterećenja“.
- Forbes je objavio da objavljena dokumenta otkrivaju kako je bivša v.d. pomoćnika ministra građevinarstva Anita Dimoski u jednom mejlu napisala: „Radove moramo da završimo, a da li ćemo dobiti Upotrebnu dozvolu nije bitno“. Mejl je bio upućen Milutinu Savoviću, direktoru firme Trioprojekt, koja je bila na čelu konzorcijuma izabranog za tehnički pregled završenih objekata. Tehnički pregled i njegov pozitivan ishod ključni su korak ka podnošenju zahteva za upotrebnu dozvolu.
- Transparentnost Srbija saopštilo je da su u objavljenoj dokumentaciji ključni finansijski podaci nedostupni. Umesto dokumenata, istakli su, jedini izvor informacija o ukupnoj ceni plaćenih radova na staničnoj zgradi su i dalje samo izjave Gorana Vesića i Aleksandra Vučića, prema kojima je ta cena bila 162 , odnosno 15,65 miliona evra. Dodaje se da je za sada nepoznato i koliki deo novca su članice kineskog konzorcijuma prenele brojnim podizvođačima. Naglašeno je i da je nepoznato i u kojem postupku su podizvođači uopšte birani.
- Za samo pola godine cena radova na adaptaciji stanice privatne firme Starting povećana je 2,66 puta, a po sličnom receptu višestruko su u odnosu na realnu vrednost uvećavane i fakture Deko tima, koji je takođe bio angažovan na tom državnom projektu, piše nedeljnik Radar. Iz sporazuma i podizvođačkog ugovora CCECC i Startinga, koji su objavljeni na sajtu Višeg javnog tužilaštva 1. januara, vidi se da je prvim dokumentom iz novembra 2021. bilo dogovoreno da domaći podizvođač za svoj deo posla na rekonstrukciji stanice dobije 1.922.051,6 evra, da bi posle samo nešto više od pola godine, u julu 2022, podizvođačkim ugovorom, ta suma bila uvećana čak 2,66 puta, na 5.116.401,15 evra. Iako u prvom sporazumu jasno piše da ugovorena cena od oko 1,9 miliona evra „uključuje sve obaveze podizvođača po ovom ugovoru“.
- Forbes je objavio da je predsednik Aleksandar Vučić požurivao radove na rekonstrukciji pruge od Novog Sada do Mađarske. „Gospodin predsednik je upitao o mogućnosti otvaranja deonice Novi Sad – Subotica za saobraćaj pre planiranog roka, odnosno do kraja 2024“, stoji u dopisu kineskog konzorcijuma CRIC-CCCC Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Kako je objavio Forbes, Kinezi su dopisom tražili dodatna, značajna sredstva, u iznosu od 65 miliona dolara, da bi tu želju i ispunili.

- Kinezi su u leto 2023. morali da garantuju bezbednost i polagali su privremeni kolosek da bi poslanička grupa prijateljstva s Kinom, koju većinom čine poslanici SNS-a, obišla radove na rekonstrukciji pruge od Novog Sada do Mađarske, piše Forbes. Iz nje se vidi da stručni nadzor Utiber nije bio u potpunosti za tu ideju, jer bi zahtevalo visokorizične radove, ali da je poseta ipak realizovana jer je kineski izvođač CRIC garantovao bezbednost poslanika.
- Bliska saradnica predsednika Aleksandra Vučića Nataša Vukšić iz senke igrala je ulogu u projektu rekonstrukcije i adaptacije železnice ka Mađarskoj, saznaje Nova ekonomija. U objavljenim dokumentima koje je analizirao ovaj medi, nema podataka o tome ko je Vukšić, u čije ime zastupa i po kom osnovu. Ipak, prema pisanju Nove ekonomije, reč je o osobi koja predstavlja direktnu vezu sa najvišim političkim rukovodstvom Srbije. Kako se navodi, u pitanju je dugogodišnja saradnica predsednika Vučića, koja je bila uključena u ovaj projekat, iako predsednik i njegovi saradnici nemaju nikakvu nadležnost za to. Vukšić je sazivala i vodila sastanke aktera u projektu, prema jednom od svedočenja pred Višim javnim tužilaštvom u Novom Sadu, u koje je Nova ekonomija imala uvid. U više navrata je bila uključena i u prepisku institucija zaduženih za rekonstrukciju pruge, što je utvrđeno detaljnim pregledom do sada objavljene dokumentacije.
Dve rekonstrukcije i dva otvaranja
- Rekonstrukcija stanične zgrade u Novom Sadu počela je u jesen 2021. godine, a radove je izvodio konzorcijum kineskih kompanija China Railway International i China Communications Construction Company.
- Kako je u oktobru 2021. saopštila Infrastruktura železnice Srbije, radilo se na obnovi prva tri stanična koloseka, izgradnji novog perona i nadstrešnice, dok je obnova stanične zgrade podrazumevala sanaciju podova, zidova i krova, energetsku sanaciju objekta i zamenu fasade i stolarije.
- Žurilo se da radovi na železničkoj stanici budu gotovi do 19. marta 2022. godine, kada je u saobraćaj, usred izborne kampanje za opšte izbore, svečano puštena u rad rekonstruisana pruga Beograd-Novi Sad. Tada su iz Beograda u Novi Sad brzim vozom “Soko” stigli predsednik Aleksandar Vučić i premijer Mađarske Viktor Orban. „Ne mogu da vam opišem koliko sam ponosan. Posle skoro 60 godina obnovili smo ovu stanicu“, rekao je tada Vučić.

- Međutim, i posle svečanog otvaranja radovi su nastavljeni, jer je stanica bila samo delimično završena.
- Novosadski portal 021.rs pisao je da je šest meseci nakon otvaranja stanična zgrada počela da prokišnjava, zbog čega je delimično zatvorena, dok je početkom juna 2023. pisao da je u zgradi došlo do odronjavanja, te da je stanica ponovo privremeno zatvorena sredinom januara ove godine.
- Istovremeno, na zahtev portala 021.rs Ministarstvo saobraćaja je 23. januara 2024. godine odbilo da otkrije podatke o rekonstrukciji stanične zgrade, rekavši da kineski izvođač ne želi da oni budu dostupni javnosti pre završetka projekta. Ministarstvo je, naime, kontaktiralo „kinesku ugovornu stranu“ koja ih je obavestila da „nije saglasna da se bilo koji podaci iz ugovora i u vezi sa ugovorom dostavljaju trećim licima pre završetka projekta, odnosno pre dobijanja potvrde o dobro urađenom poslu“.
- U martu 2024. Infrastruktura železnice Srbije objavila je video o napretku druge faze rekonstrukcije železničke stanice. Kako su naveli, radovi obuhvataju završetak zamene mermernih površina na kompletnoj staničnoj zgradi, završetak izolatorskih radova, zamenu kompletne stolarije, kao i uređenje šalterskih prostorija. Naveli su i da je u stanici izgrađena i galerija i da je u toku postavljanje staklene ograde.
- Stanica, koja je trebalo da bude završena do kraja leta 2023. godine, najzad je po drugi put otvorena početkom jula 2024. godine.

- Ministar Goran Vesić izjavio je na svečanom otvaranju da je za radove na železničkoj stanici ukupno uloženo 65 miliona evra, a da je samo u staničnu zgradu uloženo 16 miliona evra.
- Otvaranju je prisustvovala i prеdsеdnica Pokrajinskе vladе Maja Gojković, koja je „izrazila zadovoljstvo“ što ćе Novsađani i svi putnici „moći da u ovom savremenom delu železničke stanice na najmoderniji, bezbedan i najefikasniji način obezbede sebi kartu“.
Ko je za šta bio nadležan?
- Rekonstrukcija železničke stanice u Novom Sadu jedan je od najvažnijih državnih projekata u okviru izgradnje brze pruge Beograd – Budimpešta.
- Investitor – Infrastruktura Železnice Srbije A.D.
- Projektant – Projekat rekonstrukcije Železničke stanice Novi Sad uradio je Saobraćajni institut CIP.
- Izvođač radova – Kineski konzorcijum CRIC &CCCC (China Railway International Co.Ltd i China Communications Construction Company Ltd). Ovaj konzorcijum bio je generalni izvođač radova za inženjering, nabavku i izgradnju na deonici pruge Beograd – Stara Pazova, odgovoran za projektovanje i izgradnju pruge. Izvođenje radova na čitavom projektu, uključujući i rekonstrukciju stanične zgrade u Novom Sadu, povereno je ovom kineskom konzorcijumu. Ugovor koji su za ovaj posao potpisale srpske vlasti sa kineskim partnerima nije javno dostupan.
- Stručni nadzor – Posao nadzora obavlja konzorcijum šest firmi – Utiber Road Investment iz Mađarske sa ćerkom-firmom Project Biro Utiber u Srbiji, Vikoti, Ežis d.o.o, AG Institut i SDC Professional (preduzetnik Slaviša Ilić). Od ovih šest firmi, Ežis je vršio neposredni nadzor na novosadskoj železničkoj stanici.
*** Tekst je ažuriran 22. januara 2025. godine
Korišćeni izvori:
Forbes Srbija
Nova ekonomija
Insajder
N1 Srbija
Portal 021.rs
Radio Slobodna Evropa
Danas
Beta
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture
sns.org.rs
Naslovna fotografija: FoNet/MUP Srbije