Šta sve do sada znamo o – rezultatima predsedničkih izbora u SAD?

Tramp je osigurao pobedu nakon što je osvojio Viskonsin, čime je obezbedio ukupno 277 elektorskih glasova. Rezultat je zvanično potvrđen u sredu u 5.35 ujutro, prema zvaničnom izveštaju Associated Press-a.
Donald Tramp / AP
Izvor: AP / Politifact

Tramp je pobedio na predsedničkim izborima posle neuspešnih opoziva tokom prvog mandata (i to dva puta), poraza 2020. godine, dva atentata i četiri krivična slučaja. Mesecima su ankete pokazivale tesnu trku između Trampa i potpredsednice Kamale Haris, ali Tramp je ubrzo nakon zatvaranja birališta nanizao pobede u ključnim državama.

“Ovo je bio pokret kakav niko nikada nije video, i iskreno, verujem da je ovo najveći politički pokret svih vremena,” izjavio je Tramp na proslavi u Vest Palm Biču, Floridi, u 2.30 ujutru.

Do tog trenutka, rezultati su pokazali da Tramp vodi u svih sedam ključnih država, dok je Haris zaostajala za nivoom podrške koji je 2020. godine obezbedio Džo Bajden. 

Zvanično, Associated Press nije proglasio pobednika do 2 sata ujutro, ali je Tramp bio u vođstvu prema poznatim delimičnim rezultatima. AP je izvestio o Trampovoj pobedi u Severnoj Karolini i Džordžiji do 1 ujutro. Fox News je proglasio Trampovu pobedu u Pensilvaniji, a ostale mreže i AP su to pratile.

Do trenutka kada je Tramp izašao na binu u Vest Palm Biču, sa porodicom i kandidatom za potpredsednika, senatorom Džej Di Vensom, imao je dobar razlog da veruje da će biti proglašen pobednikom.

“Pomagaćemo našoj zemlji da se oporavi,” rekao je Tramp. “Potrebna joj je pomoć i mi ćemo popraviti naše granice, i sve ostalo u vezi s našom zemljom. Borim se za vas, za vašu porodicu i za vašu budućnost. Svakoga dana, dok dišem, boriću se za vas. Neću stati dok ne obezbedimo snažnu, sigurnu i prosperitetnu Ameriku koju zaslužuju naša deca i vi.”

Donald Tramp
Foto: FoNet/AP

Njegova pobeda verovatno će okončati većinu njegovih federalnih krivičnih slučajeva. Presuda u slučaju falsifikovanja poslovnih zapisa zakazana je za 26. novembar u Menhetnu. Okružna tužiteljka okruga Fulton, Fani Vilis, koja takođe vodi postupak protiv Trampa, ponovo je izabrana, ali je taj slučaj uglavnom na čekanju zbog žalbi na presudu.

S druge strane, na univerzitetu Hauard u Vašingtonu, na okupljanju pristalica Kamale Haris, atmosfera se utišala nakon što je CNN objavio da je Tramp pobedio u Severnoj Karolini. 

Haris nije govorila tokom izborne noći na okupljanju, već se prisutnima obratio Sedrik Ričmond, iz njenog izbornog tima. 

“Još uvek brojimo glasove, još uvek postoje države koje nisu proglasile rezultate,” rekao je Ričmond oko 1 ujutro, kao i:

„Još uvek postoje države koje nisu proglasile rezultate. Nastavićemo tokom noći da se borimo kako bismo osigurali da svaki glas bude prebrojan… Dakle, večeras nećete čuti potpredsednicu, ali ćete je čuti sutra.“

Ričmond je dodao da će se Haris “ponovo obratiti ovde” 6. novembra na Univerzitetu Hauard, svojim pristalicama i naciji. Publika se razišla nakon njegovih kratkih komentara.

Ranije tokom izbornog dana, Tramp je nastavio da ponavlja tvrdnje o neregularnostima na izborima. Nekoliko sati pre zatvaranja birališta, Tramp se vratio neproverenim optužbama, pišući na mreži Truth Social:  „Mnogo priče o velikoj PREVARI u Filadelfiji. Policija dolazi!!!”

Organi reda i lokalne vlasti u Filadelfiji odbacili su te tvrdnje kao neosnovane. Komesar grada, Set Bluštajn, republikanac, odgovorio je na mreži X: „Ova optužba je apsolutno netačna. Još jedan primer dezinformacija. Glasanje u Filadelfiji je bilo sigurno i bezbedno.”

Uoči izbornog dana, Tramp i objave na društvenim mrežama takođe su sadržale netačne tvrdnje o “prevari” u Pensilvaniji, ključnoj državi sa 19 elektorskih glasova.

Međutim, Trampovi nalozi su utihnuli kada su birališta zatvorena, a rezultati počeli da idu u njegovu korist. Veći deo rezultata pratio je iz svog rizorta Mar-a-Lago, zajedno s najbližim saradnicima.

Nedugo nakon ponoći, Associated Press je objavio da republikanci imaju većinu u Senatu. To je postalo izvesno nakon što je republikanac iz Ohaja, Berni Moreno, porazio senatora Šeroda Brauna, demokratu u sve “crvenijoj” državi. U kombinaciji sa očekivanim preuzimanjem mandata u Zapadnoj Virdžiniji i ponovnim izborom senatora Teda Kruza u Teksasu, to je bilo dovoljno da obezbedi republikansku većinu. Ukoliko demokrate ne budu mogle da odbrane senatska mesta u Montani, Mičigenu, Pensilvaniji, Viskonsinu i potencijalno Nevadi, republikanska većina će se povećati.

Za kontrolu nad Predstavničkim domom trka je bila previše tesna da bi se proglasila do 3 ujutro.

****

Federalne države imaju zakone koji uključuju okove za brojanje glasova, što može potrajati nedelju dana ili duže. Zakoni takođe određuju rokove za potvrdu zvaničnih rezultata u novembru ili decembru.

Nije neobično da je medijskim kućama potrebno više sati za proglašenje pobednika. Veći mediji, uključujući Associated Press i velike televizijske mreže, uz pomoć internih stručnjaka i konsultanata za projekciju pobednika na osnovu nepotpunih rezultata koje objavljuju zvaničnici izborne administracije. Ako su razlike u rezultatima previše male, potrebno je još više vremena.

Oko 2 sata po istočnom vremenu, nešto više od polovine glasova u Arizoni bilo je prebrojano. Gledajući ranije izborne procese, Arizoni je potrebno 10 do 13 dana za završetak brojanja svih glasova.

Države imaju zakonske rokove za brojanje i potvrdu glasova, a ključni datumi su:

  • 11. decembar: krajnji rok za državne potvrde izbora.
  • 17. decembar: zasedanje Elektorskog koledža, gde elektori glasaju.
  • 6. januar 2025: broje se elektorski glasovi pred Kongresom.
  • 20. januar 2025: inauguracija novog predsednika.

Tekst: Politifact

Autori: Louis Jacobson, Samantha Putterman, Maria Ramirez Uribe i Amy Sherman