Šta sve do sada znamo o – slučaju “zvučni top”?
Od kada je na protestu 15. marta jak zvuk izazvao pometnju u beogradskoj Ulici kralja Milana i razdvojio masu ljudi na dva dela, svakoga dana bombardovani smo različitim informacijama o slučaju „zvučni top“. Budući da ih je teško pratiti, sabraćemo na jednom mestu sve ono što je do sada važno za slučaj zvučnog udara.

Oko 4.000 građana, koji su se našli u stampedu u Ulici kralja Milana, javilo se do 20. marta organizacijama Crta, Beogradski centar za ljudska prava, Građanske incijative, Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM, Incijativa A11 i FemPlatz. U svojim svedočenjima opisali su šta je izazvalo paniku koja je nastupila u 19.11 časova, dok su u tišini odavali poštu žrtvama novosadske tragedije, i koje zdravstvene tegobe su osetili u tim trenucima i u satima nakon protesta. Najveći broj njih opisao je da se iznenada čuo „izuzetno jak i neprijatan zvuk“, koji su uporedili sa zvukom mlaznog aviona u niskom letu. Kažu da su nakon toga osetili fizičke i psihičke tegobe – glavobolju, mučninu, ubrzan rad srca, pojačano znojenje i strah. Mnogi su u stampedu zadobili modrice, ogrebotine i povrede skočnog zgloba.
Vlast negira korišćenje zvučnog topa i zdravstvene tegobe kod građana
- Tvrdnje pojedinih vojnih stručnjaka da je stampedo izazvao zvučni top, oružje koje, kako su rekli, bezbednosni sistem Srbije poseduje nekoliko godina, vlast je počela da demantuje ubrzo nakon incidenta.
- Pored predsednika Srbije, upotrebu ovog oružja na protestu negirali su MUP, Ministarstvo odbrane, Žandarmerija i BIA.
- Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je istražilo i u roku od dva dana utvrdilo da niko od pripadnika policije i BIA angažovanih na obezbeđenju protesta, „nije čuo, video i upotrebio tzv. ‘zvučni top'“. Utvrđeno je i da kod pacijenata koji su pregledani u periodu od 15. do 17. marta „nije bilo kliničkih znakova akutne akustične traume“, niti je „kompletnom dijagnostikom objektivno utvrđena bilo koja druga oštećenja izazvana intenzivnom, skoncetrisanom, visokofrekventnom bukom od preko 100 i više decibela“.
- Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu najavilo je da će „dalje raditi na utvrđivanju razloga izazivanja ponašanja građana kritičnom prilikom“.
View this post on Instagram
- Vlast je uputila zahtev američkom Federalnom istražnom birou (FBI) i Službi bezbednosti Rusije (FSB) da sprovedu nezavisne istrage oko toga da li je na protestu u Beogradu upotrebljen zvučni top. Na inicijativu predsednika Vučića, premijer u ostavci Miloš Vučević uputio je pisma predsedniku ruske Vlade i potpredsedniku SAD-a u kojima ih moli da se njihove istražne i bezbednosne organe uključe u proces utvrđivanja pune istine o događajima 15. marta.
- Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić više puta je negirao upotrebu zvučnog topa, objašnjavao da njegovo korišćenje nije u skladu sa zakonom, ali je kasnije priznao da je prvobitna izjava da MUP nema to oružje bila „nespretna“.
- Nakon što su se u javnosti pojavili snimci i fotografije jednog od uređaja, na policijskom vozilu koje je 15. marta bilo stacioniramo kod Narodne skupštine, policija je pokazala dva tipa uređaja – LRAD 450XL i LRAD 100X.
- Dačić je priznao da MUP poseduje sonično oružje ili zvučni top i da su ti sistemi kupljeni 2021. godine. Iako je prethodno izjavio da ti sistemi stoje u magacinima i da nisu bili montirani na bilo koje vozilo, kasnije je promenio priču i rekao da je reč o zvučniku, odnosno uređajima koji se koriste za obaveštavanje građana na skupovima i da je zabranjeno njihovo korišćenje u funkciji zvučnog topa.
- Ministar policije rekao je i da MUP ne poseduje LRAD 1000Xi američke proizvodnje „Genasys“, slično oružje ruske frime „Ruselectronics“, kao ni „Vortex Ring Gun“ i „Vortex Cannon“.
- Istražitelji ruske Federalne službe bezbednosti zaključili su da na skupu 15. marta nisu primenjivani akustični uređaji za razbijanje učesnika mitinga, objavljeno je na sajtu BIA 16. aprila. U izveštaju, za koji se kaže da ga je sačinila je ekspertska grupa FSB, piše i da „postoje javne naznake režirane provokacije“ na tom skupu, „uz učešće specijalno pripremljene grupe lica i korišćenje pametnih telefona za sinhronizaciju pokreta, uz imitaciju efekta akustičnog topa“.
Earshot: Čuje se Vortex Ring Gun ili Vortex Cannon
- Earshot, prva svetska neprofitna organizacija koja se bavi istraživanjem zvučnih materija u cilju zaštite ljudskih prava i životne sredine, analizirala je 12 video snimaka, od kojih su neke dobili i posredstvom Crte.
- Inicijalna analiza Earshot-a pokazala je da se na četiri snimka sa mesta „zvučnog udara“ čuje buka kakvu proizvodi Vortex Ring Gun ili Vortex Cannon.
Na 4 snimka sa mesta „zvučnog udara“ od 15. marta eksperti Earshot-a utvrdili su buku kakvu proizvodi Vortex Ring Gun ili Vortex Cannon.
Analizirali su 12 video dokumenata, od kojih su neke dobili i posredstvom Crte, tj. zahvaljujući građanima koji s nama dele svoje snimke.… https://t.co/arz0eml3t1— CRTA (@CRTArs) March 17, 2025
Genasys: Nije LRAD
- Kompanija Dženezis (Genasys), koja proizvodi zvučne topove koje poseduje srpska policija, saopštila je da video i audio dokazi sa protesta u Beogradu, koji su se do sada videli i čuli, ne potvrđuju upotrebu LRAD-a.
- Ova kompanija je istovremeno na mreži „X“ prenela nalaze Earshot-a da zvučno oružje jeste upotrebljeno protiv učesnika protesta.
Genasys Responds to Inquiries Regarding March 15th Incident in Belgrade, Serbia
The video and audio evidence we have seen and heard thus far does not support the use of an LRAD during the March 15th incident in Belgrade, Serbia.
On March 17th, CRTA https://t.co/mtTy96aS7J, an…
— Genasys Inc (@GenasysInc) March 19, 2025
Evropski sud za ljudska prava tražio odgovore od Srbije
- Evropski sud za ljudska prava zatražio je od Srbije odgovore na pitanja o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu 15. marta. Srbiji je imala rok do 31. marta da se izjasni o tome da li su korišćena nedozvoljena sredstva protiv demonstranata, koji je pravni osnov za navodno korišćenje takve vrste oružja i koje su mere zaštite od upotrebe takvih sredstava. U ime 47 građanki i građana Srbije, Evropskom sudu za ljudska prava obratile su se organizacije civilnog društva: Beogradski centar za ljudska prava, Crta, FemPlatz, Građanske inicijative, Incijativa za ekonomska i socijalna prava A11 i Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM.
- Nakon što je država odgovorila sudu, a organizacije civilnog društva podnele komentare na taj odgovor, Evropski sud za ljudska prava obavestio je strane da će odluku o zahtevu za privremenu meru doneti veće sudija tog suda umesto dežurnog sudije koji po pravilu odlučuje o zahtevima. Beogradski centar za ljudska prava saopštio je da su takvi slučajevi „izuzetno retki u praksi Suda“ i da su gotovo presedan.
- Nevladine organizacije podnele su 9. aprila krivičnu prijavu protiv nepoznatog počinioca za krivično delo terorizma, a vezano za događaj od 15. marta.
- Evropski sud za ljudska prava izdao je privremenu meru kojom nalaže Republici Srbiji da se do daljeg uzdrži od upotrebe zvučnih uređaja u svrhu kontrole okupljenih građana. Organizacije civilnog društva smatraju da je Sud ovom odlukom uvažio ozbiljnu zabrinutost građana. Privremena mera predstavlja važnu opomenu državi Srbiji i još jedan argument protiv tvrdnje vlasti da se 15. marta „ništa značajno nije dogodilo“. Naglasile su da da privremena mera nije isto što i presuda Suda po predstavci, što je postupak na čije okončanje se može čekati godinama.
Izvori:
N1
Danas
RTS
Crta
Ministarstvo unutrašnjih poslova
Euronews Srbija
Mreža „X“
Bezbednosno informativna agencija
Naslovna fotografija: FoNet/MUP Srbije
*** Tekst je ažuriran 5. maja 2025. godine