Teoretičar zavere, od sada i na nacionalnoj frekvenciji – TV B92 nova platforma za Sašu Borojevića

U svojoj prvoj emisiji na B92, Saša Borojević posvećuje pažnju onima „koji su subjekat, a ne objekat u životu“, pozivajući se na reči svog „pokojnog prijatelja“ Muamera Zukorlića. U uvodnom monologu, Borojević jasno postavlja okvir emisije, nagoveštavajući teme i ton koji će dominirati tokom naredna dva sata programa u udarnom terminu na nacionalnoj frekvenciji. Sve je upakovano u poruku ohrabrenja „običnom čoveku da se uspravi, uzdigne i probudi”, dok emisija otvara „debatu“ o jednoj od najpoznatijih teorija zavere — kemtrejlsima.

 

Od prethodne analize Istinomera pre godinu dana — koja je poslužila kao upoznavanje sa delom Saša Borojevića i dezinformacijama koje deli — nekadašnji „menadžer“ postao je deo stalne postavke jutarnjih i poslepodnevnih emisija na televizijama kao „analitičar i komentator političkih dešavanja“. Od televizija Happy, Pink i Prva, do Tanjuga, Kurira, Informera i K1.

Borojević je u međuvremenu stigao i do izborne liste „Aleksandar Vučić – Beograd sutra“ na nedavno održanim izborima. Od 1. decembra u udarnom terminu, nedeljom u 20 časova, Borojević je i u ulozi autora, urednika i voditelja emisije „Teorije zavera“.

Sagovornici u ovom poduhvatu, predstavljeni kao relevantni i pouzdani, uključili su doktorku interne medicine Snežanu Bašić, fizičara Božidara Kemića, profesora informacionih tehnologija Petra Kočovića i meteorologa Nedeljka Todorovića. Međutim, ispostaviće se da prilika za lažni balans (na primer, kada mediji, nastojeći da deluju objektivno, daju jednaku prostoriju i težinu različitim stanovištima, čak i kada su one suštinski neuporedive po kvalitetu dokaza) nije ni postojala — Todorović je jedini iznosio proverive naučne dokaze koji osporavaju teoriju zavere, dok su ostali učesnici pružali podršku njenom daljem širenju.

Todorović je tokom svog smirenog i argumentovanog izlaganja često bio prekidan retoričkim pitanjima drugih sagovornika, prikazima snimaka aviona i tragova na nebu, kao i zahtevima da odgovara na „zadatke“ namenjene meteorologu. Čak i kada je pružio naučno utemeljena objašnjenja spornih pojava, gosti emisije „Teorije zavere” nisu pokazali spremnost da promene svoja uverenja o „trovanju sa neba“. Naprotiv, njihovi nastupi postajali su sve agresivniji, dodatno dramatizovani gotovo filmskom muzikom koja je korišćena kao tehnika za uspostavljanje emotivne povezanosti publike sa sadržajem koji konzumiraju.

Emisija je bila preplavljena dezinformacijama i osporenim tezama povezanim sa raznim teorijama zavere

Čuli smo, na primer, da Rusijom ne preleću avioni koji „seju otrove“ putem kemtrejlsa, da postoje patenti za izbacivanje toksina iz aviona klasifikovanih kao putnički, kao i da piloti koji „progovore istinu“ gube licence za letenje.

Posebno se isticala tvrdnja da se kovid-19 proširio putem „prašine iz vazduha,“ dok je Vladimir Putin predstavljen kao heroj koji će dobiti Nobelovu nagradu za medicinu, jer je, navodno, „uništio“ 18 biomedicinskih laboratorija na granici s Ukrajinom, nakon čega „korone više nije bilo.“ Ove neutemeljene tvrdnje bile su upakovane u narativ koji služi za jačanje već postojećih konspiracionih stavova i verovanja.

Značajnu ulogu u emisiji zauzela je, navodno, naslovna strana Večernjih novosti iz novembra 2012. godine na kojoj je objavljena tvrdnja o menjanju klime otrovima koji uzrokuju teške hronične bolesti. Borojević je to prikazao kao „dokaz“ za tvrdnje o ućutkivanju onih koji su danas etiketirani kao „obični teoretičari zavere.“ Kao dodatnu potporu svom narativu, priložio je i odštampani tekst sa portala Sputnjik na srpskom jeziku, u kojem se govori o američkoj nameri za primenu „klimatskog oružja.“

Borojević prikazuje „naslovnu“ Večernjih novosti iz 2012; Izvor: B92

Borojević je svoj osvrt sveo na grafički prikaz senzacionalističkih naslova, izbegavajući dublji ulazak u sadržaj ili kontekst oba teksta.

Ovaj pristup, prilagođen površnom konzumiranju informacija, dodatno je podsticao emocije publike, ostavljajući zapravo malo prostora za kritičku analizu.

Saša Borojević prikazuje naslov sa portala Sputnik; Izvor: B92

U skoro dva sata širenja konspiracionih narativa, svoj deo u emisiji dobio je i Mario Bojić, urednik portala Nulta tačka, mesta sa kojeg se učestalo šire dezinformacije.

Osim glavne teme emisije, Bojić i Borojević su se fokusirali na promociju neistinitih teza. Na repertoaru su se našle teorije zavere o globalističkim elitistima poput Bila Gejtsa, tvrdnje o izlasku Amerike iz SZO, propagandni narativi o Donaldu Trampu i Ilonu Masku, kao i pseudo-naučni koncept „turbo-raka.“

Bojić je ponovio osporenu tvrdnju da je irski profesor uhapšen zbog odbijanja tzv. „džender ideologije“ i „tog LGBT,“ dok je Borojević dodatno povezivao ovu priču sa nepostojećim slučajem o „privatnom vrtiću na Senjaku.“ Prema njegovoj verziji, vrtić je navodno morao da obezbedi kutije sa posipom za četvorogodišnju devojčicu koja se „oseća kao mačka.“ Ova izmišljena priča predstavljena je kao primer radikalnih društvenih promena, osmišljenih da šokiraju publiku i podstaknu njihovu emotivnu reakciju.

Šefica odeljenja za folklor USU Lin Meknil opisala je glasine o deci mačkama i kutijama za posip u vrtićima, kao školski primer „urbane legende“ koja se širi internetom od 2000-ih. Teza o takozvanim furries se, obogaćena specifičnim detaljima i novim lokacijama kao u primeru o Senjaku, vraća iz godine u godinu.

Koncept emisije, kako se navodi u najavi, biće „utoljavanje naše radoznalosti“, sa fokusom na „istraživanje različitih teorija zavera ili teorija namera, misterioznih događaja i kontroverznih tema“, uz „analizu popularnih teorija zavera iz istorije, politike, nauke i kulture“ i „intervjue sa stručnjacima, svedocima i skepticima“.

Izvor: Saša Borojević, Facebook

Borojević je ekskluzivno za B92 rekao da će upravo Robert Kenedi Junior, izvesno kao jedan od najpoznatijih predstavnika teoretičara zavera, biti gost emisije „Teorije zavera“ — najpre telefonski, a nakon inauguracije predsednika Trampa i uživo. U najavama ove emisije, Borojević obećava razgovor na temu vakcina, posebno u pogledu tvrdnji Kenedija da, navodno, vakcine za decu u SAD nisu bezbedne (osporena tvrdnja). 

Kamala Haris, “Ribnikar”, porodične vrednosti…

U našoj ranijoj analizi o manipulacijama koje deli Saša Borojević, osvrnuli smo se na njegovo gostovanje u emisiji Hit Tvit sa tadašnjiom premijerkom Srbije, Anom Brnabić. U istoj emisiji na TV Pink, Borojević je ponovo gostovao 10. novembra ove godine sa Brnabić, sada predsednicom Skupštine i Ivicom Dačićem, ministrom unutrašnjih poslova.

U prvih pola sata emisije, Borojević i Brnabić u duetu ponovili su dezinformaciju i demantovanu tvrdnju o „prekrečenom muralu Kamale Haris“ na Kosovu.

„U Prištini je bio ovaj zanimljiv grafit koji su napravili“, navela je tada Brnabić na šta se nadovezao Borojević: „Da, na primer sad su prekričili Kamilu* u skroz svim zidovima tamo u Prištini.“

Pomenuti slučaj „mural Kamale Haris“, Istinomer je prethodno ocenio kao neistinu, s obzirom da se prekrečeni mural nije nalazio u Prištini, već u Atlanti u saveznoj državi Džordžija u SAD.

Povezan sadržaj
Tijana Đorđević 10. 11. 2024.

U seriji teorija zavere koje je Borojević plasirao izdvaja se teza po kojoj je masovno ubistvo u osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ „teroristički akt“. U sve to, Borojević je povezao i kablovskog operatora SBB.

Šta ako je Vladislav Ribnikar teroristički akt? A znate zašto ne znamo da li je Vladislav Ribnikar teroristički akt? Zato što SBB ne želi da da IP adresu onog s kojim je okrivljeni, osumnjičeni komunicirao. Izvinite, zašto oni to ne daju?“, istakao je Borojević.

Kao samoproklamovani „borac za prava dece“ i „porodičnih vrednosti”, Saša Borojević je bio protiv uvođenja sistema za brzo obaveštavanje javnosti o nestanku maloletnih lica, nalik na Amber Alert. Borojević je, svoje tvrdnje o ovom sistemu i „pedofilima koji stoje iza njega“ bazirao na deplasiranim teorijama zavere i neistinama, opet bez ijednog dokaza.

Povezan sadržaj

Istim tragom borbe za decu, Borojević je bio u prvim redovima za gostovanja u emisijama povodom nestanka dvogodišnje devojčice iz Bora, tvrdeći da je „tipovano ili ugovoreno“ oteta uz optužbe na račun roditelja, kao i da su građani Bora danima dobijali upozorenja o „crvenom pikapu“ implicirajući da je upravo tim vozilom kidnapovana devojčica. Ovu Borojevićevu verziju demantovala je direktno Policijska Uprava u Boru.

„Lično mišljenje je da je dete živo, u blizini, da postoji velika šansa da se radi o kidnapovanju…“, isticao je Borojević u svojim nastupima.

U oprobanom opusu Borojevićevog konspiracionog arsenala — koji će, kako je najavljeno, biti predmet „debate“ i u „Teorijama zavere” — nalaze se još i teze o geoinženjeringu, nepostojećim klimatskim promenama i globalnom zagrevanju, lažnoj istoriji, teoriji velike zamene, BlackRocku, farmakomafiji, „džender ideologiji“ i naravno, vakcinama i ivermektinu kao „leku“ protiv kovida.