Tišina tamo, diplome su u redu
Sumnja u validnost stečenih diploma prati pojedine funkcionere Srpske napredne stranke još od vremena pre dolaska na vlast. Iako se moglo čuti da su upitne diplome nekolicine njih, u fokusu javnosti najviše su bila četiri slučaja - Tomislava Nikolića, Jorgovanke Tabaković, Nebojše Stefanovića i Siniše Malog. Ipak, čini se da su oni više polagali na to kako će ih proceniti "sud partije", nego što su ih pogađale ocene stručnjaka.
Odluka Senata univerziteta u Beogradu da se poništi doktorska disertacija aktuelnog ministra finansija Siniše Malog zbog činjenice da je u pitanju plagijat, podsetila je na slične slučajeve, kada su diplome visokih funkcionera SNS dovođene u pitanje, a partija branila njihovu ispravnost.
Najpre je pod lupu došla (iznenađujuće brzo stečena) diploma tadašnjeg lidera stranke Tomislava Nikolića. On u predizbornoj kampanji 2012, u emisiji na TV Prva, nije uspeo da odgovori na pitanje profesora Filozofskog fakulteta Jova Bakića na kom smeru je završio master studije. „Ako vas interesuje moja diploma, pogledajte u arhivi fakulteta moje radove, a možete i da dođete kod mene kući, ako vas to toliko interesuje. Nisam završavao škole da bih se time hvalio. Kao da je za predsedničkog kandidata bitno kakvu je školu završio”, rekao je Nikolić.
U finišu kampanje tadašnja funkcionerka Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandra Jerkov od privatnog novosadskog fakulteta dobila je odgovor da Nikolić nije kod njih stekao diplomu, iako je takav podatak naveden u njegovoj zvaničnoj biografiji, objavljenoj na sajtu SNS.
Kako bi stavili tačku na priču o obrazovanju lidera svoje stranke i predsedničkog kandidata, naprednjaci su odlučili da pokažu njegovu diplomu. To je učinila Zorana Mihajlović.
Nikolić je, kako se navodi na diplomi, Fakultet za menadžment upisao školske godine 2003/2004. na kojem je i diplomirao sa ocenom 10 na diplomskom, dok je tokom studija imao prosečnu ocenu 8,37.
Iz SNS-a su najavili da će „narednih dana pokrenuti privatno-krivičnu i civilnu tužbu za uvredu časti i ugleda“ protiv poslanice Jerkov i medija koji su preneli vest da Nikolić nema završen fakultet. Naprednjaci će, istakli su, tužbenim zahtevom tražiti dva miliona dinara, koje će proslediti za pomoć žrtvama zemljotresa u Kraljevu.
„Razlog što sam postavila pitanje je izjava Nikolića iz 2006. kada je rekao da studira na Pravnom fakultetu i da treba da diplomira za godinu dana, a sada navodi da je 2007. završio drugi fakultet. Nejasno je i opet ću postaviti isto pitanje, pa ako je to osnov za tužbu neka me tuže“, navodi Jerkov.
I nakon što je Nikolić izabran za predsednika Srbije pominjanja njegove „sumnjivo stečene“ diplome su se nastavila, ali je sve ostalo samo na tome.
Nakon izbora 2012, dotadašnja kandidatkinja SNS za premijerku Jorgovanka Tabaković izabrana je za novu guvernerku Narodne banke Srbije. Glasine da je njen doktorat upitan, proverio je Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), koji je 2016. objavio analizu. Ustanovili su da je značajan deo disertacije plagiran. Prema tim navodima više od 20 odsto teksta preuzeto je bez citiranja iz radova ekonomista ili akademaca i doslovno prepisanih pasusa bez navoda autora. Ipak, privatni Univerzitet “Educons”, na kome je doktorat odbranjen, kako navodi CINS, nije pokrenuo proceduru za proveru plagijata, niti to planira da uradi.
Kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u junu 2018. predložio Jorgovanku Tabaković za novi mandat u NBS, pitanje njenog doktorata je u Skupštini Srbije postavio njen nekadašnji partijski šef, lider SRS Vojislav Šešelj.
A u junu 2014. na sajtu „Peščanika“ objavljena je analiza doktorskog rada ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića. Dr Uglješa Grušić, dr Branislav Radeljić i Slobodan Tomić utvrdili su da je Stefanovićev doktorat plagijat, na šta je Aleksandar Vučić, u to vreme predsednik Vlade Srbije, odgovorio da je u pitanju „najgluplje obrazloženje“ koje je ikada čuo.
Vučić je potom upitao na osnovu čega se tvrdi da je doktorski rad Nebojše Stefanovića plagijat i da li su novinari imali priliku da pročitaju taj rad.
Na osnovu čega ste vi utvrdili da je to plagijat. Ne znate da mi kažete - rekao je Vučić i istakao da je postalo popularno 'udarati' po Nebojši.
Vučić je rekao da ti studenti žele da utiču na sastav Vlade i da Siniša Mali ne mora da ima bilo kakvu diplomu, može da ima i samo osnovnu školu i da je to pitanje političkog izbora, za šta odgovara onaj ko je taj izbor napravio. Vučić je ocenio da je cilj blokade da se izazove pažnja i dodao da država neće slati policiju, kao ni do sada. (N1, 20. 9. 2019. godine)
A kada je Odbor za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu predložio Senatu Univerziteta da postupi po pravilniku o poništavanju doktorata Malog, jer je utvrđeno „postojanje neakademskog ponašanja“, Vučić je istakao da „Siniša Mali mora da plati i političku cenu“, kao i da će „videti sve kako i šta u budućnosti“. „I zbog toga što nije umeo dobro da proceni, a i zbog toga što, pravo da vam kažem, kada ste pre tri meseca mogli da pokažete celoj Srbiji da vas baš briga i pocepate taj doktorat, tada to niste uradili. Sad da ga cepate, besmisleno je i nikakvog smisla nema“, rekao je.
Naslovna fotografija: Fonet, Nenad Đorđević