Trg koji se radi “jednom u nekoliko vekova” već zreo za prepravku
"Imamo bankarsku garanciju, traje tri godine, sve što se desi u roku od tri godine na Trgu republike biće ispravljeno o trošku izvođača", naglasio je u septembru 2019. tadašnji zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić. Prošle su te tri godine, pa i jedna više, garantni rok je istekao, Vesić je sada ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a kolovozu oko Trga potrebna je nova popravka.
A obećanja skore rekonstrukcije Trga republike čula su se još tokom predizborne kampanje 2016. godine. Tadašnji gradonačelnik Beograda Siniša Mali najavljivao je da će radovi početi već tokom te godine.
Međutim, obnova je zvanično startovala tek u avgustu 2018, kada je najavljeno da će trajati 420 dana, da će se radovi izvoditi u dve faze i da će prva trajati do 1. marta 2019. „Očekujem da kompanija ‘Štrabag’, koja je dobila posao, uradi sve na vreme. Oni imaju veliko iskustvo, a ovde je sve pod zaštitom“, kazao je Goran Vesić.
'Radovi na rekonstrukciji centralnog beogradskog trga, Trga republike, počeli su danas, a njihova vrednost je 922 miliona dinara. Kako je rekao zamenik gradonačelnika Goran Vesić, u prvoj fazi, do 1. marta saobraćaj će se odvijati nesmetano, ali će u drugoj biti privremeno zaustavljan, kako budu tekli radovi. Naveo je da radovi neće obuhvatiti samo trg, već i Makedonsku ulicu do Doma omladine, Kolarčevu skoro do početka Terazija, Francusku ulicu ispod Narodnog pozorišta, kao i Vasinu do zgrade Narodnog muzeja. Biće formirano nekoliko novih drvoreda, duž Kolarčeve, Makedonske, kao i prema 'Staklencu', što će, kaže, biti uvod u izgradnju zgrade opere i baleta, koji će se naći na mestu sadašnjeg tržnog centra. Takođe, na trgu će drugačijim kamenom biti obeležena dva mesta – prostor gde se nalazila čuvena Stambol kapija, kao i mesto gde su sahranjeni crvenoarmejci, koji su oslobađali Beograd, a čiji su posmrtni ostaci prebačeni na Groblje oslobodilaca Beograda.'
Već na samom početku rekonstrukcije radnici su otkrili delove bedema i pretpostavljalo se da su „najverovatnije“ u pitanju „ostaci Stambol-kapije, glavne kapije Beogradske tvrđave, koju je uklonio knez Mihailo Obrenović 19. maja 1866. godine“.
'U četvrtak sam bio u Zavodu za zaštitu spomenka kulture Grada Beograda i stručnjaci su mi rekli da je potvrđeno 99 odsto da su nađeni bedemi ostaci Stambol kapije. Veoma važno otkriće. Grad Beograd se ponosi svojom istorijom i mi ćemo sačuvati ovaj lokalitet, da građani mogu da vide ove bedeme. Radiće se izmena projekta rekonstrukcije. Uradićemo otkop. A arheološki lokalitet biće pokriven staklom. Pored će se nalaziti informativna tabla', zaključio je Vesić.'
Kada je utvrđeno da su u pitanju arheološki ostaci Virtemberške kapije, saopšteno je da će oni biti konzervirani i zatrpani, a arheološko istraživanje „biće nastavljeno u drugoj fazi rekonstrukcije ove lokacije, kada će biti raskopana postojeća saobraćajnica između Narodnog muzeja, Narodnog pozorišta i ‘Staklenca'“.
'Gradski arhitekta Milutin Folić kaže da će tim koji će se oformiti u okviru gradskog Zavoda za zaštitu spomenika odlučiti kako će ostaci kapije biti predstavljeni javnosti. Gostujući u Beogradskoj hronici, Folić je naveo da će deo trga iznad kapije biti drugačije popločan nego što je prvobitno planirano. 'Pronađeni ostaci će najverovatnije biti obeleženi pločom na kojoj će biti ispisan istorijat kapije - godina izgradnje, godina rušenja', naveo je Folić. Smatra da bi se radovi na Trgu republike trebalo da se nastave vrlo brzo. 'Mesto gde se nalazi kapija biće konzervirano, zatrpaće se donji slojevi i finalnom popločanju prikazaće se projekcija kapije na podlozi', zaključio je Folić.'
Godinu dana od početka radova, u avgustu 2019, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je sa gradonačelnikom Beograda Zoranom Radojičićem i njegovim zamenikom Goranom Vesićem posetio radnike na Trgu republike, i istakao da je posebno zadovoljan kvalitetom radova i materijala koji je upotrebljen.
'Zahvalan sam čika Stojanu, koji 60 godina ovaj posao radi, što je tako vredno pristupio postavljanju ovih kocki od 25 kilograma, za koje kažu da su izuzetnog kvaliteta i da će izdržati i autobuse i automobile koji budu tu godinama i decenijama posle završetka radova na Trgu Republike prolazili.'
Ni zamenik gradonačelnika Beograda nije krio zadovoljstvo zbog dobro obavljenog posla.
'Urađene su granitne kocke, odnosno ulica je urađena u granitnim kockama. To su četiri trake koje su ostale. To su kocke, svaka je teška 25 kilograma i, kao što reče majstor Stojan koji nas je tamo sačekao i koji 60 godina postavlja kocke, večne su, jer takve kocke nije video, bar ne u Srbiji. Tako da sam ja zadovoljan i mislim da smo zaista uradili jedan veliki posao, da smo uradili jedan istorijski posao za Beograd, jer Beograd konačno dobija svoj pravi trg.'
Pred završetak radova 1. septembra, što je, kako je naglašeno, „55 dana pre roka“, Goran Vesić bio je spreman da javnosti otkrije „jednu tajnu“.
'Moram da vam otkrijem jednu tajnu. Mi smo imali nekoliko varijanti, prvo su trebalo da budu obične kocke, betonske, to bi bilo nešto jeftinije, a onda sam ja razgovarao sa predsednikom Republike, gospodinom Vučićem, koji je rekao: 'Ne, radite centralni gradski trg, stavite sve najbolje za Beograd. Jer taj trg se radi jednom za nekoliko vekova'. I bio je potpuno u pravu. I stavili smo zaista najbolji granit, ono što je najbolje za Beograd.'
Rekonstrukcija rekonstruisanog Trga
Već prvih dana nakon objavljenog završetka radova usledile su burne reakcije građana koji su ukazivali na otežan saobraćaj preko neravnih kocaka. Pomoćnik gradonačelnika Andreja Mladenović izneo je mišljenje da je potrebno „ublažiti neke neravnine“, ali je Goran Vesić bio uveren da za tim „nema potrebe“, jer je sve „već više puta provereno“.
'Danas je pomoćnik gradonačelnika Andreja Mladenović, objašnjavajući da ona kamena kocka na Trgu republike postavljena da bi usporila saobraćaj, rekao da će neke neravnine biti ublažene, na šta je tačno mislio i šta to konkretno znači?
- Andreja je mislio da će, eventualno, ako se pojavi potreba, neke neravnine biti ublažene. Ja mislim iskreno da za tim nema potrebe, zato što je to, kako da kažem, već više puta provereno, pre nego što je puštena ta deonica u saobraćaj, ali ako se bude pokazala potreba, kao što je Andrej mislio, tako će biti urađeno. Kada završite bilo kakav posao, naravno da život kad pokaže da nešto treba i popraviti i to se radi. Mi smo naprosto otvoreni ka tome, ali u svakom slučaju ono što je važno to je da konačno Beograd dobije jedan pravi centralni gradski trg kakav je Trg republike.”
Ali, kroz nekoliko dana bilo je jasno da je neophodna hitna rekonstrukcija tek rekonstruisanog Trga. Saopšteno je da je zamenik gradonačelnika „naložio izvođaču radova da u roku od 35 do 40 dana zameni sve kocke na kolovozu oko Trga o svom trošku i bez zaustavljanja saobraćaja“. Naglašeno je da su Vesić, gradski urbanista Marko Stojčić i pomoćnik gradonačelnika Aleksandar Marković „iznenada došli u inspekciju“ i održali sastanak sa izvođačima, kojima je Vesić rekao da je razlog njegovog dolaska „da proveri primedbe građana, pre svega biciklista, motociklista i udruženja na kocke na kolovozu oko Trga koje su ih sprečavale da taj prostor normalno koriste“.
„Mi smo vlast koja sluša građane i sad ćete lepo o svom trošku da popravite sve što ste pogrešno uradili i da kocke prilagodite tako da kolovoz mogu da koriste biciklisti i motociklisti', rekao je Vesić. On je istakao da je grad platio sve do poslednjeg dinara da se Trg sredi i da će izvođači popraviti svaku grešku o svom trošku, a da grad to neće koštati ni dinar. 'Imate od 35 do 40 dana da sve završite, organizujte se odmah, nema zaustavljanja saobraćaja nego ćete raditi po etapama', rekao je Vesić.
„Čemu histerija“, upitao je predsednik Srbije, odbacajući mogućnost krivice Grada, a posebno Gorana Vesića, za „grešku“ na Trgu.
“Trg republike - postavlja se pitanje čemu histerija? Samo nisam razumeo. Je l’ država daje neki dinar više zbog toga što je neko ili u projektovanju ili u izvođenju napravio grešku? Ni dinara više. Trajaće mesec dana duže, dobro, dogodi se. Je li Grad nešto za to kriv? Ne, posao Grada je bio i posao Gorana Vesića je bio, reću vam ja šta je njegov greh, osim što nije nimalo šarmantan, niti simpatičan, baš kao ni ja. Je li njegov posao bio da istog sekunda im zapreti menicom i garancijama i da kaže ‘to morate da uradite u garantnom roku’. Jeste. Je li to uradio? Jeste. Je li Beograd potrošio dinar više? Pa, nije. Šta je problem? On je baš reagovao kako je trebalo, nije hteo da stavlja stvari pod tepih. I on i Radojičić. Svi zajedno. Problem je u nečijoj nervozi, jer neko mora da pronađe krivca za svoju nesposobnost da ponudi bilo kakvu politiku. Ali suštinski Vesić je kriv zato što je, odaziva se na pozive na Đilasova suđenja, rastura ga na tom suđenjima, ne prihvata Đilasov zahtev da ne sme da ga zove lopovom i da ne sme da pominje 619 miliona evra i zato plaća visoku cenu kroz sve Đilasove medije.”
Narednih dana Vesić je, „čestitajući izvođačima“ na urađenom poslu, primetio da „nije normalno“ da se „projektuje kolovoz tako da se naprave hrapave kocke u kome ne može nijedan biciklista da prođe biciklom i da se napravi biciklistička staza“. Naglašavao je da Beograd „to preslagavanje kocki“, neće koštati „ni jedan jedini dinar“.
“Ja čestitam izvođačima kako su uradili trg. Kada su u pitanju kolovozi oko trga tu, nažalost, nisu vodili računa kada su projektovali trg da današnje kolovoze koriste i biciklisti i motociklisti, a ne samo vozači. I nije normalno da se projektuje kolovoz tako da se tako naprave hrapave kocke u kome ne može nijedan biciklista da prođe biciklom i da se napravi biciklistička staza. (…) I zato sam pre osam dana naložio izvođaču da promeni kocke, odnosno da ih okrene na drugu stranu i da dobijemo ravan kolovoz koji mogu da koriste naravno i vozači, ali i biciklisti i motociklisti. Prema tome, to moraju urade, dao sam im rok od 35 dana Beograd je pošteno platio trg i sve saobraćajnice oko trga. Dobićemo funkcionalni kolovoz i to će se desiti u tom roku koji sam im dao. I što je najvažnije za građane, Beograd to preslagavanje kocki, a verujte nema malo, 45.500 kocki treba da se presloži, neće koštati grad ni jedan jedini dinar, jer ja imam obavezu da štitim interes grada. Mogu da me napadaju koliko god hoće, ja neću dopustiti da izvođač ne uradi posao kako treba. Vratiću ih deset puta, ne njih, nego svakog izvođača dok ne uradi posao kako treba, jer mene za to plaćaju građani. Moj posao nije da guram stvari pod tepih. Moj posao je da rešim problem kad se pojavi.'
Napominjao je da obnovljeni Trg ima garanciju od tri godine.
'Građani treba da znaju da izvođaču nije plaćen ceo ugovor, tek 70 odsto ugovora, platićemo sve tek kad izvođač bude završio posao. Imamo bankarsku garanciju, traje tri godine, sve što se desi u roku od tri godine na Trgu republike i na Topličinom vencu biće ispravljeno o trošku izvođača. Znači, grad Beograd neće platiti ni dinar i tako se vodi odgovorno grad.'
Kocke su od čistog jablaničkog granita, isticao je Vesić, demantujući tvrdnje da su u pitanju „betonske kocke na koje su zalepljene pločice“. A predsedniku Vučiću zahvalio se na ukazanom poverenju.
“Zašto da me Vučić smeni? Ja se zahvaljujem Vučiću što je stao iza mene, jer je stao iza rada u Beogradu, kao što on radi u Srbiji i kao što njega napljuju što radi, on je uvek stao iza ljudi koji rade. Hvala mu jer je tim neradnicima rekao ono šta je trebalo da im kaže - sikter! Jer oni nisu ništa uradili. Taj Dragan Đilas je mogao da sredi Trg republike, nije ga sredio, mogao je da sredi Slaviju, nije sredio.”
Vesiću je bilo stalo da naglasi da se zbog kolovoza oko Trga „nisu pobunili vozači“, nego „biciklisti i motociklisti“ i saopštio da će radovi ukupno koštati osam miliona evra.
“Da li je ugovor sa austrijskom firmom ‘Štrabag’ objavljen na portalu Uprave za javne nabavke ili ne?
- Ugovor je javan, kao i svi ugovori koji se potpisuju u gradu. I svi poslovi se obavljaju preko portala za javne nabavke. Ne postoji nikakva tajna nijednog ugovora koji je potpisan. (…) Oko osam miliona evra će koštati Trg republike, znači 960 miliona dinara sa PDV-om. Neće biti dodatnih troškova u odnosu na ono što sam vam rekao. Preslaganje će kompletno ići o trošku izvođača. I ono što je još važnije, daju nam tri godine bankarsku garanciju. Sve što se desi na Trgu republike u naredne tri godine biće popravljeno iz te bankarske garancije koje daje izvođač.”
Zamenik gradonačelnika tvrdio je i da na Trgu republike „nijednog časa saobraćaj neće biti potpuno zaustavljen“, osim tamo gde se u tom trenutku bude radilo, što se pokazalo kao „neispunjeno obećanje“.
„Naložio sam im da naprave takav raspored radova da saobraćaj mora da funkcioniše. Znači neće nijednog časa saobraćaj biti potpuno zaustavljen. Znači, radiće se, biće zaustavljen na onim delovima koji oni u tom trenutku rade.“
Konačna računica?
A 1. novembra, nakon okretanja kocaka na kolovozu, rekonstrukcija Trga je zvanično završena. Vesić je kazao da će ugovor za ovaj projekat biti objavljen istog dana, ističući da je njegova vrednost „oko 768 miliona dinara bez PDV-a“, ili „oko 6,3 miliona evra“.
'Vesić je najavio da će od sutra, 1. novembra, od 18 sati, putnički i javni saobraćaj na Trgu republike ponovo biti uspostavljen u celini. Kako je rekao, presloženo je 4.150 metara kvadratnih granitnih kocki od kojih je svaka teška oko 20 kilograma. 'Kako sam naložio, iscrtane su biciklističke staze preko kolovoza i samog Trga, kao i kroz Vasinu ulicu, što je u skladu sa politikom grada da se prioritet daje biciklističkom i pešačkom saobraćaju', rekao je Vesić za Tanjug. Zato je, dodaje, i tražio da se kocke preslože, jer grad trenutno ima u toku tender za 900 javnih bicikala, koji će biti na 150 stanica, i, kako kaže, nije normalno da neko projektuje kolovoz po kome bicklisti ne mogu da se kreću. 'Sada je konačno to u redu', rekao je Vesić.'
Početkom naredne 2020. izneo je konačnu računicu za radove na Trgu republike.
“Pošto smo mi ozbiljni ljudi, ja sam hteo da sačekam, da se završe radovi, da se sravni sve što treba da se sravni i onda na kraju da objavimo troškove. Radovi na Trgu republike definitivno koštaju 6,4 miliona evra. (…) Tokom radova je utvrđeno da je neophodno uraditi sanaciju i restauraciju onih kandelabara oko samog spomenika knezu Mihailu. To nije bio deo ugovora. To košta 4.546.000 dinara. (…) Kada se saberu tih četiri miliona i ovih 739, mi dobijamo – dakle, već smo uračunali to u te viškove radova – ukupno dobijamo 744.427.624 dinara. To je 24 miliona dinara manje nego što je bio potpisan osnovni ugovor.”
Međutim, tu njegovu izjavu Istinomer je ocenio kao neistinu, jer sadrži „više spornih tačaka“.
'Iznos koji on spominje ne može biti konačan dok se zaista ne podvuče crta i završe apsolutno svi radovi. Iako ističe da je čekao da se završe, kako bi izašao u javnost sa podacima – oni očigledno nisu gotovi. Nepoznato je i koliki će tačno troškovi biti za popravku kandelabara, s obzirom da još nije isteklo vreme za odgovor na javni poziv u ovom slučaju. Dalje, on govori o osnovnom ugovoru koji je potpisan na 768.262.900 dinara. I ovu cifru koristi za podvlačenje računa. Iz vida se gube dve stvari. Prvo, ovo je vrednost ugovora bez PDV-a. Sa PDV-om, osnovni ugovor vredi 921.915.481 dinara. Drugo, u septembru je izmenjen osnovni ugovor zbog neophodnih dodatnih radova. U toj odluci navedeni su viškovi i manjkovi radova i njihova vrednost. Ispostavlja se da je bilo neophodno da se ugovore dodatna finansijska sredstva. A taj iznos je bio 33.821.876 dinara, odnosno 40.586.251 dinara sa PDV-om, što je vrednost ugovora podiglo na više od 960 miliona dinara. Zato, za izjavu da radovi vrede 6,4 miliona evra i da je Trg republike gotov, iako ne spominje vrednost PDV-a, niti je završen javni poziv za dodatne radove oko kandelabara, pa ni ne može da se zna konačna vrednost tih radova, Goran Vesić dobija ocenu – neistina.'
U februaru te 2020. Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda objavila je odluku o dodeli ugovora po kojoj će kompaniji „Štrabag“ za dodatne radove na uređenju Trga republike, tačnije za sanaciju i restauraciju kandelabra oko spomenika knezu Mihailu, biti isplaćeno još 4,5 miliona dinara.
Sada, četiri godine nakon dvostruke rekonstrukcije, kolovoz na Trgu republike, čini se, zreo je za treću. Kako podseća N1, tokom radova na trgu projekat je izmenjen i umesto podloge od cement betona, ispod granitnih kocki izliven je asfalt što je dovelo do toga da su granitne kocke na više mesta utonule.
'U izmeni ugovora o izvođenju radova na rekonstrukciji Trga republike od 3. septembra 2019, a koja je dostupna na sajtu Direkcije, između ostalog stoji da se 'višak radova pojavio kod pozicija izrade kolovozne konstrukcije, a prvenstveno zbog Elaborata izmene slojeva kolovozne konstrukcije gde je umesto betonske ploče predviđeno da se rade dva sloja BNS-a (bito nosećeg sloja, prim. N1), tako se pojavila i veća količina DKA (drobljenih kamenih agregata, prim N1) i veća količina prskanja emulzijom.' I upravo to je razlog zašto granitne kocke na Trgu republike, uprkos stalnim popravkama, i dan danas tonu, objašnjavaju građevinski stručnjaci u neformalnom razgovoru za N1. Naime, voda između kocki prodire ispod njih, ali ne može da prodire kroz asfalt, zbog čega se podloga od peska pretvara u 'kašu' u koju kocke tonu. Ovaj problem su prethodnih godina pokušavali da reše tako što su u asfaltu bušili rupe za drenažu i postavljanjem silikona između kocki, ali bez uspeha. Trajno rešenje problema sa kolovozom na Trgu republike sagovornici N1 vide samo u novoj rekonstrukciji.'
Naslovna fotografija: FoNet/TV FoNet