U Srbiji sve manje “pravno nevidljivih”
Iako se broj „pravno nevidljivih“ osoba smanjuje od 2009. godine, lica koja nemaju državljanstvo, lično ime, prebivalište, ličnu kartu, u Srbiji će postojati još barem do kraja 2016. godinu. Iako su u Vladi Srbije očekivali da rešavanje statusa ovih osoba bude završeno do kraja 2015. godine, taj rok je produžen do kraja naredne godine.
Naime, pre pet meseci je odlučeno da se rok važenja Sporazuma o razumevanju, kojim je data podrška „pravno nevidljivim“ osobama u postupku naknadnog upisa u matičnu knjigu rođenih i kojim je predviđeno da se taj proces okončna do kraja ove godine, produži do kraja 2016. godine. Ovaj Sporazum su 2012. godine potpisali Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu (sada u nadležnosti Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave), Zaštitnik građana i Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) – Predstavništvo u Srbiji.
„Pravno nevidljiva“ lica nemaju prisup nijednom pravu, pa tako ne mogu da se zaposle, da se upišu u škole, da glasaju, da sklope brak, da budu sahranjena. Ovo su samo neki od razloga zbog čega su mnoge institucije, među kojima su i Evropska komisija, OEBS i Savet Evrope ukazivali da Srbija treba da radi na rešavanju ovog problema, kako bi omogućila nesmetano uživanje prava svim građanima, kao što je to predviđeno i Ustavom naše zemlje.
U godinama nakon potpisivanja Sporazuma o razumevanju ne samo da se situacija znatno promenila, već su pripadnici romske populaciji, kojih najviše ima među „pravno nevidljivim“ osobama, „umnogome svesniji važnosti upisa u matične knjige i posedovanje ličnih dokumenta“, kažu iz organizacije Praxis, koja je jedini pružilac pravne pomoći u Tehničkoj grupi, koja je predviđena Sporazumom.
U prilog poboljšanju situacije ide i smanjen broj pritužbi koje su pravno nevidljiva lica podnosila Zaštitniku građana, na šta ukazuju samo tri pritužbe upućene ovoj instituciji u prethodne dve godine, dok ih je ranije bilo na stotine, kažu iz kabineta Zaštitnika građana.
Procedura je olakšana i donošenjem Zakona o matičnim knjigama, kao i Zakona o dopuni Zakona o vanparničnom postupku, kojim je omogućeno, između ostalog i utvrđivanje vremena i mesta rođenja za sva lica koja tu činjenicu ne mogu da dokažu u upravnom postupku, kažu iz Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.
Upravo zbog olakšane zakonske procedure, smanjio se i broj „pravno nevidljive“ dece, za 10 ili 20%, kaže Milorad Pašić, saradnik Centra za integraciju mladih.
Međutim, problem koji još uvek nije rešen jeste i upis dece u MKR odmah po rođenju, bez obzira da li roditelji poseduju dokumenta, napominju iz Praxisa i dodaju da je važno da se ovo pitanje reši upravo zbog sprečavanja novih pravno nevidljivih lica u budućnosti.
Iako statistika pokazuje da je sve veći broj upisanih u MKR, put od matične knjige do dobijanja lične karte nije jednostavan. Nakon upisa, sledi postupak za dobijanje državljanstva, zatim i prijava prebivališta, gde se može javiti problem, jer veliki broj Roma ne može da prijavi prebivališe, zato što žive u neformalnim naseljima. Zbog toga je Zaštitnik građana učestovao u inicijativama za izmene i dopune Zakona o prebivalištu kako bi sva ta lica mogla da se prijave na adresu centra za socijalni rad.
Kada govorimo o „pravno nevidljivim“ osobama, treba imati u vidu da su to izuzetno siromašni ljudi, kojima je besplatna pravna pomoć uvek neophodna da bi pokrenuli i sproveli postupke, napominju iz organizacije Praxis.