Utisak je da je korupcija veća nego 2013.
U istraživanjima koja se sprovode za Indeks percepcije korupcije učestvuju stručnjaci koje angažuju banke ili institucije, lokalni stručnjaci, poslovni ljudi, multinacionalne kompanije, građani, ali i strani državljani,uglavnom razvijenih zemalja, koji daju svoje mišljenje o korupciji u nekoj zemlji. Na percepciju utiče i borba protiv korupcije koju sprovodi država, ali nikako se ne sme izjednačiti sa samim indeksom.
Prema analizi „Transparentnosti Srbija“, sistem zapošljavanja i napredovanja u mnogim delovima javnog sektora nije u potpunosti zasnovan na objektivnim kriterijumima, a tokom prethodne godine propuštena je šansa da se napravi krupna promena u sistemu rada javnih preduzeća, primenom novog zakona.
Ova organizacija smatra da Zakon o zaštiti uzbunjivača, usvojen prošlog meseca, donosi korisne novine, ali ističu da je propuštena prilika da se u njega ugrade neka važna rešenja koja bi doprinela da broj prijavljenih slučajeva korupcije bude veći. „Transparentnost Srbija“ podseća da sudski epilog još nisu dobile brojne sumnje u vezi sa izvorima finansiranja izborne kampanje, zloupotrebom javnih resursa i kupovinom glasova iz 2012. i 2014. godine.