Vlast gleda kroz prozor, ali ne odustaje od spina o „teroru manjine”

„Gotovo pet meseci traje teror manjine nad većinom”, rekao je predsednik Aleksandar Vučić poslednjeg dana marta. Predsednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić, kao gošća dnevnika TV Pink rekla je odlučno - „Dosta je bilo nasilja manjine nad većinom”. Manipulacije o „teroru manjine” zapisane su u naslovima tabloida u kojima „šaka jada” blokira i protestuje. Ti pokušaji minimizacije, odnosno osporavanja značaja protesta, traju koliko i šetnje i blokade. Spin možda nije „delovao”, ali je ostao prisutan uprkos tome što su istraživanja pokazala da većina građana podržava studentske proteste, prizorima o protestima širom Srbije.
Foto: Crta/Istinomer

Na prvo pitanje voditelja TV Prva „Kako ste stigli do nas? Jeste prošli blokade?”, ministar finansija u tehničkom mandatu Siniša Mali je rekao: „Pa iskreno – jedva. Dakle, evo, po ko zna koji put u proteklih par meseci svi građani Srbije trpe bukvalno teror i nasilje jednog malog broja ljudi. I ja, ako se ne varam, njih sada ima negde oko 180 na Gazeli. Dakle, njih 180 blokira celu državu, blokira ceo grad.”

„Terora i nasilja” tog 1. aprila nije bilo, ali su učenici više srednjih škola u Beogradu blokirali most Gazela, povodom pet meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu i pogibije 16 osoba. Iako je naveo i procenu broja tada okupljenih, ministar Mali ostao je, poput drugih predstavnika vlasti, veran spinu da je mesecima na ulicama širom Srbije zapravo „mali broj ljudi” – koji nekako i nekome izazivaju „strah”.

„Ono što je rekao i predsednik Vučić, dakle, strah se uvukao u domove ljudi, jer ne znaju šta i kome je šta sve dozvoljeno iz dana u dan”, kazao je Mali tokom gostovanja na TV Prva.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Istinomer (@istinomer)

O „strahu u domovima” predsednik Srbije govorio je samo dan ranije na TV Pink, obraćajući se „direktno” građanima.

„Četiri meseca, više, gotovo pet meseci, od 3. novembra traje teror manjine nad većinom i znam koliko se straha uvuklo u vaše domove, u vaše porodice, ali znam i koliko gneva, koliko besa. Gnev i bes moramo da ostavimo po strani, moramo da razumemo da ćemo uvek biti zajedno sa onima koji su nas terorisali u prethodnim mesecima. Moraćemo da se svejedno na miran i demokratski način tome suprotstavimo”, rekao je Vučić.

„Nasilje manjine nad većinom” pominjali su i drugi predstavnici vlasti. Mediji su ih pratili u stopu naslovima o „teroru manjine nad pristojnom Srbijom”, nad „većinom”, pisali su kako „šaka jada” blokira Beograd.

Foto: Istinomer

Na TV Prva emitovan je i dokumentarni film „Vreme terora” koji potpisuje Centar za društvenu stabilnost, a koji je takođe, u skladu sa propagandom vlasti, proteste studenata i građana predstavio kao „teror agresivne manjine”.

I spin o „teroru manjine nad većinom” opstaje – u sinhronizovanoj kampanji vlast, mediji i organizacije koje su joj naklonjene, pokušavaju da negiraju razmere protesta širom Srbije, da umanje njihov značaj i predstave ih u negativnom svetlu. Kako bi, pritom, odvratili one koji se tokom prethodnih pet meseci možda nisu pridružili šetnjama i blokadama i iznad svega – zahtevu da institucije rade svoj posao.

 

Ni „teror” ni „manjina”

 

Istraživanje javnog mnjenja koje se Crta sprovela u decembru 2024. godine, pokazalo je da je još tada čak 61 odsto građana Srbije podržavao proteste i blokade koje su usledile posle pada nadstrešnice. 

U februaru ih je bilo još više. 

Po rezultatima Crtinog istraživanja, sprovedenog u periodu od 8. do 13. februara, na nacionalno reprezentativnom uzorku, studentske proteste podržava 64 odsto građana, a najveći rast podrške tokom mesec dana zabeležen je među onima koji inače podržavaju partije na vlasti.

Februarsko istraživanje Crte pokazalo je i da su studenti kod građana probudili nadu i optimizam, a oko 80 odsto građana podržalo je većinu studentskih zahteva.

Foto: Istinomer

Podrška se vidi i videla se i na ulici. Na poziv studenata, 15. marta, održan je veliki protest u Beogradu kom je, po proceni Arhiva javnih skupova, prisustvovalo između 275.000 i 325.000 ljudi, „uz mogućnost da je taj broj bio i veći”.

I posle tog 15. marta građani su nastavili da na ulicama traže odgovornost. Po evidenciji Crte, tokom marta održano je najmanje 1697 protesta u 378 različitih mesta širom Srbije

***

Priča o „teroru manjine” nije nova. Predstavnici vlasti služili su se istim manipulacijama i prethodnih godina i tokom ranijih protesta i blokada kao što su blokade puteva zbog Zakona o eksproprijaciji i Zakona o referendum 2021. godine. Čak i da je zaista reč o manjini, ni tada nije bilo, a ni danas nije jasno kako vladajuća stranka uopšte razume demokratiju kada se na taj način obračunava sa bilo kojim brojem neistomišljenika.

naslovna-spin-o-teroru-manjine
naslovna-spin-o-teroru-manjine
spin-o-teroru-manjine-2
spin-o-teroru-manjine-2
spin-o-teroru-manjine-1
spin-o-teroru-manjine-1