Vodič kroz misli Ivice Dačića: Ima li policija „zvučni top” ili samo „jači zvučnik” koji ne koristi?
Od trenutka kada su se pojavili navodi da je 15 minuta tišine, na protestu u Beogradu 15. marta, prekinuo udar „zvučnog topa”, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić se više puta oglašavao u javnosti. Negirao je upotrebu ovog oružja, objašnjavao da njegovo korišćenje nije u skladu sa zakonom, pa precizirao i da je prvobitna izjava da MUP nema zvučni top bila „nespretna”. I osim što je objašnjavao, u sredu je pred kamerama i pokazao šta to policija zapravo poseduje. Medije su potom ispunili naslovi o njegovim „krivudanjima”, kontradiktornim izjavama, pa i ocene javnosti da ministar govori čas jedno, čas drugo. Istinomer se vraća na ključna pitanja o „zvučnom topu”, ali i na pitanje - šta je zapravo rekao Ivica Dačić?

Da li je policija na protestu koristila „zvučni top”?
Dačić, odnosno ministarstvo unutrašnjih poslova od 15. marta insistiraju na tome da policija ne samo na dan protesta, već „nikada nije upotrebila” sredstvo koje se naziva „zvučni top”. U saopštenjima MUP-a je navedeno, a i sam ministar je govorio da „korišćenje zvučnog topa nije u skladu sa zakonom” i da MUP Srbije „koristi samo sredstva koja su u skladu sa zakonom”.
Ima li policija uopšte „zvučni top”?
Fokus Ivice Dačića i ministarstva koje vodi u odgovorima na tvrdnje medija i javnosti prvenstveno je bio na tome da policija „nije upotrebila” sredstvo kao što je “zvučni top”. Dačić je, kako piše na sajtu ministarstva, 17. marta naveo da „MUP ne poseduje ni ‘Vortex Ring Gun’, ni ‘Vortex Cannon’, kao što to tvrdi nevladina organizacija CRTA i njena posestrina tzv. međunarodna nevladina organizacija ‘Earshot’, kao ni LRAD – 1000Xi američke proizvodnje ‘Genasys’, ni slično oružje ruske proizvodnje firme ‘Ruselectronics’”.

Ponovo – ima li policija „zvučni top”?
Dačić je 18. marta za Danas izjavio da „policija poseduje sonično oružje ili kolokvijalno nazvano ‘zvučni top’, tj. da su ti sistemi koji su kupljeni 2021. godine u vlasništvu MUP-a”.
„Ti sistemi stoje u našim magacinima u kutijama. Oni jesu u vlasništvu Ministarstva unutrašnjih poslova, ali nisu ubačeni u upotrebu, niti su montirani na bilo koje naše vozilo ili sistem“, rekao je Dačić za Danas.
Na pitanje „zbog čega je onda izjavio da MUP ne poseduje zvučni top niti bilo koja druga slična zvučna oružja” ministar je rekao: „To je nespretna izjava. Pod time se mislilo da MUP nije uvrstio ovo sredstvo u svoj arsenal sredstava prinude”.
Da zastanemo – policija neke sisteme ima, ali ih ne koristi. Šta je objašnjenje?
Istog dana kada je dao izjavu za Danas, 18. marta, Ivica Dačić govorio je i na sednici skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove. Tada je ponovio da policija „ne koristi nezakonita sredstva” jer, iako su „nabavljena”, „nisu ušla u sistem naoružanja MUP-a”.
View this post on Instagram
„Pre nekoliko godina je bilo reči o tome da je trebao da bude promenjen zakon, da su neka sredstva i nabavljena, ali ona nisu u, kako se to kaže, ta sredstva nisu ušla u sistem naoružanja Ministarstva unutrašnjih poslova i ona se ne koriste”, objasnio je Dačić.
Kako je prethodnih dana podsetio Beogradski centar za bezbednosnu politiku, usled pritiska javnosti, 2022. godine povučen je Nacrt zakona kojim je kao „sredstvo prinude” u upotrebu trebalo da uđe uređaj za emitovanje zvučnih talasa.
Precizirao je Dačić potom da ti zvučni uređaji „imaju nekoliko funkcija”, ali da jedinice „samo koriste upozorenja za razilazak”. „Pošto policija po zakonu, kao što znate, doneo sam i zakon, ima obavezu da pre intervencije, kada je reč o javnim skupovima, da upozori da se masa raziđe”, rekao je ministar. Dačić je tokom izlaganja na sednici odbora naveo da MUP ima uređaj „LRAD 100X“.
Jesu li zaista uređaji „u magacinima” ili su se našli i na beogradskim ulicama 15. marta?
Poslanica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić na konferenciji za novinare, u sredu 19. marta, izjavila je da je MUP „kupio sedam uređaja LRAD 450XL” i „devet uređaja tipa 100”. Tepić je prethodno objavila fotografiju na kojoj se ispred zgrade Narodne skupštine vidi vozilo sa uređajem, kako je navela u opisu, „LRAD 450XL”.

Ubrzo nakon njene konferencije, javnosti se obratio i ministar Ivica Dačić. Kako je preneo N1, ministar je naveo da se uređaj koji je snimljen na vozilu Žandarmerije, kod Skupštine, „koristi za obaveštavanje građana na skupovima”, da je to „jači zvučnik”, a da je „zabranjeno njegovo korišćenje u funkciji zvučnog topa”.
Sa pripadnicima novosadskog odreda Žandarmerije, Dačić je potom pokazao dva tipa uređaja – LRAD 450XL i LRAD 100X. Tom prilikom puštena je i snimljena poruka upozorenja građanima, koju su prethodno čuli i korisnici društvenih mreža, a ministar je ponovio da se ti uređaji „ne vode kao oružje i da ih ima i u slobodnoj prodaji”.
„To je ta svemirska tehnologija o kojoj se govori. To je tehničko sredstvo, nije upisano kod nas kao oružje. Naši ljudi se nisu obučavali za to, niti znaju šta bi trebalo da puste da bi nekome naudili. To je korisno za naše jedinice koje se bave javnim redom i mirom. Što se tiče zvuka, koriste samo za upozorenje da se raziđu demonstranti, ali ni to nije korišćeno. Nije upotrebljeno nikada“, naglasio je Dačić, a preneo je N1.

Za šta policija (ne) koristi uređaje?
Govoreći dalje o zvučnim uređajima, ministar Dačić je rekao da ti uređaji „nisu klasifikovani kao oružje ako se ne koriste protiv građana, u smislu puštanja zvučnih signala koji bi izazivali probleme kod građana”.
„Ovo je kod nas registrovano samo za upozorenje mase od strane policije. U svetu se to inače koristi za granicu, za migrante, koristi se za obalske straže, koristi se isto tako u ovim policijama o kojima sam govorio za javna, za upozorenja za razilaženje”, naveo je Dačić.
BIRN je u sredu, 19. marta, objavio svoja saznanja da je „organizacija koja se bavi pravima izbeglica utvrdila da je srpska policija još u novembru 2023. koristila ‘uređaj sličan oružju za proizvodnju zvuka’ prilikom prisilnog iseljavanja izbeglica iz objekta u kome su boravili u predgrađu Sombora”.
Ministar kaže – „Objavljen ključni dokaz koji ruši sve laži i manipulacije”
U sredu uveče, ministar policije Ivica Dačić izjavio je „objavljen ključni dokaz koji ruši sve laži i manipulacije koje se iznose i potvrđuje da na skupu u Beogradu nije upotrebljen tzv. zvučni top”.
„Večeras je objavljen ključni dokaz koji ruši sve laži i manipulacije koje se iznose i potvrđuje da smo govorili istinu: da na skupu u Beogradu nije upotrebljen tzv. zvučni top. To je potvrdio američki proizvođač ‘Genasys’, od koga je MUP kupio uređaje 2021. godine, koji je decidirano saopštio da video i audio snimci koje su dobili ne podržavaju upotrebu LRAD, odnosno tzv. zvučnog topa na skupu 15. marta”, naveo je Dačić, a objavljeno je na sajtu MUP-a.

Šta je, dakle, rekao Ivica Dačić?
MUP Srbije po rečima ministra, poseduje sisteme koji imaju više funkcija, ali policija navodno koristi samo one funkcije koje su u skladu sa zakonom.
Iako je Dačić tvrdio da uređaji stoje „u magacinima” i da „nisu montirani” na neko vozilo policije, ispostavilo se da ipak jesu i da osim uređaja LRAD 100X, o kom je govorio na sednici skupštinskog Odbora, MUP poseduje i uređaj LRAD 450XL.
„Mi drugih uređaja nemamo“, dodao je Dačić nakon prikaza ova dva uređaja.
***
Dok su se nizale izjave i objašnjenja ministra policije, organizacijama civilnog društva stiglo je više od 3.000 svedočenja u vezi sa trenutkom kada je 15. marta, na velikom protestu studenata i građana u Beogradu, prekinuto 15 minuta tišine. Najvećem broju njih zajedničko je to da su primetili „izuzetno jak i neprijatan zvuk” koji su uporedili sa zvukom mlaznog aviona u niskom letu, a najčešće fizičke i psihičke tegobe koje su se javile odmah potom, kako navode, bile su glavobolja, mučnina, ubrzan rad srca, pojačano znojenje i strah.