Deluje da je izostalo preterano čuđenje zbog toga što je Aleksandar Šapić od nekadašnjeg „osvedočenog lažova i prevaranta“, kako su ga horski predstavljali funkcioneri vladajuće stranke, sada došao na korak od ulaska u Srpsku naprednu stranku i zauzimanja visokog položaja u režimskoj hijerarhiji. Neko ko je bio „produžena ruka Dragana Đilasa“, čoveka koji u Vučićevoj retorici predstavlja oličenje svega „crnog“ (ili „žutog“) i nalazi se sa druge strane linije u (oštroj) podeli „mi-oni“, sada, poput mnogih pre njega, menjajući stranu, gubi prilepljene etikete. Nakon svega, čini se da je jedina konstanta u ovdašnjoj politici, već skoro dve decenije, sukob na frontu Đilas-Vučić.
Ali, ni taj odnos nije pravolinijski. Bar na osnovu onoga što je javni odraz komunikacije Vučića i Đilasa. Primetno je da su stavovi jednog o drugom u pojedinim trenucima od neprijateljskih prelazili u tolerantnije, a u nekim periodima i u više od toga – zabeležena su uzajamna komplimentiranja i pohvale na račun „energije“ ili „inteligencije“ onog drugog.
A kako je sve počelo?
Nakon što je 2004. postao direktor Narodne kancelarije tadašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića i ušao u Demokratsku stranku, Đilas se našao na meti generalnog sekretara Srpske radikalne stranke Aleksandra Vučića. Nisu ostajali dužni jedan drugom, razmenjujući javno i najoštrije reči. Sukob je kulminaciju doživeo u junu 2005. kada je na TV Pink organizovan duel, u kome je trebalo da rasprave zašto se jedan drugom obraćaju na taj način – „lopuža i prvo blebetalo predsednika Tadića“ (Vučić za Đilasa) i „demagoški političar koji sramno licitira ko je koliko pomoći odneo Banatu“ (Đilas za Vučića).
Kurir, 4. 6. 2005. godine
„Dan posle duela, i Vučić i Đilas ubeđeni su da su ’pobedili’. ’Zadovoljan sam kako je prošao duel sa Đilasom i priznajem da se osećam pobednički. Dobro sam se pripremio jer sam znao da će pričati o mom stanu, ’Pinkiju’... Verujem da je bio nokautiran kada sam izvadio pismo DOS-ovog direktora ’Pinkija’, ističe Vučić. Na pitanje zašto je toliko puta morao da izgovori reči ’lažov’ i ’lopov’ i zašto je ’planuo’ na opaske Đilasa, Vučić kaže: ’Šta da radim kada je tačno! Inače, bio sam smiren, a nekoliko puta sam malo žučnije reagovao jer sam morao da pokažem građanima da sve radim sa emocijama. Verujem da neće naći građanina Srbije koji ne misli da sam bio bolji’ - uveren je Vučić. S druge strane, Dragan Đilas za Kurir kaže da je zadovoljan kako je proteklo njegovo prvo učešće u političkom duelu, i najavljuje da će ubuduće češće gostovati u takvim emisijama. ’Verujem da je duel ispunio cilj i pokazao razliku između demokrata i radikala. Priznajem da mi je početak emisije, kada je Vučić izneo niz optužbi, bio jako ružan! Niko o meni za tako kratko vreme nije uspeo da kaže toliko neistina kao on. I da izgovori reči ’laž’ i ’lopov’. Osim priča da sam multimilijarder, koje naravno nisu tačne, najsmešnije su mi priče o solarnoj energiji. Strašno je što Vučić iznosi podatke o tome gde ja živim - kaže Đilas. Međutim, Đilas priznaje i da je Vučić ’pravi marketinški stručnjak’. ’On diktira tempo, štopuje vreme, prekida, a kada neko njega prekine, zamoli ljubazno da mu se ne upada u reč. Stvarno mi je bio zanimljiv - kaže Đilas.“
Tu nije bio kraj, već se razmena otrovnih strela nastavila i narednih meseci i godina. Vučić je optuživao Đilasa da je „najveći lopov i tajkun na vlasti“, uzvraćajući tako na Đilasove optužbe da on “ceo život uzima novac od države i da mu treba zabraniti da se bavi politikom“.
Kurir, 29. 6. 2006. godine
„Gensek radikala pozvao je Dragana Đilasa na takmičenje iz svih mogućih disciplina, nakon što ga je Đilas optužio da je ’izdržavano lice i da nikad ništa drugo u životu nije radio’. ’Od svoje petnaeste godine radio sam najteže fizičke poslove i kod nas i u inostranstvu. Od nošenja gajbi do prodavca, bibliotekara, okopavanja kukuruza pa do računara i pročitanih knjiga, a nisam krao i pljačkao od naroda kao što to on čini. Pozivam Đilasa da se takmičimo u kojoj hoće disciplini i da kamere to zabeleže. Garantujem da ću u svemu biti bolji - tvrdi Vučić dodajući da će i Đilas 'kad radikali dođu na vlast, biti izdržavano lice i da će moći da bira zatvor u Zabeli ili u Sremskoj Mitrovici’.“
U maju 2008. održani su parlamentarni i lokalni izbori, a nakon njih Srpska radikalna stranka, Socijalistička partija Srbije i Demokratska stranka Srbije potpisale su koalicioni sporazum i podržale Vučića za gradonačelnika Beograda. Na kraju su, ipak, DS i SPS formirale koaliciju na republičkom nivou, sporazum potpisan sa radikalima je raskinut, a gradonačelnik Beograda postao je Đilas. Ubrzo je došlo i do raskola u SRS, Tomislav Nikolić je najavio osnivanje nove stranke, a Vučić podneo ostavku u SRS i nagoveštavao da postoji mogućnost da se povuče iz politike. Đilas je izjavio je da bi bilo dobro za Srbiju i Beograd kada bi Vučić ostao politički aktivan, jer je „potrebna jaka opozicija“.
Mondo, 16. 9. 2008. godine
'Treba imati čoveka koji se razume u posao, koji radi, a on (Vučić) je odličan’, rekao je Đilas novinarima u Skupštini grada Beograda i dodao da je Vučić ’veliki politički protivnik’. Đilas je rekao da veruje da će u nekom trenutku Vučić promeniti svoju odluku i ’da ćemo nastaviti da u svojoj političkoj borbi pokušamo da od Beograda napravimo što više’.'
Vučić je ostao u politici, postao zamenik predsednika novoosnovane Srpske napredne stranke, a kako su se približavali izbori, iako sada drugačijeg imidža u odnosu na radikalsko doba, u jednom trenutku opet se obrušio na glavnog takmaca za mesto gradonačelnika.
Danas, 12. 11. 2011. godine
„Zamenik predsednika SNS-a je optužio aktuelnu gradsku vlast za kriminal i otimanje novca građana, rekavši da je gradonačelnik Beograda Dragan Đilas za sebe obezbedio više posla, ali ne u fabrici, nego korišćenjem državnih i partijskih funkcija. ’Mi volimo Beograd, a oni vole svoje džepove. Krali su i otimali 15 godina i samo oni žive bolje u Beogradu za tih 15 godina. Došlo je vreme da ih pobedimo i pobedićemo ih. Đilas je dobar u marketingu, ali u stvarnosti raste broj nezaposlenih, standard je nikada niži a samo ove godine je 10.000 korisnika narodnih kuhinja više’, rekao je Vučić.“
Početkom 2012, nekoliko meseci pred opšte izbore, Đilas je reagovao na saopštenje SNS da bi članovima DS bilo bolje da uzmu lopate u ruke, ističući da bi, da je Vučić „uzeo lopatu to bilo prvi put da je nešto uradio u životu“.
B92, 6. 2. 2012. godine
„Da je Aleksandar Vučić uzeo lopatu to bi bilo prvi put da je nešto uradio u životu, izjavio je večeras gradonačelnik Beograda Dragan Đilas u emisiji Utisak nedelje. ’Naprednjaci organizuju akciju čišćenja snega i pozivaju medije da to snime i prenesu. Ako radite uradite nešto da bi uradili, a ne za medije - poručio je gradonačelnik Beograda. Đilas je dodao da su vodeći ljudi grada Beograda gotovo radili 24 sata kako bi se sneg očistio. Srpska napredna stranka poručila je ranije danas funkcionerima Demokratske stranke da bi im bilo pametnije da se, umesto pisanja saopštenja protiv naprednjaka, bave rešavanjem problema ili bar da se prihvate lopate i pomognu ljudima koji se sami bore protiv snežnih nepogoda.“
Vučić je tokom te predizborne kampanje izjavio da „sanja duel sa Đilasom“.
Tanjug, 25. 2. 2012. godine
„U razgovoru sa omladinom naprednjaka u Domu omladine u Beogradu, Vučić je na pitanje da li očekuje televizijsku debatu sa gradonačelnikom Beograda rekao da je ’spreman i da sanja taj duel, ali da je siguran da ga nikada neće organizovati nijedna televizija’.'
Đilas, kao nosilac liste „Izbor za bolji Beograd“, odbacio je mogućnost da se sa Vučićem sastane u TV duelu.
Blic, 3. 4. 2012. godine
„Aleksandar Vučić,vaš protivkandidat na izborima za gradonačelnika Beograda, nedavno je rekao da sanja TV duel sa vama? Da li će mu se san ispuniti?
-Ne.“
„Neću da idem na duel sa Vučićem, jer nemamo o čemu da pričamo. Pričali bismo o tome šta sam ja uradio i o tome kako bi on to uradio, iako nikada ništa nije uradio. Nije u redu da lažete ljude i govorite neke stvari koje su netačne, jer to može da ima posledice po bezbednost, pre svega moje dece i porodice’, rekao je Đilas.“
Na izborima u Beogradu Đilas je ubedljivo pobedio Vučića, tačnije lista „Izbor za bolji Beograd – Dragan Đilas“ osvojila je 35,15 odsto glasova, odnosno 50 mandata, a lista „Pokrenimo Beograd – Tomislav Nikolić“ 25,66 odsto (37 mandata). Boris Tadić i Tomislav Nikolić ušli su u drugi krug predsedničkih izbora, a između dva izborna kruga Vučić i Đilas bili su zajedno u emisiji. Ovoga puta to nije ličilo na TV duel, već više na susret pobednika i poraženog na gradskim izborima.
Nakon Nikolićeve pobede na predsedničkim izborima, formirana je i nova Vlada Srbije u kojoj je premijer bio Ivica Dačić, a prvi potpredsednik Aleksandar Vučić, koji je, bilo je to jasno od samog starta, imao ogromne ambicije. Đilas je i dalje bio na funkciji gradonačelnika, a Vučić je na pitanje da li postoji neki prećutni dogovor između njih dvojice, odgovorio:
Večernje novosti, 6. 9. 2012. godine
„Nema nikavih dogovora, postoji nešto što se zove moral. Lista koju je predvodio Dragan Đilas dobila je 35 odsto glasova, a mi smo osvojili 27 procenata. Znajući šta će se dešavati sa Vladom, rekao sam odmah da ne mogu da budem gradonačelnik. To je fer, iako DS nije tako postupao. Ali, dokazali smo da ni moja ni ničija sujeta ne može biti jača od principa.
Znači, Đilas može mirno da vodi Beograd pun mandat?
- Bićemo žestoka opozicija.
Navijate li za njega ili Tadića u njihovom, čini se, neizbežnom sudaru?
- Nemam vremena to da pratim.“
U novembru 2012. Đilas je postao predsednik Demokratske stranke i negirao da između njega i Vučića postoji dogovor.
Tanjug, 27. 11. 2012. godine
'Nismo se ni čuli ni videli mesecima. Od danas smo ovoj vladi najžešća opozicija’, rekao je Đilas u intervjuu za 'Blic', odgovarajući na spekulacije da između njega i Vučića postoji dogovor i da ćemo već u martu imati nove izbore.“
Početkom 2013. Đilas je pohvalno govorio o Vučiću.
Beta, Blic, 6. 1. 2013. godine
„Dragan Đilas ocenio je da su energija (prvog potpredsednika vlade) Aleksandra Vučića i borba protiv korupcije, kao i PUPS sa njihovom politikom zaštite penzionera, jedini vidljiv rezultat rada sadašnje vlade, ocenivši da vlast kakva je sada ne može da radi dobro. ’Zameraju mi da hvalim energiju Vučića i borbu protiv korupcije, kao i PUPS i njihovu politiku zaštite penzionera. Ali to je jedino što se vidi kao rezultat rada ove vlade’, rekao je Đilas u intervjuu prazničnom dvobroj ’Blica’. On je, međutim, dodao da tu energiju Vučića ne vidi kod ostalih ministara iz SNS-a.“
Ove pohvale nisu promakle tadašnjem premijeru Ivici Dačiću, koji je prilikom posete radovima na mostu Zemun-Borča, na pitanje novinara zašto u poseti nije i gradonačelnik Beograda, kazao da Đilas ima druge favorite u Vladi. „Nema potrebe da ide sa mnom. Nek ide s nekim drugima, koje hvali“, kazao je Dačić. Pohvale je čuo i Vučić, ali je kazao da ih nije tako doživeo, ističući da je Đilas „inteligentan čovek“.
Danas, 11. 1. 2013. godine
„Đilas je prethodno u medijima više puta hvalio Vučićevu borbu protiv korupcije i politiku zaštite penzionera PUPS-a, navodeći da je to jedino što se vidi kao rezultat rada Vlade Srbije. Vučić, s druge strane, tvrdi da Đilasovu izjavu nije doživeo kao pohvalu. ‘Đilas je inteligentan čovek i mislim da vidi da ljudi u Srbiji prepoznaju nečiji rad i energiju i zna da u najmanju ruku nije pametno napadati one čiji rad ljudi u Srbiji poštuju. U svakom slučaju, to nije najava bilo kakve partijske saradnje, niti smo je imali u prethodnom periodu kao što su je imale SPS i DS, zaključio je Vučić.“
Samo mesec dana kasnije ušli su u klinč. Đilas je pozvao Vučića da citira njegovu izjavu u kojoj je „kritikovao to što je Milica Delević bila deo delegacije države Srbije u Berlinu“ i poručio da „pošto to nikada nije rekao, očekuje da se Vučić izvini zbog te neistine“.
Tanjug, 24. 2. 2013. godine
'Podsećam ga, da sam pre šest meseci javno podržao ideju da Milica Delević, iako je DS opozicija, bude ministar u Vladi Srbije. Toliko o tome da mi je važniji partijski interes od državnog’, naveo je Đilas u pisanoj izavi medijima. On je dodao da za razliku od nekadašnjih radikala, današnjih naprednjaka koji se za ulazak u EU zalažu tek dve godine, DS to radi konstantno 22 godine. ’Ja sam iskreno srećan što gospodin Vučić danas ima takve stavove i iskreno žalim što ih nije imao i prethodnih 20 godina, jer bi u tom slučaju Srbija već uveliko bila članica EU’, naveo je Đilas.“
Nekoliko meseci kasnije, usledile su nove pohvale na Vučićev račun.
Tanjug, 12. 6. 2013. godine
„Na pitanje čime objašnjava rast popularnosti SNS, Đilas je rekao da je ta stranka pobedila na izborima, kao i da je njen lider Aleksandar Vučić nekim potezima ’dao narodu osećanje pravde, pravičnosti’. ’Hapšenje Miškovića je nešto što je njima drastično podiglo rejting i on se od tada uglavnom drži na oko 40 odsto. Budimo realni, Vučić je radio neke stvari koje su naši birači od nas očekivali, a koje mi na republičkom nivou nismo uradili. Oni danas imaju takav rejting, sve što smo mi uradili zaboravljeno je, videćemo na izborima da li je to realno ili nije - naveo je on. Na opasku da retko kritikuje Vučića, Đilas kaže: ’Ne mogu ja da kritikujem to što se došlo do rešenja za Kosovo... Ono je takvo kakvo je, ali je ipak rešenje koje će sutra omogućiti našoj deci da žive bolje. Mogu da ih kritikujem za njihovu kadrovsku politiku, za gušenje demokratije, za prekomponovanja po Srbiji, za ’Bačeviće’, za medije... Kritikujem Vučića što ima Dinkića u vladi jer snosi odgovornost za ekonomski kolaps Srbije.“
U avgustu te 2013. u zgradi Vlade Srbije sastali su se prvi potpredsednik Vlade Vučić, i gradonačelnik Beograda Đilas. Razgovarali su „nešto više od jednog sata“ o projektu „Beograd na vodi“.
Beta, 15. 8. 2013. godine
„Po završetku sastanka Đilas nije želo da da izjavu novinarima koji su čekali ispred zgrade Vlade. U saopštenju Vučićevog kabineta istaknuto je da je za sporovođenje projekta ’Beograd na vodi’ neophodna saradnja republičke i gradske vlasti.“
Nekoliko dana pre toga Đilas je izjavio da bi projekat „Beograd na vodi“ i metro mogli da promene sliku Beograda i istakao da je sa Vučićem postigao konsenzus o „Beogradu na vodi“.
RTS, 1. 8. 2013. godine
“Uz saradnju republičke i gradske vlasti možemo da uradimo nešto što je zaista dobro za sve Beograđane’, poručio Đilas. Na pitanje da li je to jedini zajednički projekat sa Vučićem, Đilas je rekao da je to jedino o čemu je konkretno razgovarano, ali da je sasvim logično da Vučić, kao predsednik najveće vladajuće stranke i on, kao predsednik opozicione stranke, razgovaraju o temama na kojima je potrebno postići konsenzus zbog boljitka cele Srbije. ’Kao što smo postigli taj konsenzus po pitanju Kosova, Briselskog sporazuma, očekujem da ga postignemo i po pitanju načina izlaska Srba na lokalne izbore na Kosovu i Metohiji, ali i na nekim drugim temama, kao što je projekat Beograd na vodi, koje su, po mom mišljenju, mnogo iznad partijskih priča’, istakao je Đilas.“
Ubrzo, već idućeg meseca, u septembru 2013, većinom glasova odbornika Skupštine grada Đilas je smenjen sa mesta gradonačelnika Beograda. Ipak, ostao je na funkciji predsednika Košarkaškog saveza Srbije, na koju je izabran u aprilu 2011.
Izjavu Vučića da će predložiti da najviši funkcioneri SNS-a napuste svoje funkcije u sportskim klubovima Đilas je ocenio kao demagošku.
B92, 15. 11. 2013. godine
„Đilas je na konferenciji za novinare, komentarišući izjavu Vučića da se Đilas razume u košarku kao novinarka Olja Bećković u fudbal, rekao da ima ’pošten i fer’ predlog za prvog potpredsednika vlade: ’Ja se povučem iz košarke, pošto nemam veze sa njom, a on prestane da priča o ekonomiji, privredi, ekonomiji i rešavanju privrednih problema, jer nema dana radnog staža u privredi i nikada ništa u životu u ekonomiji nije radio, osim što je bio političar i sedeo u Srpskoj radikalnoj stranci pored Vojislava Šešelja i pozivao ljude da idu u rat i da ubijaju 100 muslimana za jednog Srbina’, rekao je Đilas. Komentarišući mogućnost saradnje sa SNS, Đilas je rekao da je njegov lični stav da ga 23 godine postojanja stranke obavezuje da nema saradnje sa onima koji uništavaju Srbiju, ekonomiju, bahato se ponašaju, prebijaju političke protivnike. Đilas je rekao da će beogradski odbor DS danas odlučiti da li će učestvovati u privremenoj upravi Beograda i da je taj odbor samostalan u donošenju odluka.“
Na ovu izjavu Đilasa odmah je reagovala SNS: „Kao što Dragan Đilas nema veze sa košarkom, tako nema veze ni sa poštenim radom, ni sa radom uopšte, jer je predsednik DS samo krao u životu i pljačkao građane Beograda i Srbije“.
B92, 15. 11. 2013. godine
'Ja moram samo da kažem da dok su se oni bavili privredom tačno je da im je išlo mnogo uspešnije. Ali njima lično...’, rekao je na današnju Đilasovu izjavu Aleksandar Vučić.“
Đilas je naglašavao da „nema ništa lično“ protiv Vučića.
Fonet, Nedeljnik, 22. 1. 2014. godine
„Upitan ko je trenutno njegov veći protivnik - Tadić ili Aleksandar Vučić, Đilas je odgovorio da njih dvojicu nikada ne stavlja u isti koš. ’Nemam ja ništa lično protiv Vučića. Ja se borim protiv onoga što je Srbiji rađeno poslednje dve godine. Vučić je samo personifikacija toga’, objasnio je Đilas. On je napomenuo da se poslednji put čuo s Vučićem u noći kada su u Vrbasu kidnapovani aktivisti DS, odvezeni u prostorije ’naprednjaka’ i tamo fizički maltretirani. ’Obećao mi je da će, ako je to istina, oni koji su to uradili biti privedeni pravdi. I dalje čekam da se to desi, mada ni sam u to ne verujem’, naglasio je Đilas.“
Pred vanredne parlamentarne izbore sada je Đilas, kao predsednik DS, bio u poziciji da traži TV duel, a Vučić mu je vratio ignorisanje od pre dve godine.
Konvencija DS u Leskovcu, 21. 2. 2014. godine
„Daj Vučiću, bre, dođi u neku emisiju i razgovaraj sa nama. Nemoj da sediš na Pinku i na RTS-u, gde sam sebi postavljaš pitanja, rekao je Đilas.“
U februaru 2015. Đilas je dobio je još jedan četvorogodišnji mandat na čelu Košarkaškog saveza Srbije. Vučić je u intervjuu „Nedeljniku“ Đilasa nazvao – svojim drugom.
Nedeljnik, 23. 4. 2015. godine
'Reći ću vam na čemu sam dobio ogromno poverenje, na ozbiljnosti i odgovornosti. Vi danas imate svakoga dana više od pola novina koje su protiv nas. Svi nedeljnici poput vašeg, je l' ima neki da je na strani SNS? Nema nijedan, izrazito su protiv. Da li su to Miškovićeve novine, direktno ili indirektno, nije važno, nema nikog. Od dnevnih listova? Koji je to dnevni list, osim jednog, na strani Vlade ili na mojoj strani? Od televizija, osim jedne privatne televizije, koja je to još na strani SNS? Jeste li imali, budite pošteni pa mi recite, jednu humorističku ili bilo kakvu emisiju u kojoj su kritikovani Boris Tadić ili moj drug Dragan Đilas? Ko je to smeo da radi? B92, Ivan Ivanović? Kada je to Ivan Ivanović kritikovao Dragana Đilasa? Pa, nikada.'
U septembru 2015. Vučić je kao premijer u zgradi Vlade Srbije primio Đilasa i mušku košarkašku reprezentaciju Srbije, čestitajući im na osvajanju četvrtog mesta na Evrobasketu. Đilas se „najiskrenije zahvalio“ premijeru na podršci.
RTS, 21. 9. 2015. godine
„Vučić se našalio rekavši da je predsednik KSS-a Đilas ’veoma nesrećan’ zbog toga što nije mogao da iz Francuske viče premijeru da ’spremi pare’, dodavši da će Srbija naći dovoljno novca da ispuni svoje obaveze prema košarkašima i svim drugim sportistima. Predsednik KSS-a Đilas zahvalio je Vladi Srbije na podršci, posebno zbog želje da Beograd bude domaćin kvalifikacionog turnira za Olimpijske igre. ’Teško je naći sredstva, predsednik Vlade je obećao da će nastojati da obezbedi novac kako bismo se kandidovali za domaćina kvalifikacionog turnira. Učinićemo sve da momcima omogućimo da se za Igre u Riju bore u svojoj zemlji’, zaključio je Đilas.“
Kada je u januaru 2016. Svetska košarkaška federacija saopštila da će “Kombank arena” biti domaćin jednog od tri kvalifikaciona turnira za Olimpijske igre, objavljeno je da će kompletna organizacija koštati oko 3,2 miliona evra. Đilas je kazao da je dobijanje turnira već pokriveno iz republičkog budžeta, dok će ostatak pokriti sponzori i opet izrazio zahvalnost predsedniku Vlade.
Srbijadanas.com, 20. 1. 2016. godine
„Đilas je istakao da posebnu zahvalnost za dobijanje organizacije duguje premijeru Srbije Aleksandru Vučiću. ’Hvala premijeru Vučiću na svemu. Posle osvanja četvrtog mesta, kada smo otišli kod njega na prijem, pitao je kako možemo u Riju, mi smo mu rekli za kvalifikacije i da to košta dva miliona evra. On je rekao: Uradite to’, istakao je Đilas.“
Ipak, u leto 2016. skoro tri godine pre isteka mandata, Đilas je najavio odlazak iz KSS.
Politika, 23. 8. 2016. godine
„Smatram da je skoro šest godina dovoljno. Ostvarili smo ogromne uspehe, savez nema finansijskih problema, uvaženi smo u Fibi... Mislim da je vreme da na čelo saveza dođe neko novi, sa novom energijom. Mandat mi traje do 2019, dva puta su me ljudi košarke birali za predsednika, što je bila čast za mene. Odlučio sam da je sad vreme da se povučem i u nekoliko narednih meseci KSS će dobiti novo rukovodstvo. (…) Naša situacija je stabilna. Imamo veliki broj sponzora. Svaki dinar koji oni daju utkan je u ove medalje. Uz to i država je više nego korektna prema nama, pa smo na osnovu tog razumevanja i rezultata obe selekcije prvi po sredstvima koje dobijamo. Sve u svemu, za ovaj nivo aktivnosti 2,2 miliona evra je dovoljno. Naravno, ponekad pomislimo šta bismo tek napravili da nam je budžet 30 miliona kao Turskoj ili Španiji.“
Tek godinu i po kasnije Đilas je pričao da mu je u to vreme, u leto 2016, Vučić nudio da bude potpredsednik njegove Vlade ili gradonačelnik Beograda.
N1, 18. 12. 2017. godine
„Upitan o sastanku s Vučićem, u leto 2016, potvrdio je da se on dogodio. ’To je sastanak na kome jeste gospodin Vučić, u prisustvu više ljudi, meni nudio da budem gradonačelnik Beograda ili potpredsednik njegove Vlade, ja sam tim ponudama zahvalio, i tu se ta priča završila. Ja smatram da je on i tad shvatio da ima ljude koji vode Beograd i koji ne rade to dobro, čim mi je to ponudio. Mi imamo različit sistem vrednosti, tako da ja ne mogu nikad da budem u dogovoru sa Aleksandrom Vučićem, kao što nikad nisam ni bio. Verovatno sam jedan od retkih kome je nešto ponuđeno, a to je odbio’, naveo je. Đilas kaže da lično nema ništa protiv Aleksandra Vučića, ali da ne mogu da sarađuju, jer su to dva pogleda na to kako da se vodi politika, da on nikad neće za druge reći da su lopovi, kriminalci, i da će samo govoriti šta treba da se radi u ovoj zemlji i glavnom gradu. Dodaje da je ’protiv agresije koja je prisutna’ i da ne može da zamisli da sarađuje s nekim ko za suprugu opozicionog lidera kaže da je šef narko mafije i ostane na istoj poziciji u stranci. Đilas je rekao da je tačno da je negde oko mesec dana posle tog sastanka i ponude koju je odbio, Viši sud u Beogradu potvrdio optužnicu protiv njegovog gradskog menadžera Aleksandra Bjelića i još osam osoba zbog sumnje u zloupotrebe službenog položaja u aferi ’Bulevar’. Tu optužnicu je kasnije Apelacioni sud ukinuo. Sudski postupak nije krenuo ni posle pet godina, ističe Đilas i dodaje da su ti ljudi hapšeni, i da će sutra neko morati da se bavi time ko je te ljude slao u zatvor. ’To su ljudi koji su radili svoj posao, koji su gradili grad Beograd’.“
Dva meseca pre toga, Đilas je nagovestio svoj povratak u politiku.
Nedeljnik, 19. 10. 2017. godine
'Odlučio sam da koliko mogu pomognem da se propadanje Beograda zaustavi. Najveći uticaj na to kako ću se angažovati imaju moji sugrađani, koji mi svakog dana prilaze na ulici sa željom da mi nešto poruče’, rekao je nekadašnji gradonačelnik Beograda i predsednik DS Dragan Đilas u intervjuu za Nedeljnik.“
Usledili su beogradski izbori, Đilas je, uz ostale opozicione prvake postao svakodnevna meta naprednjaka i njima bliskih medija.
U septembru 2018. narodni poslanik Đorđe Vukadinović je konstatovao da je Đilas, u to vreme jedan od lidera Saveza za Srbiju, čak 77 puta pomenut na sednici Skupštine Srbije, iako nije poslanik.
Tanjug, 29. 9. 2018. godine
“Pomenućemo Đilasovo ime ne 77, već još 177 puta, zato što je upropastio Beograd dok je bio gradonačelnik i zato što bi upropastio Srbiju kada bi došao u situaciju da je vodi, ‘obećao’ je večeras Aleksandar Marković, poslanik SNS, u odgovoru na tu konstataciju.”
Kada su u avgustu 2019, po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal, uhapšeni direktor „Dajrekt medije“ i dvoje zaposlenih u marketingu RTS-a, Đilas je izjavio da je to učinjeno na osnovu odluke predsednika Srbije Aleksandra Vučića i samo zato jer je on odlučio da se vrati u politiku.
N1, 28. 11. 2019. godine
“Zašto se ovo dešava sada, kako sam znao da će ovo da se desi – pa tako što se isto desilo i pre pet godina kad sam bio predsednik DS, kada je uhapšeno preko 20 ljudi koji su radili u Gradu Beogradu na osnovu dve iskontruisane afere, naveo je Đilas. ‘Držali su ih u pritvoru do 11 meseci, da danas, pet godina kasnije, ne bi bilo ni optužnice protiv njih, a kamoli sudskog procesa. Čovek koji sedi ovde (Predsedništvo) je pre četiri meseca izjavio da se očekuju pravosnažne presude u tim slučajevima. Napominjem, na dan današnji nema ni optužnice, a kamoli suđenja ili mogućnosti da se presuda izrekne… I pre pet godina sam prolazio kroz te stvari, a tri godine ničega nije bilo jer se tada nisam bavio politikom. Tada sam od tog čoveka (Aleksandra Vučića) dobio ponudu da budem potpredsednik Vlade koji vodi ekonomiju, a ako baš, citiram – neću u njegovu vladu, onda da budem gradonačelnik koga će oni da odaberu. Kada sam to odbio i posle godinu dana se vratio u politiku, ponovo je to sve krenulo, medijska haranga, hiljadu dvesta njegovih izjava za 90 dana u kojima se govori o meni, o kriminalu i slične laži navode, petnaest dnevno, njegovi saradnici još toliko, propagandna glasila puta dva… Sve se to dešavalo. I sada ponovo imamo istu situaciju, da su neki ljudi na pravdi Boga u zatvoru’, naveo je.”
U maju 2020, za vreme vanrednog stanja, Đilas se, vidno potresen, oglasio na društvenim mrežama navodeći da su njegova deca plakala i bila uplašena, jer je u blizini njihove zgrade sa zvučnika puštano: „Đilase, lopove“.
Direktno.rs, 3. 5. 2020. godine
“Zato što si ti, Aleksandre Vučiću, jedan kreten, bre! Bolesnik jedan, koji šalješ debile da puštaju odavde te tvoje laži. Sutra ujutru ću ja da budem ovde od osam sati i da vas čekam, da vidim vas hrabre koji to radite da moja deca plaču. Odavde su izašli u 10 do devet sa mercedesom, a komšije mi kažu da su ušli neposredno pre pola devet. Pa, dođite sutra uveče, čekaću vas ja sa svojim prijateljima! Pa da vidim vas hrabre koji maltretirate ove ljude i koji maltretirate moju decu, kao da su vam ona nešto kriva. Odgovaraćeš za ovo kad-tad, ja ti garantujem! - rekao je Đilas.”
Sukob traje nesmanjenim intezitetom, preambiciozno bi bilo pobrojati sve optužbe i kvalifikacije koje na Đilasov račun iznose predstavnici režima i mediji bliski vlasti, a i sam Vučić koji ponavlja da je Đilas „ukrao“ oko 700 miliona evra.
Beta, 25. 3. 2021. godine
“Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da on zna da predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas ima bankovne račune u inostranstvu, ali da je na nadležnim organima da utvrde da li je to krivično delo, da li je platio porez i dividende na taj novac jer on nije tužilac. ‘Nisam tužilac, ali imam mozak. A vi ste sebi dali za pravo da budete tužioci i branioci i da imate pravo na sve’, kazao je Vučić.”
S druge strane, Đilas je za Vučića govorio da je “lud čovek”, da je „lažov i i kukavica“ jer ne sme da dođe u sudnicu i donese dokaze da je ukrao više od 500 miliona evra.
Beta, 9. 11. 2020. godine
“Predsednik opozicione Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas izjavio je da se predsednik Aleksandar Vučić ni danas nije pojavio na sudu, u procesu koji protiv njega vodi po privatnoj tužbi, i optužio ga da je ‘lažov i i kukavica’ jer ne sme da dođe u sudnicu u donese dokaze da je ukrao više od 500 miliona evra. ‘Aleksandar Vučić se ni danas nije pojavio na sudu iako je njegov advokat Dragan Palibrk na prošlom ročistu rekao da će doći. I dodao da on, naravno, ne ide na sud kada su ovakve tužbe u pitanju, ali da u ovom slučaju želi da dođe i dokaže svoje tvrdnje. Problem je jedino u tome što tvrdnje da sam lopov, kriminalac, da sam ukrao više od 500 miliona evra, zbog čega sam ga i tužio, ne može nikako da dokaže jer su notorne laži’, naveo je Đilas u pisanoj izjavi. On je podsetio da je Vučić na početku suđenja ‘želeo da se izvuče’ tako što mu je parlament uspustavio imunitet. ‘Javno mu poručujem da je lažov i kukavica i pozivam ga da dođe na sud i donese dokaze da sam ukrao preko 500 miliona evra. Kada me je 2004. u duelu na TV Pink prozvao na isti način ponudio sam mu da, ako dokaže da sam lopov, da se ja povučem iz politike, ali da se povuče on ako ne dokaže svoje tvrdnje. Prihvatio je predlog i naravno slagao. Da sam lopov naravno da nije dokazao, ali se iz politike nije povukao’, dodao je Đilas.”
U martu ove godine Đilas je, ističući da je tokom 2020. objavljeno 14.500 tekstova i priloga o njemu (“14.500 laži, to je više od 40 dnevno”), najavio da se poslednji put obraća Vučiću.
SSP, 18. 3. 2021. godine
“Aleksandre Vučiću, nikada u svojoj istoriji nismo imali vlast koja ne voli svoj narod. Ti ovaj narod ne voliš i prezireš ga. Kao večiti Šešeljev politički sin što si i danas, devedesetih, dok si vitlao oružjem sa Pala ubeđivao si nas da nismo dovoljno Srbi, sada nas ubeđuješ da nismo dovoljno Nemci. Da smo lenji, neradnici i razmaženi. (…) Ogadio si ljudima i politiku i dijalog i parlament i izbore. Promovisao si beskrupuloznost, laž i ulizištvo do granica da se od toga svaki pošten čovek zacrveni. (…) Ovo je moje poslednje obraćanje tebi. Sledeći put kada budem o tebi govorio, to će biti na fer suđenju koje ćeš imati, ako me tužilaštvo pozove kao svedoka.”
A “Otvoreni parlament” zabeležio je da je tokom prvih pet meseci rada novog dvanestog skupštinskog saziva, Vučić bio pomenut čak 1.604 puta iako se ni jedan zakon o kojem se raspravljao nije odnosio na dužnosti predsednika ili bilo šta što bi bilo u njegovoj direktnoj nadležnosti, a zatim Dragan Đilas (1.030 puta).
Otvoreni parlament
“O Đilasu je bilo reči čak 1.030 puta, iako je njegova Stranka slobode i pravde bojkotovala prethodne parlamentarne izbore pa osim retkih istraživanja javnog mnjenja, nikada nije izmeren njen rejting. Takođe, Đilas je u vreme prethodne vlasti bio gradonačelnik Beograda, a ne predsednik ili premijer odgovoran za stanje čitave države. Poslanici su dakle Đilasa pominjali duplo češće nego svoju Srpsku naprednu stranku (659 puta), pa opet predsednika Srbije bez izgovorenog imena (590 puta).”
Istinomer.rs koristi kolačiće (cookies) radi boljeg uvida u potrebe i zahteve korisnika. Google Analytics je jedini neophodan kolačić koji koristimo, a korisnicima je omogućeno onesposobljavanje kolačića.
Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva i analiziranje saobraćaja. Takođe delimo informacije o tome kako koristite sajt sa partnerima za društvene medije, oglašavanje i analitiku koji mogu da ih kombinuju sa drugim informacijama koje ste im dali ili koje su prikupili na osnovu korišćenja usluga.
Istinomer može prikupljati vaše podatke iz sledećih izvora: Google Analytics tracking code, HotJar tracking code, Alexa Certify, Facebook Pixel Code.