Vulin na Pinku – optužbe, manipulacije i neistine
Nakon ostavke sada već bivši direktor Beozbednosno-informativne agencije Aleksandar Vulin gostovao je u emisiji „Hit Tvit” na TV Pinku, a tokom jednočasovnog gostovanja ponovio je svoje proruske stavove, ističući da je „za Rusiju i Kinu oduvek”, i da je „za srpski svet bio i pre deset godina i danas”. Dobro poznate navode o ugroženosti Srbije, pratili su hvalospevi na račun predsednika države, optužbe na račun opozicije uz tvrdnje da rade za „strani faktor”. Vulinovo javno obraćanje obeležile su i propagandne poruke, neistine, kao i manipulisanje informacijama.
„Pretnja sankcijama Srbiji ne samo što je neskrivljena, ne samo što zaista nema nikakvog smisla, već je zlonamerna i skopčana samo sa jednom idejom, da Vučića svedu na 20 posto. Da bude deo vlade, ali da ne bude odlučujući faktor. Ne bi oni voleli da čoveka njegove snage vide u opoziciji, jer znaju da bi se taj čovek za šest meseci vratio na vlast. Žele da ga vide slabog”, rekao je Vulin na početku gostovanja, a izlaganje je nastavio u sličnom tonu, često spominjući predsednika države, njegovu odlučnost ali i ugroženost, kao i isticanje njihove zajedničke borbe.
Osim izliva divljenja prema predsedniku države, propagandnih poruka, dobro poznatih prosrpskih i antizapadnih ocena i stavova, Vulin je u gostovanju na Pinku izneo i nekoliko tvrdnji čiju smo tačnost proverili.
[#Vulin #HitTvit] [#analiza_manipulacija]
Bivši direktor BIA gostovao je na TV Pink i za manje od sat vremena izneo je niz manipulacija, ponavljajući poznate fraze o srpskom svetu, Rusiji, antidržavnom delovanju…
Osim neistina i zloupotreba činjenica, na samom početku… pic.twitter.com/wkeHfgU7LQ
— #dasenelazemo (@istinomer) November 5, 2023
Obaveštajne službe ne daju saopštenja
„Obaveštajne službe ne daju saopštenja”, izjavio je Aleksandar Vulin. Za ovu izjavu dobio je ocenu – neistina.
BIA je više puta objavljivala saopštenja za javnost. Jedno od poslednjih je upravo Vulinova ostavka. U septembru ove godine su objavili šta je tadašnji direktor radio u Izraelu. Sem protokolarnih informacija, na sajtu Bezbednosno-informativne agencije se mogu naći i saopštenja o govorima direktora, konkursima za subvencionisane stanove za pripadnike službe… Mediji su, recimo, preneli i saopštenje BIA o hapšenju u Bujanovcu u decembru 2022. godine, kao i demanti navoda Milana Dumanovića (bivši pripadnik Odeljenja za dokumentovanje i opservaciju MUP Srbije) u „Utisku nedelje” u aprilu 2021. godine.
„U Bujanovcu je uhapšen muškarac albanske nacionalnosti zbog sumnje da je izvršio krivično delo terorizam, saopštila je Bezbednosno-informativna agencija.
Po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal, u zajedničkoj akciji pripadnici BIA, UKP i SBPOK Ministarstva unutrašnjih poslova, uhapsili su A. B. albanske nacionalnosti.” Izvor: Južne vesti
Sankcije su mi uveli zbog Rusije
„Zbog odnosa prema srpskom svetu i prema Rusiji su mi uvedene sankcije”, više puta je istakao Vulin tokom emisije.
Za ovu tvrdnju sledi ocena – zloupotreba činjenica, jer je izostavio da spomene šta mu zapravo sve stavlja na teret američka administracija.
U julu 2023. godine Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC) objavila je da sankcionisala Aleksandra Vulina zato što je „upleten u transnacionalni organizovani kriminal, ilegalne operacije narkoticima i zloupotrebu javne funkcije”.
Vulin je, kako navode, održavao „obostrano koristan odnos' sa Slobodanom Tešićem, od ranije pod sankcijama Vašingtona, „pomažući da se Tešićeve ilegalne pošiljke oružja slobodno kreću preko granice Srbije'. Vulin je, tvrde, koristio pozicije „za ličnu korist', između ostalog i da je „umešan u lanac trgovine drogom'. „Koristio je vlastitu javnu pozicije da podrži Rusiju, olakšavajući ruske zlonamerne aktivnosti koje degradiraju bezbednost i stabilnost Zapadnog Balkana i obezbeđujući Rusiji platformu za dalji uticaj u regionu', piše u toj odluci. (izvor: BBC)
Ne prisluškuje ni BIA, ni MUP
Na pitanje voditeljke – da li prisluškuje opozicionare, Aleksandar Vulin je odgovorio:
„Ne prisluškuje ni BIA ni MUP. Nego BIA i MUP mogu da zatraže uspostavljanje mera nad nekim pojedincem, a time se bave tužilastvo i sud.”
Ovo je još jedna neistina.
Zakonik o krivičnom postupku kaže – na obrazloženi predlog javnog tužioca sud može odrediti tajno praćenje i snimanje osumnjičenog (član 171). A član 173 predviđa da sprovođenje tajnog praćenja i snimanja izvršava policija, Bezbednosno-informativna agencija ili Vojnobezbednosna agencija. (O tome se sačinjavaju se dnevni izveštaji koji se zajedno sa prikupljenim snimcima dostavljaju sudiji za prethodni postupak i javnom tužiocu, na njihov zahtev.)
U nastavku emisije, na istu temu (prisluškivanje), rekao je da „mi dobijemo naređenja pravosuđa koja sprovodimo”, što procedure i predviđaju.
Kako da zaštitim svoja prava ako su me nezakonito prisluškivali?
Ako prisluškivanje sprovodi nenadležni organ ili neovlašćeno lice, ako to nije naredio nadležni sudija, ako se prisluškuje duže od dozvoljenog roka, u nedozvoljenu svrhu, nesrazmerno legitimnoj svrsi, ako se tako prikupljeni podaci objave – sve navedeno predstavlja kršenje zakona i povredu ustavnih prava za koje neko odgovara. (izvor: Otvorena vrata pravosuđa)