Zašto zahtevi studenata nisu ispunjeni?

Dok je pokušavao da nadglasa buku ispod svog prozora, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je poručio studentima da su im zahtevi „ispunjeni”. Te „ispunjene” zahteve na društvenoj mreži X pobrojala je i predsednica parlamenta Ana Brnabić, uz pitanje: „Da li sada prestaju blokade (...) ili su zahtevi u stvari bili nebitni i samo forma iza koje se krila politička suština?” Studenti su ponovo glasni: „Zahtevi nisu ispunjeni - blokade se nastavljaju”. Zašto studenti nisu dobili odgovor kakav su tražili i zbog čega je malo verovatno da će vlast od ponedeljka moći, kako je to rekao predsednik Vučić, da se „bavi drugim temama”?
Studenti na protestu ispred Predsedništva
Foto: FoNet

U sredu, 11. decembra, predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti iz zgrade Predsedništva. Za razliku od brojnih sličnih obraćanja, ovog puta nije se čuo samo on, već su se u direktnom prenosu, čak i na RTS-u, čuli studenti okupljeni ispred Predsedništva.

Uzvikivali su „Laže”, „Ruke su vam krvave”, „Studenti za studente”, ali i „Gotov je”. U toj buci, predsednik je mladima smanjivao učešće stambene kredite, da bi tek nakon toga prešao na studentske zahteve.

Studenti na protestu ispred Predsedništva
Foto: FoNet

„Ja mislim da im saopštavam divne stvari večeras, izlazim u susret njihovim zahtevima”, rekao je predsednik.

Šta su zahtevi studenata?

Studenti u blokadama traže objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, ali i otkrivanje odgovornih za napad na studente Fakulteta dramskih umetnosti.

Kako je Istinomer ranije pisao, studenti FDU precizirali su da traže podnošenje krivičnih prijava protiv lica koja su fizički napala studente i profesore, a koja su poznata javnosti. Po pisanju medija to su: Milija Koldžić, Aleksandar Jokić, Dušan Kostić, Milena Aleksić i Ivan Stanišić.

Među zahtevima navedeno je i razrešenje funkcije Milije Koldžića, člana Veća gradske opštine Novi Beograd, kao i pokretanje disciplinskog postupka nad Aleksandrom Jokićem, koordinatorom distributivnog područja Elektrodistribucije Beograd od strane nadležnog organa EDB.

Osim toga, studenti zahtevaju i odbacivanje optužbi protiv uhapšenih studenata i građana privedenih tokom protesta, kao i povećanje sredstava za državne fakultete za 20 odsto.

Aludirajući da iza njih stoje političke stranke, Vučić je studentske blokade i proteste nazvao „političkim demonstracijama”, a „ne brigom za život studenata”. Pominjao je „hibridni rat”, „finansiranje spolja”, „grupe za pritisak”.

 

„Zahtevi su vam ispunjeni”

 

Predsednik je potom počeo da pokazuje registratore, navodno sa 195 dokumenata koji se odnose na rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu, pa najavio da će ta dokumentacija biti objavljena već sutradan.

Obraćanje predsednika Srbije, 11. decembar 2024.
Foto: FoNet

Vučić je naveo i da su svi studenti privedeni na protestima „pušteni na slobodu”. „Budu li osuđeni za svoje divljanje u Novom Sadu ili Beogradu ili bilo gde, lično ću da donesem odluku o pomilovanju. Dakle, i taj im je problem, svi su problemi rešeni, svi zahtevi su rešeni”, rekao je predsednik Srbije.

„Doneli smo odluku da povećamo davanja Vlade za 20 odsto za materijalne troškove univerziteta i fakulteta u Srbiji. To je značajno povećanje, više od 22 ili 23 miliona evra. Tu će odluku Vlada doneti odmah”, izjavio je Vučić osvrćući se na zahteve studenata.

Dva dana kasnije, imena koja se pominju slučaju napada na studente i profesore FDU, vraćena su u naslove. Mediji su javili i da je Milija Koldžić podneo ostavku na mesto člana Veća opštine Novi Beograd, Damir Zobenica na mesto potpredsednika Skupštine Vojvodine i Aleksandar Jokić na funkciju koordinatora za distributivno područje Elektrodistribucije Beograd.

Tog 13. decembra, Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je od Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu preuzelo u nadležnost krivičnu prijavu koju je 2. decembra 2024. godine podneo dekan Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) protiv nepoznatih lica zbog napada na studente, zaposlene i novinare tokom blokade saobraćaja ispred tog fakulteta 22. novembra. 

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić napisala je tada na svom nalogu na društvenoj mreži X da je „ispunjen i poslednji zahtev”, pa upitala: „Da li sada prestaju blokade fakulteta, da li se nastava nastavlja, ili su zahtevi u stvari bili nebitni i samo forma iza koje se krila politička suština? Da li smo svedočili političkom delovanju, pokušaju destabilizacije i ozbiljnom pokušaju urušavanja institucija ili smo svedočili legitimnoj studentskoj borbi?”

 

„Zahtevi nisu ispunjeni – blokade se nastavljaju”

 

Posle predsednice parlamenta oglasili su se i studenti u blokadi. Na istoimenom nalogu na društvenoj mreži X objavljeno je saopštenje u kom studenti navode da „nijedan zahtev nije u potpunosti ispunjen”, kao i da su tokom tog 13. decembra, studenti u Novom Sadu i Beogradu „fizički napadnuti dok su odavali počast stradalima”, ali da „niko nije uhapšen”. Istakli su i da je objavljena dokumentacija „nepotpuna” i da istinitost podataka „još uvek nije potvrđena”.

„Ono što se već sada zna jeste to da je objavljeno 195 dokumenata, a podatak iz tužilaštva govori da ih ima 857”, napisali su Studenti u blokadi, uz napomenu da „nedostaje dokumentacija o svim tokovima novca”.

Da je „objavljivanje dokumenata nepotpuno” tvrdi i Transparentnost Srbija, koja je pozvala Vladu i Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture da „objave ugovore, anekse ugovora i sve druge bitne informacije, ne samo o projektu izgradnje železnice, već i svim drugim projektima koji nisu ugovoreni na osnovu Zakona o javnim nabavkama”.

Studenti su u objavljenom saopštenju zatražili i odgovor na pitanje „kako je moguće da se dokumentacija nalazi kod predsednika Srbije, a ne u tužilaštvu”

Transparent na protestu studenata ispred Predsedništva
Foto: FoNet

I u ovom saopštenju, ali i u pojedinačnim saopštenjima studenata, provuklo se pitanje nadležnosti predsednika Srbije. Studenti Pravnog fakulteta u Novom Sadu naglasili su da je iznošenje dokumentacije, onako kako je to Aleksandar Vučić uradio 11. decembra, „najgrublje kršenje Ustava Republike Srbije” pre svega u odnosu na nadležnosti predsednika Republike.

Podsetimo, propisi nalažu da su za obaveštavanje javnosti u predmetima u kojima postupa Više javno tužilaštvo u Novom Sadu nadležni isključivo Glavni javni tužilac tog javnog tužilaštva odnosno portparol tog tužilaštva. To znači da niko drugi – ni policija, drugi državni organi (osim neposredno višeg tužilaštva) – ne mogu u javnost iznositi informacije o predmetu.

Aleksandar Vučić je, dakle, iskoračio iz sopstvenih nadležnosti. Iako mu Ustavom propisane nadležnosti, Zakon o javnom tužilaštvu, kao ni Pravilnik o upravi u javnim tužilaštvima to ne dozvoljavaju, predsednik Srbije je izneo i naložio objavljivanje dokumentacije o slučaju Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu.

Studenti na protestu ispred Predsedništva
Foto: FoNet

Studenti su istakli i da „podnošenje ostavke ne znači preuzimanje krivične odgovornosti”. Studenti su poručili i da „činjenica da je vlast izabrala da se osvrne na samo jedan od zahteva, ne znači da ostali ne postoje”.

***

Dok tvrde da su na zahteve studenata odgovorili, predstavnici vlasti nastavljaju da ih diskredituju. Predsednik Vučić je gostujući na RTS-u ponovio da su „zahtevi studenata ispunjeni, iako nisu bili fer”, a premijer Miloš Vučević poručio je da „ne očekuje da se protesti obustave jer su organizovani da bi se došlo na vlast bez izbora”.

„Ne želite da priznate da je to ispunjeno? Ne želite to da okončate? Mi nemamo nikakav problem. Vi nastavite sa tim, mi se od ponedeljka bavimo svim drugim temama, a vi svoj posao, slobodno. Spavajte, lezite, ne morate ništa da učite, ne morate nikada da učite, to je vaša stvar. Srbija će da nastavi da radi i da se razvija”, poručio je predsednik Vučić.

S ponedeljkom se, ipak, ne stavlja tačka, jer studenti kažu da zahtevi nisu ispunjeni i da se blokade nastavljaju. Odgovore, kako navode, očekuju od nadležnih institucija, naglašavajući pritom da predsednik Srbije to nije.