Novčana pomoć prosvetarima bacanje prašine u oči
Skupština Srbije usvojila je dopune Zakona o budžetu kojima se zaposlenima u prosveti dodeljuje jednokratna pomoć od 7.000 dinara. Tu pomoć mogu da očekuju svi zaposleni u osnovnom i srednjem obrazovanju, višem i visokom obrazovanju, predškolskim ustanovama i učeničkom standardu i to, prema najavama iz Vlade Srbije, već krajem meseca ili početkom narednog.
Vlada Srbije je prvobitno predložila da ta pomoć iznosi 6.000 dinara, ali je posle najave premijera Aleksandra Vučića da će ona biti za hiljadu dinara viša, šef poslanika SNS Zoran Babić podneo amandman kojim je to i predviđeno. Usvojen je i amandman skupštinskog Odbora za finansije, kojim je predviđeno da tu pomoć dobiju i zaposleni u predškolskim ustanovama, čije je finansiranje inače u nadležnosti lokalnih samouprava. Za oko 160.000 zaposlenih u tim oblastima, biće izdvojeno 17 miliona evra, a kako prenosi agencija Tanjug, jednokratnu pomoć će dobiti svi zaposleni, s tim što svaki zaposleni može da dobije pomoć u samo jednoj ustanovi, odnosno, neće moći na oba mesta da dobije taj iznos ukoliko radi i u vrtiću i u školi.
U obrazloženju, Vlada Srbije je navela da je njegovo donošenje neophodno radi unapređenja kvaltiteta procesa rada u tim ustanovama. Da to ipak neće dovesti do boljeg položaja prosvetnih radnika, stav je većine reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika, pa i Jasne Janković, predsednice Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Ona kaže da neće davati preporuke svojim kolegama da li će zadržati pomoć od 7.000 dinara ili će ih proslediti u dobrotvorne svrhe i dodala da je u vezi sa sumom novca koju kao pomoć dobijaju prosvetari, sporan i porez. Naime, iako su prosvetari dobili ono na šta su pristali – oko milijardu dinara pomoći iz budžeta, ovog novembra promenjena je poreska stopa na taj iznos, pa će tako umesto 12% koliko je prethodnih godina iznosio porez na pomoć, prosvetari sada u budžet vratiti odmah oko 60%.
Po odluci Vlade Srbije prosveta će od Nove godine imati četiri odsto veća primanja, zaposleni u zdravstvu tri odsto, a univerzitetski profesori, vojska i policija dva odsto. Naša sagovornica ipak kaže da je reč povećanje pogrešna, jer tih 4 odsto samo predstavlja delimično vraćanje plata na nivo iz oktobra prošle godine.
Petomesečni štrajk prosvetara u prošloj školskoj godini okončan je potpisivanjem sporazuma sa Vladom Srbije 24. aprila, u kojem je sadržano 10 obećanja, među kojima je bila i ova isplata jednokratne pomoći. Naša sagovornica tvrdi da što se tiče sporazuma do priče o toj pomoći, on do sada nije realizovan ni u jednoj tački.
Ranije su iz Unije sindikata prosvetnih sindikata najavili ponovne štrajkove ukoliko se do kraja godine ne ispune njihovi zahtevi, a do tada ih bar u Skupštini, podržavaju i opozicionari. Tako su poslanici opozicije ove nedelje odluku Vlade Srbije o visini jednokratne pomoći od 7.000 dinara za prosvetne radnike nazvali sramotnom. Jankovićeva je rekla i da je višegodišnja politika obrazovanja dovela prosvetne radnike u situaciju da im država daje pomoć, a ne podsticaje i nagrade.