Na mrežama cirkulišu obmanjujuće teze da je Ukrajina zatražila doseljevanje osam miliona migranata kako bi nadomestila demografski gubitak iz rata sa Rusijom.
Bankovni račun irskog učitelja Inoka Burka nije zamrznut zbog njegovog odbijanja da pri oslovljavanju učenika koristi zamenicu srednjeg roda, već zbog pravnih posledica koje su nastupile nakon što je Burk više puta prekršio sudsku zabranu prilaska školi u kojoj je bio zaposlen.
Na društvenim mrežama se proširio video koji navodno prikazuje izveštaj BBC-a o neuspešnom pokušaju bekstva prve dame Ukrajine, Olene Zelenske. Međutim, reč je o deepfake sadržaju – BBC je potvrdio da je video lažan i da ga ova medijska kuća nikada nije objavila.
Na društvenim mrežama i pojedinim portalima pojavile su se tvrdnje da će digitalni evro biti uveden u oktobru 2025. i da će u potpunosti zameniti gotovinu u evrozoni. Međutim, Evropska centralna banka je više puta potvrdila da digitalni evro neće ukinuti papirni novac i da će postojati samo kao dodatna opcija za plaćanje. Takođe, oktobar 2025. označen je kao kraj pripremne faze projekta, ali ne i početak njegove primene.
Na društvenim mrežama se u aprilu 2025. širi dezinformacija da je Amazonov sistem plaćanja dlanom zapravo „žig zveri“ iz Biblije i deo navodne namere „elita” o čipovanju ljudi.
Na društvenim mrežama pojavio se video u kojem se navodno vidi prilog državne južnoafričke televizije SABC News, u kojem se tvrdi da je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski kupio 51 odsto udela u rudarskoj kompaniji Northam Platinum. Međutim, reč je o manipulaciji – video koristi glas kreiran uz pomoć veštačke inteligencije, a kompanija je demantovala postojanje takve transakcije.
Na društvenim mrežama i portalima se širi tvrdnja da Svetski ekonomski forum želi da zabrani uzgoj domaće hrane u kućnim baštama i dvorištima, pozivajući se na studiju iz 2024. godine. Ipak, analiza pokazuje da SEF nije imao nikakvu ulogu u pomenutom istraživanju, niti je ikada podržao takvu zabranu.
Na mrežama se proširila fotografija nagih žena sa insinuacijama da je reč o demonstrantkinjama koje su nezadovoljne administracijom američkog predsednika Donalda Trampa.
Snimak podizanja pravoslavnog krsta u ruskoj oblasti Kursk iskorišćen je za širenje obmanjujućih teza na mrežama o učešću NATO vojnika u ratu Ukrajine i Rusije.
Istinomer.rs koristi kolačiće (cookies) radi boljeg uvida u potrebe i zahteve korisnika. Google Analytics je jedini neophodan kolačić koji koristimo, a korisnicima je omogućeno onesposobljavanje kolačića.
Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva i analiziranje saobraćaja. Takođe delimo informacije o tome kako koristite sajt sa partnerima za društvene medije, oglašavanje i analitiku koji mogu da ih kombinuju sa drugim informacijama koje ste im dali ili koje su prikupili na osnovu korišćenja usluga.
Istinomer može prikupljati vaše podatke iz sledećih izvora: Google Analytics tracking code, HotJar tracking code, Alexa Certify, Facebook Pixel Code.