“AI Isus” u crkvi u Švajcarskoj ne ispoveda vernike – reč je o umetničkoj instalaciji

Umetnička instalacija “AI Isusa” u crkvi u Švajcarskoj deo je izložbe koja se bavi pitanjima o upotrebi tehnologije u kontekstu religije.
Izvor: Facebook
  • Na Fejsbuku se dele tvrdnje da crkva u Švajcarskoj koristi “AI Isusa” za ispovedanje vernika.
  • Reč je o obmanjujućem tumačenju umetničke instalacije u kapeli Svetog Petra u Lucernu, koja je deo izložbe koja preispituje granice tehnologije u kontekstu religije. AI instalacija Isusa nije namenjena ispovedanju vernika.
  • Objavama na mrežama nedostaje kontekst.

Korisnici Fejsbuka dele tvrdnje da “crkva u Švajcarskoj koristi ‘AI Isusa’ za ispovedanje vernika”, zajedno sa videom koji prikazuje hologram Isusa u kapeli.

Izvor: Facebook

Reč je o umetničkoj instalaciji “AI Isusa”, koja je instalirana u kapeli Svetog Petra u Lucernu u okviru izložbe koja, prema opisu autora, “podstiče razmišljanja o granicama tehnologije u kontekstu religije”. 

Autori izložbe su istraživači iz laboratorije Immersive Realities na Univerzitetu primenjenih nauka i umetnosti u Lucernu. Instalacija nosi naziv “Deus in Machina” – i asocira na češće korišćeni izraz “Deus ex machina”.

Video koji se deli na mrežama prikazuje deo prezentacije projekta

AI instalacija Isusa nije namenjena ispovedanju vernika.

Uprkos tome što je postavljena u ispovedničku kabinu, parohija na svojoj veb stranici napominje da je “eksperimentalna AI instalacija namenjena razgovorima, a ne ispovedanju”. Dodatno, instalacija pre razgovora sa korisnicima emituje upozorenje da “korisnici ne otkrivaju lične podatke”.

Ispovest, koja se naziva i pokajanje ili pomirenje, predstavlja jedan od sedam sakramenata katoličke Crkve i može je izvršiti samo sveštenik ili episkop, piše Catholic News Agency (CNA) u analizi iste teme.

Profesor teologije na univerzitetu Loyola Marymount u Kaliforniji Tomas Rauš i profesor teologije na Univerzitetu Notre Dame, Ulrih Lener, potvrdili su za USA Today da se u kanonskim zakonima Katoličke crkve 965 i 966 navodi da “samo sveštenik može da čuje ispovest”.

Program veštačke inteligencije je, prema opisu projekta, obučen sadržajem iz Novog zaveta, sa ciljem da omogući avataru “Isus” da verbalno odgovori na pitanja ljudi o Bibliji, na jednom od 100 jezika.

Švajcarski umetnički projekat je najnoviji u nizu pokušaja — uključujući prihvatanje tehnologije u Vatikanu — da se veštačka inteligencija upotrebi u službi katoličke vere, što je do sada dalo različite rezultate, navodi CNA.