Australija nije najavila masovnu vakcinaciju stoke mRNA vakcinama
Na Fejsbuku se deli manipulativno tumačenje saopštenje kompanije „Meat & Livestock Australia” (MLA) o finansiranju projekta tehnologije mRNA za brzu proizvodnju hitnih vakcina protiv bolesti životinja.
- Na Fejsbuku se dele tvrdnje da je Australija najavila masovnu vakcinaciju stoke Gejtsovim mRNA vakcinama.
- Obmanjujući navodi pogrešno predstavljaju najavu o istraživanju potencijalnih mRNA vakcina za životinje, koje bi mogle da se koriste ako dođe do izbijanja bolesti kvrgave kože ili drugih egzotičnih bolesti.
- Objave na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.
Portal „Nulta tačka” objavio je članak u kojem se tvrdi da je „Australija objavila planove da ubrizgava mRNA vakcine Bila Gejtsa u svu stoku namenjenu za ishranu ljudi”.
„Prema izveštajima, australijska vlada planira da uvođenje vakcine učini obaveznim za sve životinje, bez obzira na to da li se stočari slažu ili ne. Meat and Livestock Australia (MLA) je 2. maja 2023. godine najavio finansiranje projekta ‘testiranja mRNA vakcina koje se mogu brzo masovno proizvoditi u Australiji u slučaju kvrgave kožne bolesti ili izbijanja druge egzotične bolesti’”, navodi se u spornom tekstu koji se deli na Fejsbuku.
Navodnu vest prvobitno je objavio američki portal „The People’s Voice” (nekadašnji „The News Punch”) koji učestalo plasira dezinformacije i teorije zavere.
Nema dokaza da australijska vlada planira da uvede obaveznu vakcinaciju stoke. Obmanjujući navodi pogrešno predstavljaju najavu o istraživanju potencijalnih mRNA vakcina za životinje, koje bi mogle da se koriste ako dođe do izbijanja kvrgave kože ili drugih egzotičnih bolesti.
Kompanija „Meat & Livestock Australia” (MLA), koja se pominje u spornim člancima, radi u partnerstvu sa industrijom crvenog mesa i australijskom vladom na isporuci marketinških, istraživačkih i razvojnih proizvoda i usluga proizvođačima govedine, ovaca i koza, sa osnovnom svrhom podsticanja prosperiteta industrije crvenog mesa, navodi se na zvaničnoj veb stranici kompanije.
„MLA” je 2. maja ove godine objavila saopštenje da finansira projekat tehnologije mRNA za brzu proizvodnju hitnih vakcina protiv bolesti životinja.
„Meat & Livestock Australia (MLA) je nedavno finansirao projekat za proizvodnju i testiranje mRNA vakcina koje se mogu brzo masovno proizvoditi u Australiji u slučaju kvrgave kožne bolesti (LSD) ili druge egzotične bolesti. Ovo će omogućiti kapacitet za brzu masovnu proizvodnju vakcine za LSD u slučaju izbijanja”, navodi se u saopštenju.
„MLA”, međutim, ističe da „nijedna LSD vakcina još uvek nije registrovana za upotrebu u Australiji; dok neke inaktivirane vakcine postoje u inostranstvu, put do registracije u Australiji za tradicionalno proizvedene vakcine duži je od mRNA vakcine.“
Iz Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i šumarstva Australije potvrdili su za AP da „nisu najavili takve planove” kao i da „ne postoje obavezne vakcinacije za stoku”.
Portparol „MLA” Džek Džonston takođe je potvrdio za „AP” da „vlada ne zahteva da stoka prima vakcine” i istakao da „nijedna mRNA vakcina trenutno nije odobrena za životinje za ishranu u Australiji”.
„MLA” objašnjava da se „konstrukcija LSD vakcine sada testira na efikasnost na životinjama” i da će se „do kraja ove godine znati da li će ova vakcina delovati kod preživara”.
„Australija se suočava sa sve većim pretnjama biološke bezbednosti za svoje životinjske populacije koje imaju dalekosežne ekonomske i socijalne posledice. Tehnologije vakcine sledeće generacije (bazirane na mRNA) mogu da obezbede pristup spremnosti za hitne bolesti koji menja igru. Ako se pravilno iskoristi, ova tehnologija bi se mogla koristiti kao jedan od efikasnih alata u brzom odgovoru na epidemije – omogućavajući iskorenjivanje i povratak u status slobode od bolesti”, navodi se u zaključku saopštenja „MLA”.