BBC nije objavio snimak u kom se tvrdi da Olena Zelenska pokušava da pobegne iz Ukrajine
Na društvenim mrežama se proširio video koji navodno prikazuje izveštaj BBC-a o neuspešnom pokušaju bekstva prve dame Ukrajine, Olene Zelenske. Međutim, reč je o deepfake sadržaju – BBC je potvrdio da je video lažan i da ga ova medijska kuća nikada nije objavila.

- Na društvenim mrežama se širi lažni video u stilu BBC izveštaja o navodnom pokušaju bekstva Olene Zelenske.
- BBC je potvrdio da nikada nije objavio takav video i da se radi o fabrikovanom sadržaju.
- Ukrajinski Centar za borbu protiv dezinformacija označio je video kao lažan, navodeći da mu je cilj diskreditacija predsedničke porodice.
- Snimak predstavlja još jedan primer dezinformacija koje koriste vizuelni identitet velikih medijskih kuća u cilju propagandne manipulacije.
- Objave sa ovim snimkom ocenjujemo kao zloupotrebu vizuelnog sadržaja.
U navodnom prilogu BBC-a koji se početkom aprila proširio i našim govornim područjem, tvrdi se da je osujećen pokušaj Olene Zelenske, supruge predsednika Ukrajine, da zatraži politički azil zbog „pogoršanih odnosa sa suprugom“. Prema navodima iz snimka, SBU je otkrio plan i stavio Zelensku pod zaštitu, nakon čega je navodno postala nedostupna medijima i javnosti.

Iako snimak koristi vizuelni identitet BBC-a, sporni prilog za koji se tvrdi da je nastao u aprilu, pak, ne koristi novo dizajn rešenje za video sadržaj (naslov u belom pravougaoniku) koje ova medijska kuća koristi u poslednje dve godine. Poslednji video (reel) koji je koristio animaciju sa BBC logotipom i titlovima sa crvenom linijom sa strane, objavljen je 8. juna 2023. godine.

Novinar BBC Verify Šajan Sardarizade je na svom X nalogu adresirao sporni snimak, nazivajući ga „potpuno lažnim” sadržajem „koji dolazi iz dobro poznatih ruskih dezinformacionih operacija“ dodajući da BBC nikad nije objavio takav sadržaj.
This is a completely fake video that comes from a well-known Russian disinformation operation. It uses the logo and branding of major news outlets to publish fake videos that disparage Ukraine.
The BBC never published this fake clip. https://t.co/nLSVv944xJ
— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) April 8, 2025
Pretraga zvanične BBC sajta, kao i njihovih profila na društvenim mrežama, nije rezultirala niti jednom potvrdom postojanja takvog izveštaja. Ovakvu informaciju o Oleni Zelenskoj nisu preneli ni drugi kredibilni međunarodni mediji. Štaviše, BBC je potvrdio da sporni video nije njihov sadržaj.
„[Ovaj snimak] ne odražava BBC novinarstvo“, navode iz kancelarije za medije BBC-a i dodaju da preduzimaju sve neophodne mere u vezi sa fabrikovanom sadržajem koji se predstavljaju [i zloupotrebljava] BBC. „Podstičemo javnost da se oslanja na kredibilne i proverene izvore informacija“, zaključuju iz BBC-a za LogicalyFacts.
Takođe, ukrajinski Centar za borbu protiv dezinformacija je 7. aprila na platformi X objavio da je u pitanju dezinformacija koju su širili proruski Telegram kanali, sa ciljem da diskredituju Zelensku i predsedničku porodicu.
Pro-Russian Telegram channels are spreading a video with the logo of the British broadcaster BBC, falsely claiming that Olena Zelenska allegedly tried to flee abroad, but was “detained” and is now “guarded by the SBU.” pic.twitter.com/lRiiQWN2Hf
— Center for Countering Disinformation (@CforCD) April 7, 2025
Ovim povodom kontaktirali smo BBC službu za medije i Kabineta predsednika Ukrajine, ali do objave ove analize nismo dobili odgovore.
Istinomer je i ranije je analizarao primere fabrikovanih izveštaja koji koriste identitet velikih medijskih kuća pored BBC-a i CNN-a, južnoafričkog SABC, poput lažnog E! News snimka o navodnom finansiranju dolaska poznatih ličnosti u Ukrajinu od strane USAID-a.