Bil Gejts i u svežim dezinformacijama o prehrambenim proizvodima

Dezinformacije o navodnoj kompaniji Bila Gejtsa koja „premazuje prehrambene proizvode koristeći otrovne monogliceride i digliceride”.
Canva
Izvor: Canva
  • Na Fejsbuku se deli fotografija avokada sa oznakom „Apeel” uz upozorenje da „ne treba jesti ništa sa tom oznakom”, jer je navodno reč o „kompaniji Bila Gejtsa koja truje ljude koristeći štetne monogliceride i digliceride”.
  • Jestivi premazi za hranu američke kompanije „Apeel Sciences” napravljeni su od monoglicerida i diglicerida koji nisu toksični za ljude. Kompanija je dobila sredstva od Fondacije Bila i Melinde Gejts, ali Gejts nije njen vlasnik.
  • Objave na Fejsbuku su obmanjujuće jer manipulišu činjenicama.

Na društvenim mrežama raširila se fotografija avokada sa oznakom „Apeel” uz upozorenje da su prehrambeni proizvodi sa tom oznakom „štetni po zdravlje ljudi”. Korisnici Fejsbuka dele tvrdnje da je reč o kompaniji američkog milijardera i filantropa Bila Gejtsa, koja koristi „toksične monogliceride i digliceride u proizvodnji”.

Facebook post
Izvor: Printscreen / Facebook

Radi se o proizvodu „Edipeel” američke kompanije „Apeel Sciences”. 

Kompanija „Apeel Sciences” osnovana je 2012. godine sa sedištem u Kaliforniji. Ima za cilj da spreči bacanje hrane stvaranjem proizvoda koji su boljeg kvaliteta i duže traju.

Edipeel” je tanak, jestivi i bezukusan premaz na biljnoj bazi koji produžava rok trajanja voća i povrća, navodi se na zvaničnoj veb stranici kompanije. Napravljen je od monoglicerida i diglicerida koji nisu štetni po zdravlje ljude. Ova jedinjenja okarakterisana su kao generalno bezbedna od strane američke Uprave za hranu i lekove (FDA) i stručnjaka za ishranu, u količinama koje je predložila kompanija. 

Loren Svini, potpredsednica marketinških operacija i komercijalne strategije u „Apeel Sciences” rekla je za „Rojters” da je „bezbednost ovih jedinjenja verifikovana od strane regulatornih organa, uključujući Američku administraciju za hranu i lekove (FDA) i Svetsku zdravstvenu organizaciju (SZO)”.

„Apeel Sciences” takođe ima podršku Svetskog ekonomskog foruma i Svetskog programa za hranu.

Premaz „Edipeel” usporava gubitak vode i oksidaciju, primarni uzrok kvarenja hrane, navodi „Apeel Sciences”. Isporučuje se partnerima kao prah i meša se sa vodom pre nego što se nanese na hranu.

Premaz se sastoji od prečišćenih monoglicerida i diglicerida, za koje je kompanija navela da su „jestiva jedinjenja koja se nalaze u raznim namirnicama”. Ekstrahuju se iz kore, semena i pulpe biljaka.

„Apeel Sciences” navodi da se premaz koristi na nekim jabukama, avokadu i limetama u američkim prodavnicama prehrambenih proizvoda. U Kanadi se koristi na engleskim krastavcima, a u Evropi na avokadu i citrusima.

Volter Vilet, profesor epidemiologije i ishrane na Harvardu (T.H. Chan School of Public Health), rekao je za „Rojters” da monogliceridi i digliceridi nisu toksični.

„Monogliceridi i digliceridi u ‘Edipeel’-u su kao dodavanje tankog sloja masti i ne bi trebalo da imaju negativne uticaje na zdravlje kada se koriste na ovaj način. ‘Apeel Sciences’ kaže da koriste prirodne biljne izvore, što bi trebalo da bude u redu, a količine koje koriste ionako su male”, naveo je Vilet.

Bil Gejts nije vlasnik kompanije „Apeel Sciences”. Kompaniju je 2012. godine osnovao Džejms Rodžers, koji je i dalje na poziciji generalnog direktora.  

Fondacija Bila i Melinde Gejts bila je rani investitor kompanije. Fondacija je 2012. i 2015. godine dodelila kompaniji „Apeel Sciences” grantove u vrednosti od 99.995 dolara i 985.161 dolara.

Potpredsednica marketinških operacija i komercijalne strategije u “Apeel Sciences” rekla je za „Rojters” da Fondacija Gejts nije više aktivan investitor u kompaniji”.

Ovom temom bavile su se i redakcije „AfricaCheck”, „PolitiFact” i „NamibiaFactCheck”.