Blekrok nije kupio Panamski kanal

Izvor: Britannica

  • Na društvenim mrežama se tvrdi da je investicioni fond Blekrok kupio Panamski kanal.
  • Ova kompanija je postigla dogovor da od hongkonške kompanija CK Hutchison kupi luke koje uključuju luke u Balboi i Kristobalu, ali one ne kontrolišu ulaze u Panamski kanal.
  • Pred ovoga, Blekrok je kupio još 40 luka u više od 20 država.
  • Panamski kanal je pod kontrolom Panamske uprave kanala i nijedan njegov deo nije na prodaju.
  • Tvrdnjama, stoga, nedostaje bitan kontekst.

 

“Blekrok kupio Panamski kanal. Šta reći, sve je na prodaju”, opis je objave na Fejsbuku koja deli video sa TikTok kanala “Pearlmania500”, koji ima više od 3 miliona pregleda, a u kom se tvrdi da je “najveća firma privatnog kapitala na celom svetu kupio najvažniju brodsku trasu na zapadnoj hemisferi”.

 

Izvor: Facebook

 

Da li je Blekrok kupio Panamski kanal? 

 

Panamski kanal je od 1999. pod kontrolom Panamske uprave kanala, autonomnog entiteta Vlade Paname, čiji upravni odbor imenuje zakonodavno telo i predsednik Paname. Dodatno, Panamski kanal, kao i nijedani njegov deo nije na prodaju, na šta je krajem prošle godine podsetio predsednik Paname Hose Raul Mulino.

Međutim, ono šta je povod ove netačne tvrdnje na društvenim mrežama je činjenica da je Blekrok postigao preliminarni dogovor o kupovini luka koje je prethodno držala hongkonška kompanija CK Hutchison.

Planiran datum za potpisivanje dokumenata o prodaji je trebalo da bude 2. april, ali prema pisanju CNBC-a i njihovim izvorima, postoji mogućnost da se to ipak ne desi tada.  

Blekrok je, dakle, postigao dogovor koji uključuje luke na oba kraja kanala, u Balboi i Kristobalu, međutim, ove luke se bave rukovanjem teretom i ne kontrolišu ulaze u Panamski kanal.

Takođe, i izvršni direktor Blekroka Lari Fink negirao je sredinom marta da oni preuzimaju kanal.

„Deca su me nazvala i rekla – Blekrok je kupio Panamski kanal, možemo li da idemo tamo, a ja sam rekao da nismo kupili Panamski kanal”, rekao je Fink i dodao da Panama predstavlja samo dve od više od 40 luka u više od 20 država koje bi bile preuzete prodajom.

 

A zašto se pominje preuzimanje Panamskog kanala?

 

Od svog ponovnog izbora za predsednika SAD-a, Tramp je tvrdio da Kina kontroliše Panamski kanal što, prema njegovom mišljenju, predstavlja potencijalnu sigurnosnu pretnju.

Američki predsednik je takođe sugerisao i da bi Amerika mogla da pokuša da „vrati“ kanal koji je predat Panami prema sporazumu iz 1977. godine. Tramp je tokom svog govora 4. marta na zajedničkoj sednici Kongresa rekao da će njegova administracija povratiti Panamski kanal, kao i da su već počeli da rade na tome.

U govoru se američki predsednik pohvalio dogovorom koji je tog dana sklopljen za dve luke na Panamskom kanalu.

“Upravo je danas velika američka kompanija objavila da kupuje obe luke oko Panamskog kanala”, rekao je Tramp (Izvor: Rojters, 6. mart 2025).

Na ovo je reagovao panamski predsednik Hose Raul Mulino, koji je na mreži X objavio kako američki predsednik „laže“ i da je važan plovni put i dalje pod suverenitetom Paname.

“Panamski kanal će nastaviti da bude panamski”, napisao je Mulino.

 

 

Značaj Panamskog kanala

 

Panamski kanal dug je oko 80 kilometara i kroz njega prolazi pet posto svetske pomorske trgovine. On je jedan od najvažnijih infrastrukturnih projekata na svetu jer povezuje Atlantski i Tihi okean, omogućavajući brodovima da izbegnu dug put oko Južne Amerike. Značajan je za globalnu trgovinu, jer skraćuje vreme i troškove transporta robe između Azije, Severne Amerike i Evrope. Takođe, Panamski kanal generiše ogroman prihod za samu Panamu i ključan je u geopolitici, jer i Sjedinjene Američke Države Kina imaju interes u njegovoj kontroli zbog strateškog položaja.