Borojevićeva objava ne prikazuje „neprirodnu” poplavu iz Libije
Leto za nama obeležili su razorni zemljotresi, poplave i požari širom sveta. Međutim, katastrofe koji su poslednjih meseci pogodili Maroko, Libiju i Havaje „skeptici” ne smatraju „prirodnim”. Naprotiv. Jedan od njih je i Saša Borojević koji snimcima poplave, navodno iz Libije, iznosi sumnju o „skroz prirodnoj” katastrofi. Međutim, snimci iz komplilacije sadrže sadržaj snimljen u SAD i azijskim zemljama, ne u Libiji.
U nedelju 10. septembra, tropska oluja Danijel izazvala je najsmrtonosnije poplave u Libiji u poslednjih sto godina. Poplavljena područja su prethodno pogodili jaki vetarovi i obilne padavine, što je dovelo do urušavanja dve brane i poplava koje su uništile veliki broj stambenih objekata, bolnica, puteva i dalekovoda.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, više od 4 000 ljudi je poginulo dok se više od 9 000 vodi kao nestalo. Procenjuje se da je raseljeno više od 43 000 osoba.
Saša Borojević, međutim, ne smatra da je ova katastrofa nastala sasvim prirodno. U Fejsbuk objavi od 14. seprembra, Borojević deli video sastavljen od desetak različitih snimaka za koje tvrdi da prikazuju nevreme koje je prouzrokovalo poplave u Libiji.
U opisu objave Borojević, čije su konspirativne tvrdnje u više narata bile predmet analize Istinomer tima, kratko ističe: Libija…prirodno skroz!
Iako se kompilcija snimaka iz Borojevićeve objave sastoji iz velikog broja snimaka nepoznatog porekla i veoma niske rezolucije, za neke od njih je moguće uraditi jasnu verifikaciju.
Prvi u nizu tako prikazuje uragan Metju, koji je pogodio saveznu državu Floridu 2017. godine. Dakle, niti je reč o Libiji niti o poplavama, već uraganu u SAD.
FAKE
This is (clearly) a CGI tornado placed into our footage of 2016’s Hurricane Matthew.
Original footage:https://t.co/MhJDha3eWj https://t.co/1pq6PxSrPH
— Tornado Trackers (@tornadotrackers) September 11, 2023
Analizirajući izvorni snimak u odnosu na klip u Borojevićevoj objavi, uočili smo da je u je u četvrtoj sekundi videa ubačena munja i zvučni efekti radi šokantnijeg efekta.
Još jedan uragan je „pozajmljen” iz SAD — ovog puta to je bio tornado jačine EF-3 koji ne 2022. godine pogodio Kanzas.
Obrnuta pretraga ključnih kadrova iz jednog od klipova takođe demantuje da je reč o bilo kakvoj vrsti nevremena u Libiji, već, sudeći po više TikTok videa, jakom tajfunu Lan koji je pogodio Japan 15. avgusta ove godine. O ovom događaju izveštavali su brojni svetski mediji (Rojters, Gardijan), ali i američka svemirska agencija NASA.
Osim toga, na 1:38 sekundi snimka iz objave Saše Borojevića može se uočiti da čovek sa snimka nosi uniformu na čijim leđima je ispis na kineskom (ili tajvanskom) pismu. Na 1:56 takođe vidimo znak koji koristi slične oznake.
Dakle, može se zaključiti da se veliki broj snimaka iz sporne objave ne može povezati sa razornom olujom i poplavama koje su ovog meseca pogodile Libiju.