Bujanje teorija zavere o razlozima masovnog pomora stoke u svetu

Video snimci masovnog uginuća stoke u svetu dele se na Fejsbuku uz netačne tvrdnje o uzroku pomora. Vakcine, namerno trovanje i 5G mreža nemaju nikakve veze sa onim što se dogodilo. Goveda u Kanzasu uginula su od toplotnog stresa, krave u Indiji od bolesti kvrgave kože, a krave u Italiji otrovale su se žitaricama.
Izvor: Facebook / Printscreen

Aktuelna svetska ekonomska kriza uticala je na širenje teorija zavere o namernom izazivanju gladi u svetu. 

U objavama na društvenim mrežama spekuliše se o “pravom” uzroku uginuća velikog broja stoke, uz insinuacije i tvrdnje da se radi o agendi namernog trovanja.

Tri video snimka uginulih goveda i krava već neko vreme okupiraju pažnju velikog broja korisnika Fejsbuka.

 

Goveda u Kanzasu

 

Video snimak stotine uginulih goveda u američkoj državi Kanzas deli se na Fejsbuku uz tvrdnju da se radi o agendi namernog uništavanja mesne industrije.

Izvor: Facebook / Printscreen

Snimak je iz juna ove godine, međutim goveda nisu namerno otrovana. 

Prema proceni državnih organa i predstavnika industrije, do pomora je došlo zbog toplotnog stresa koji su goveda pretrpela usled ekstremnih temperatura i vlage.

Ministarstvo zdravlja i životne sredine Kanzasa saopštilo je 16. juna ove godine da zna za najmanje 2.000 uginuća goveda na jugozapadu države, zbog visokih temperatura i vlage. 

Portparolka Udruženja za stočarstvo Kanzasa Skarlet Hagins rekla je za Rojters da je stoka počela da trpi toplotni stres pošto su temperature i vlažnost porasle tokom vikenda od 11. do 12. juna u zapadnom Kanzasu, dok su vetrovi utihnuli.

“Životinje nisu mogle da se prilagode iznenadnoj promeni”, objasnila je Hagins.

Toplotni stres dešava se kada krave generišu i apsorbuju više toplote nego što mogu da oslobode disanjem i znojenjem, prema objašnjenju Univerziteta “Minnesota Extension”. To stanje, kako navode, može dovesti do smanjene proizvodnje mleka, bolesti i veće stope smrtnosti.

U studiji objavljenoj u naučnom časopisu “The Lancet”, istraživači su procenili da bi toplotni stres kod životinja, opisan kao “jedan od glavnih uticaja klimatskih promena na domaću stoku”, mogao dovesti do godišnjih gubitaka od više milijardi dolara za globalnu industriju proizvodnje stoke do kraja ovog veka.

 

Krave u Indiji

 

Sa druge strane, za masovno uginuće krava na snimku vezuje se antivakserski narativ.

Izvor: Facebook / Printscreen

Naime, na društvenim mrežama kruže tvrdnje da je nekoliko farmera prijavilo porast smrtnih slučajeva nakon vakcinisanja stoke u Indiji.

Video datira iz jula ove godine i snimljen je u indijskoj državi Gudžarat. Međutim, indijski mediji su tada izvestili da su goveda umrla od kožne bolesti koju prenose insekti.

Bolest kvrgave kože stigla je u Indiju u aprilu ove godine, kako piše “Outlook India”.

I drugi mediji u Indiji naširoko su izveštavali o ovoj temi budući da se zarazio veliki broj stoke

Takođe, nema nikakve potvrde u medijima o navodnoj žalbi farmera na vakcine koje se daju stoci, niti se ona bilo gde pominje kao potencijalni uzrok pomora.

 

Krave u Italiji

 

Na trećem video snimku prikazano je nekoliko osoba kako obilaze krave koje leže nepomično na polju. Preko videa je ubačena ilustracija “5G”, koja sugeriše da su krave umrle usled zračenja.

Izvor: Facebook / Printscreen

Istina je, međutim, da su se krave na snimku otrovale žitaricama.

Kako je izvestila italijanska agencija “Ansa” 8. avgusta ove godine, žitarice su, zbog trenutne suše u Italiji, razvile određene toksine i postale otrovne.

“Oko 50 krava nasmrt je otrovano sirkom dok su tokom vikenda pasle popularne žitarice u blizini Kunea”, navodi agencija.

Incident se desio na farmi stočara Đakomina Olivera. Olivero je poveo svoje stado na ispašu nedaleko od štale kada su se krave razbolele i uginule.  

“Bilo je srceparajuće. Video sam krave kako se bore za vazduh i umiru”, rekao je vlasnik stada Olivero. 

Ogranak italijanske farmerske grupe “Coldiretti” u Kuneu apelovao je na farmere da ne budu uznemireni rekavši da je to „izuzetno redak slučaj“, ali uz napomenu da se ne mogu isključiti drugi slučajevi jer se suša u Italiji, najgora u poslednjih 70 godina, pogoršava usred svežih toplotnih talasa.

 

Naslovna fotografija: Facebook / Printscreen