Da li je poljski TV kanal emitovao mapu koja obuhvata delove Ukrajine?

Pojedini domaći mediji izvestili su da je poljski TV kanal „TVP1” prilikom emitovanja vremenske prognoze prikazao ažuriranu mapu te zemlje sa pozamašnim delom teritorije današnje Zapadne Ukrajine. Slika voditeljke vremenske prognoze ispred mape, koja se deli kao navodi dokaz, digitalno je izmenjena. Voditeljka radi na drugoj televiziji. Da je posredi fotomontaža otkrivaju i pravopisne greške. „TVP1” je demantovao celu stvar i istakao da je reč o propagandi Rusije.
Izvor: Canva

Među domaćim portalima koji su 17. januara ove godine izvestili da je poljski TV kanal  „TVP1” tokom vremenske prognoze emitovao mapu te države sa pripojenim oblastima Zapadne Ukrajine su  „Informer”,  „Pravda”,  „Sve o Srpskoj” i  „Fakti”.

Izvor: Printscreen / Informer

Sporni članci dele se i na Fejsbuku.

Izvor: Printscreen / Facebook

Priča je potekla sa proruskih medijskih portala  „Gazeta” i  „Kherson News.

Međutim, fotografija koja navodno prikazuje uslikan TV ekran prilikom vremenske prognoze na  „TVP1”  digitalno je izmenjena.

Izvor: Printscreen / Twitter

Za fotomontažu iskorišćena je slika voditeljke vremenske prognoze koja je emitovana na poljskoj televiziji  „Trwam”, 27. marta 2020. godine. 

Ona nosi istu haljinu, frizuru i lak za nokte. Mapa iza nje je, međutim, drugačija. Čini se da je slika samo preokrenuta.

Izvor: Printscreen kolaž

 „TVP1” je 18. januara saopštio da nikada nije emitovao spornu mapu u svom programu, te objasnio da je logo te televizije nalepljen na fotomontažu. Kako su naveli, posredi je propaganda Moskve.

Da je reč o fotomontaži potvrđuje i činjenica da su imena zemalja na mapi napisana bez poljskih dijakritičkih znakova (glifovi dodati slovima koji označavaju drugačiji izgovor kao što su Ł, O, A, E, S ou Ć), navodi portal za proveru činjenica  „The Observers France”.

Tako je, na primer, na mapi Slovačka označena SLOVACJA. Međutim, na poljskom se pravilno piše SŁOVACJA. Slično, BIALORUS bi trebalo da bude BIAŁORUS. Zbog ovih pravopisnih grešaka postoji verovatnoća da je mapu napravio neko ko ne govori poljski jezik.

Takođe, stil vremenske karte i njena grafika ne odgovaraju  „TVP1” formatu, objasnio je i „Rojters”. Kanal emituje vremensku prognozu iz virtuelnog studija, što se može videti na njihovom zvaničnom Jutjub kanalu.

***

Portal  „B92” objavio je 19. janaura ove godine članak u kojem se tvrdi da je  „Volodimir Zelenski pristao i prodao tri regiona Varšavi još 2020-te”. U lidu teksta piše:  „U Poljskoj je na TV-u prikazana ažurirana mapa zemlje, sa pripojenom teritorijom zapadne Ukrajine”, a u članku je kao dokaz priložena sporna mapa čiju smo autentičnost dekonstruisali u ovom tekstu.

Izvor: Printscreen / B92

Tekst je preuzet sa portala „Webtribune”, inače poznatog po širenju lažnih vesti i proruskog narativa. Kao izvor te informacije navodi se ukrajinski političar Ilja Kiva. Kiva je bivši ukrajinski poslanik koji je javno podržao Rusku invaziju na Ukrajinu. A navodnu vest o tome da je Zelenski prodao tri regiona Varšavi objavili su samo određeni ruski mediji – dzen.ru, triboona.ru, riafan.ru.

„B92” je u martu 2022. godine preneo „Sputnjik” i objavio članak u kome se tvrdi da je poljska televizija objavila mapu podele Ukrajine na koju je Zapad spreman. Kao izvor za ovu tvrdnju članak citira bivšeg ukrajinskog pro-ruskog poslanika. Portal za proveru činjenica  „AP” dekonstruisao je obmanjujuće navode te objasnio da je poljska televizija objavila spornu mapu ali 2014. godine, kao ilustraciju zvanične ponude koju je Poljskoj poslao nedavno preminuli ruski lider ekstremne desnice i poslanik ruske Dume Vladimir Žirinovski.

 

Naslovna fotografija: Canva