Da li „Pakt o ishrani na biljnoj bazi” podrazumeva zabranu konzumacije mesa?
Glavni grad Škotske postao je prva evropska prestonica koja je podržala usvajanje Ugovora/Pakta o ishrani na biljnoj bazi, čiji je cilj da zastavi degradaciju kritičnih ekosistema uzrokovanih poljoprivredom životinja. Na društvenim mrežama raširilo se obmanjujuće tumačenje da sprovođenje ove inicijative u praksi znači zabranu konzumacije mesa u javnim ustanovama. Predsednik Gradskog veća Edinburga demantovao je sporne navode i rekao da sporazum nije pravno obavezujuć. Iako će ishrana na biljnoj bazi biti promovisana u javnim ustanovama, meso će i dalje ostati na jelovnicima, te će svako imati mogućnost izbora.
Edinburg je postao prvi grad u Škotskoj i prva evropska prestonica koja se pridružila „Ugovoru/Paktu o ishrani na biljnoj bazi”. Odbor za politiku i održivost Gradskog veća Edinburga („Policy and Sustainability Committee”) složio se u januaru ove godine da podrži dokument koji poziva lokalne samouprave da smanje emisije u vezi sa hranom i promovišu vegansku hranu u odnosu na životinjske proizvode.
Ova odluka izazvala je polemiku u javnosti i na društvenim mrežama oko toga kako će se ova inicijativa manifestovati u praksi.
Na Fejsbuku se deli obmanjujući video prilog u kojem novinar televizije „TalkTV” govori da je Edinburg „postao prvi grad u Ujedinjenom Kraljevstvu koji je zabranio konzumaciju mesa u školama, bolnicama i staračkim domovima”, a nakon toga intervjuiše građane šta misle o takvoj odluci.
„Ugovor/Pakt o ishrani na biljnoj bazi” – ‘The Plant Based Treaty’ – je kampanja koja je osmišljena kako bi se prehrambeni sistemi postavili među prve redove u borbi protiv klimatske krize.
„Po uzoru na popularni ‘Ugovor o fosilnim gorivima’, ‘Plant Based Treaty’ ima za cilj da zaustavi široko rasprostranjenu degradaciju kritičnih ekosistema uzrokovanu poljoprivredom životinja i da promoviše prelazak na zdraviju, održivu biljnu ishranu. Pozivamo naučnike, pojedince, grupe, preduzeća i gradove da podrže ovaj poziv na akciju i izvrše pritisak na nacionalne vlade da pregovaraju o međunarodnom sporazumu o biljkama”, navodi se na zvaničnoj veb stranici inicijative.
Predloženi sporazum podržava 20 opštinskih vlada širom sveta, uključujući Los Anđeles i Hejvords Hit.
U izveštaju koji je 13. januara ove godine predstavljen Komitetu za politiku i održivost u Edinbugu, navodi se da „ishrana bogata biljnim proteinima uz malo mesa i mlečnih proizvoda doprinosi nižim emisijama gasova staklene bašte, te da shodno tome, preusmeravanje potrošnje na ishranu zasnovanu na biljkama ima veliki potencijal za ublažavanje posledica.”
Izveštaj pokazuje da hrana i ishrana čine 23 odsto ugljeničnog otiska zasnovanog na potrošnji u Edinburgu, a da 12 odsto ovih emisija nastaje kao posledica konzumiranja mesa. Kao zaključak ističe se: „nauka je jasna, potrošnja mesa i mlečnih proizvoda mora da se smanji da bi se postigli klimatski ciljevi”.
U dokumentu je objašnjeno šta bi potpisivanje „Ugovora biljnoj ishrani” značilo u praksi. U odeljku o „Prelasku na planove obroka zasnovanih na biljnoj bazi” navodi se:
„U svim osnovnim školama postoji jedan dan bez mesa nedeljno, a srednje škole obezbeđuju glavne obroke bez mesa jedan dan u nedelji. Vegetarijanska ili veganska opcija je takođe dostupna svaki dan, a crveno i prerađeno meso je smanjeno u skladu sa zakonodavstvom škotske vlade o ishrani u školama. Ako bi Savet potpisao poziv za sporazum o biljnim proizvodima, mogao bi da stvori očekivanje da se postavi jasniji put za potpuni prelazak na obroke biljnog porekla. Na primer, počevši od dana bez mesa u drugim zgradama Saveta, kao i obezbeđivanja da alternativa zasnovana na biljnoj ishrani uvek bude na raspolaganju za ostale dane u nedelji”.
Članovi škotskog parlamenta upozorili su da usvajanje inicijative o ishrani na biljnoj bazi ne sme da dovede do uklanjanja mesa iz školskih jelovnika.
Presednik Gradskog veća Edinburga Kami Dej istakao je da će građani imati mogućnost izbora.
„Sporazum nije pravno obavezujuć. Iako će se u školama promovisati opcije zasnovane na biljkama, mladi ljudi će i dalje imati izbor. Ovde se ne radi o ukidanju izbora iz jelovnika u školama i staračkim domovima. Prihvatamo da zemlja želi da preispita našu ishranu i da će to možda imati drugačiji fokus u budućnosti, ali se ne radi o prekidu upotrebe mesa i treba da nastavimo da dajemo izbor ljudima”, objasnio je Dej.
Dakle, odluka Gradskog veća Edinburga da podrži inicijativu o ishrani na biljnoj bazi ne znači da će meso biti uklonjeno sa jelovnika u javnim ustanovama, niti da će konzumacija mesa biti zabranjena.
Direktorka komunikacija u „The Plant Based Treaty” Nikol Haris rekla je da će „promovisanje biljne hrane širom Edinburga pomoći stanovnicima da donesu informisane odluke koje su bolje za planetu, lično zdravlje i zaštitu životinja”.
Više od 240 odbornika iz skoro 60 gradova u Velikoj Britaniji pojedinačno je potpisalo “Ugovor/Pakt o ishrani na biljnoj bazi”, uključujući konzervativce, zelenu stranku, laburiste i liberalne demokrate, navodi se na sajtu “The Plant Based Treaty”.
O navodnoj zabrani konzumacije mesa u javnim ustanovama u Edinburgu pisali su i portali „Faktograf” i „Raskrinkavanje.me”.
Naslovna fotografija: Canva