Dezinformacija sa Telegrama o energetski usmerenom oružju prelila se i na druge mreže
Munja, laser ili „još jedan dokaz” upotrebe energetski usmerenog oružja? Snimak koji se masovno širi društvenim mrežama ne predstavlja oružje usmerene energije na delu, već udar munje u električnu ogradu koji se desio krajem avgusta u Nemačkoj.
U noći između četvrtka 24. i petka 25. avgusta. avgusta 2023. godine, Nemačku je zahvatilo snažno nevreme. Dan kasnije, u subotu 26. avgusta, i Bavarsku je zadesila oluja praćena gradom.
Snimak nevremena, koji je privukao pažnju lokalne i svetske javnosti, prikazuje udar munje u električnu ogradu na jednoj farmi konja u blizini grada Oberstaufen.
Ovaj snimak se, međutim, uz sumnju da je reč o oružju usmerene energije (DEW), na našem području pojavio najpre na Telegram kanalu iSTiNA sa kojeg se krajem avgusta proširio na društvene mreže Fejsbuk, TikTok i X.
Obrnutom pretragom ključnih kadrova snimka došli smo do originalnog izvora spornog snimka — Fejsbuk stranicu Blaulichtreport Südschwaben/Allgäu.
Snimak je objavljen 28. avgusta uz transkript izjave vlasnice ergele Betine Majer, čije je imanje pogođeno munjom.
U opisu se, između ostalog, ističe:
„Spektakularan udar groma u blizini Oberstaufena – Grom je udario u ergelu konja u 15:24 u petak popodne. Munja od 160.000 ampera udarila je u električnu ogradu udaljenu svega 75 metara od ergele i uništila je. Vlasnica je uvela životinje u štalu neposredno pre udara munje. Bljesak, prasak i onda se, prema rečima vlasnice ergele, video samo dim.“
O udaru munje u blizini Oberstaufena izvestili su nemački mediji Bild i All-in. U svojim izveštajima, brojni svetski mediji su takođe istakli slične, ranije primere udara munje u električne ograde.
Sa druge strane, proizvođači električnih ograda ističu da ovaj tip ograda, može privući munju tokom olujnog nevremena i stoga preporučuju zaštitu gromobranom.
Kako na svom sajtu ističe kompanija Woodstream koja se bavi izradom električnih ograda, mehanizam munje će uvek tražiti put najmanjeg otpora na svom putu pražnjenja ka zemlji. Kao takve, ograde sa nekoliko stotina metara metalne žice predstavljaju odlične provodnike za električno napajanje munje.
Pored direktnih udara, munja može da stvori napon na liniji ograde. Ovo se može dogoditi čak i kada grom udari nekoliko kilometara od ograde.
Kako energija indukovane munje putuje duž ograde, ona traži put koji će je isporučiti u zemlju dok troši najmanju količinu energije.
U slučaju električne ograde, taj put će biti kroz njen sistem za uzemljenje, koji se nalazi na „suprotnoj strani” punjača električne ograde. To znači da ukoliko indukovana munja udari u električnu ogradu, ona mora da putuje kroz punjač kako bi došla do šipki za uzemljenje — što smo videli i na viralnom snimku.
Dakle, na snimku udara munje na ergeli konja u Nemačkoj, svedočimo uznemirujućem, ali prirodnom procesu, dok su konspirativne tvrdnje o upotrebi direktnog energetskog oružja neosnovane po više osnova.
O navodnoj upotrebi oružja usmerene energije, DEW, pisali smo u više navrata.