Digitalni evro neće zameniti gotovinu u evrozoni u oktobru 2025.

Na društvenim mrežama i pojedinim portalima pojavile su se tvrdnje da će digitalni evro biti uveden u oktobru 2025. i da će u potpunosti zameniti gotovinu u evrozoni. Međutim, Evropska centralna banka je više puta potvrdila da digitalni evro neće ukinuti papirni novac i da će postojati samo kao dodatna opcija za plaćanje. Takođe, oktobar 2025. označen je kao kraj pripremne faze projekta, ali ne i početak njegove primene.
Izvor: Nulta tačka

  • Evropska centralna banka zaista razvija digitalnu valutu, ali digitalni evro neće zameniti gotovinu.
  • Oktobar 2025. označava kraj pripremne faze, ali ne i početak primene digitalnog evra.
  • Uvođenje digitalnog evra zahteva zakonodavnu podršku EU i moglo bi trajati godinama.
  • Stručnjaci procenjuju da bi digitalni evro mogao biti uveden tek u periodu između 2027. i 2030. godine.
  • ECB i nacionalne centralne banke potvrđuju da nema planova za ukidanje gotovine.
  • Objave ocenjujemo kao manipulaciju činjenicama.

 

U martu 2025. godine, na društvenim mrežama i portalima poznatim po širenju dezinformacija poput Nulte tačke, masovno su se širile tvrdnje da će takozvani digitalni evro – koji će zameniti gotovinu i napraviti „digitalni zatvor“ – biti uveden za svega par meseci, u oktobru 2025.

Informer je 17. marta na svom portalu objavio tekst sa naslovomGotovo je! U oktobru 2025. pozdravite se sa svetom kakav je bio da sada! Evropska unija ukida gotovinu!

Međutim, reč je o neutemeljenim tezama koje su zasnovane na pogrešnim interpretacijama dokumenata i izjava zvaničnika Evropske centralne banke (ECB).

Naime, predsednica ECB-a Kristin Lagard je na konferenciji za novinare 6. marta 2025. godine navela da se oktobar 2025. odnosi samo na završetak pripremne faze razvoja ove digitalne valute. Transkript obraćanja Lagard, na više jezika, dostupan je takođe na sajtu ECB.

 

 

Takođe, ECB je 13. marta 2025. godine na X-u ponovo potvrdila da digitalni evro neće zameniti gotovinu, kao da će se u oktobru 2025. završeti pripremna faza, ali da to se nikako ne može smatrati početkom primene digitalnog evra.

 

 

Osim toga, vremenski plan projekta digitalnog evra potvrđuje da u oktobru ne počinje zvanična primena digitalnog evra. U tajmlajnu projekta ove digitalne valute se navodi i da će, nakon završetka pripremne faze u oktobru, Upravno veće, kao glavno telo odlučivanja ECB-a, održati sastanak na kom će odlučiti o narednim koracima.

Međutim, i zakonski gledano, ovaj postupak bi mogao da traje godinama.

U skladu sa zakonodavstvom EU, uvođenje zvanične digitalne valute mora da dobije odobrenje Evropskog parlamenta i Saveta EU-a, na osnovu predloga Evropske komisije.

Stručnjaci za monetarnu politiku, poput Aleksandra Stervinua iz Centralne banke Francuske i predstavnika Austrijske narodne banke, procenili su za nemački AFP da digitalni evro neće biti uveden pre 2027. ili 2028. godine, a njegova potpuna implementacija mogla bi trajati do 2030.

Prema zakonima EU, evro u papirnom i kovanom obliku ostaje jedino zakonsko sredstvo plaćanja u Uniji. Dodatno, EU zakonodavstvo ne može jednostavno ukinuti gotovinu – neke države članice, poput Nemačke, imaju dodatne zakonske zaštite za upotrebu gotovine.

Jedan od narativa u vezi sa digitalnim evrom jeste tvrdnja da će omogućiti vlastima da prate i kontrolišu potrošnju građana. Međutim, ECB i nacionalne centralne banke više puta su potvrdile da digitalni evro neće ugroziti privatnost korisnika.

Prema zvaničnim informacijama, transakcije digitalnim evrom bile bi anonimne – ECB ne bi mogla da identifikuje korisnike niti da blokira njihove transakcije.

 

Šta je digitalni evro i zašto ga ECB razvija?

Digitalni evro je projekat ECB-a čiji je cilj da pruži bezbedan, digitalni oblik plaćanja koji bi dopunjavao gotovinu, ali ne bi je zamenio. S obzirom na pad upotrebe gotovine i rast elektronskih plaćanja, ECB istražuje načine na koje bi digitalna valuta mogla da funkcioniše kao sigurna alternativa gotovinskom plaćanju.

Prema podacima Banke za međunarodna poravnanja iz 2023, 94 odsto centralnih banaka širom sveta istražuje mogućnosti digitalnih valuta centralnih banaka (CBDC).

ECB je 2023. godine započela pripremnu fazu razvoja digitalnog evra, koja bi trebalo da se završi u oktobru 2025.

Nakon toga, EU institucije će doneti odluku o eventualnom uvođenju digitalnog evra, što bi moglo potrajati godinama.