Digitalno izmenjena fotografija u službi dezinformacija o polu učesnika OI
Nakon eksplozije obmanjujućih tvrdnji i senzacionalističkih medijskih naslova o polu alžirske bokserke Iman Helif, na mrežama se raširila manipulisana fotografija osobe u ženskom donjem vešu uz netačne tvrdnje da prikazuje učesnicu Olimpijskih igara.
- Viralna fotografija osobe u ženskom donjem vešu deli se društvenim mrežama sa insinuacijama i tvrdnjama da prikazuje učesnicu ovogodišnjih Olimpijskih igara (OI) u Parizu.
- U zvaničnoj evidenciji sportista i sportistkinja koji su učestvovali na ovogodišnjim Olimpijskim igrama u Parizu nije moguće pronaći osobu čiji se izgled podudara sa izgledom osobe na viralnoj fotografiji.
- Fotografija je digitalno izmenjena, o čemu svedoče brojna vizuelna nepoklapanja.
- Objave na mrežama su netačne, ili im nedostaje kontekst.
Viralna fotografija prikazuje osobu u ženskom donjem vešu kako se priprema da skoči u bazen, dok su u pozadini fotografije vidljiva navodna obeležja Olimpijskih igara. Korisnici Fejsbuka spornu fotografiju dele uz naizgled šaljive opise, ali i uz insinuacije i tvrdnje da je fotografija autentična.
Na viralnoj fotografiji nije takmičar/ka ovogodišnjih Olimpijskih igara u Parizu.
Fotografija je prvobitno primećena na Fejsbuk nalozima na gruzijskom i ruskom jeziku, koji su je delili uz tvrdnje da prikazuje “učesnicu u disciplini 100 metara delfin stilom za žene”, piše portal “MythDetector”.
U zvaničnoj evidenciji sportista i sportistkinja koji su učestvovali na ovogodišnjim Olimpijskim igrama u Parizu nije moguće pronaći osobu čiji se izgled podudara sa izgledom osobe na viralnoj fotografiji.
Spornu fotografiju nije objavio nijedan kredibilan medij.
Da fotografija nije autentična ukazuju i brojna vizuelna nepoklapanja.
Na dva mesta na fotografiji logo Olimpijskih igara nije ispravno prikazan – u levom uglu fotografije krugovi nisu iste veličine, a u desnom uglu ih ima šest. Logo OI ima pet krugova jednake veličine.
Takođe, platforma za skakanje ne podudara se sa izgledom platformi koje vidimo na snimku sa ovogodišnjeg takmičenja na OI u plivanju delfin stilom na 100 metara.
Osim toga, na skakaonici piše “Paris”, dok je uobičajena praksa da na obeležjima, osim imena grada, piše i godina održavanja OI.
U središtu dezinformacija oko OI “tradicionalne vrednosti” i pol
Nakon što je Međunarodni olimpijski komitet (MOK) odlučio da dozvoli ograničeno učešće ruskim sportistima na ovogodišnjim Olimpijskim igrama u Parizu (zbog invazije Rusije na Ukrajinu), Ruski olimpijski komitet nije zvanično najavio bojkot igara, ali su portparoli ruske vlade i ruski državni mediji umanjivali i ismevali događaj, navodi italijanski istraživački centar za međunarodne odnose i neprofitna organizacija “The Istituto Affari Internazionali”.
Paralelno, prikupljeni su dokazi da je određeni broj aktera koji su povezani sa Rusijom pokrenuo kampanje dezinformacija koje su ciljale na događaj, pritom koristeći alate veštačke inteligencije (AI). (izvori: izveštaj “DFRLab”-a i izveštaj “Microsoft Threat Intelligence”-a)
Međutim, sa početkom OI, fokus “napada” pomerio se na pitanje “tradicionalnih vrednosti” i pola, a okidač je bila pobeda alžirske bokserke Iman Helif u meču protiv protiv italijanske bokserke Anđele Karini.
Karini je predala meč, koji je trajao svega 46 sekundi, nakon što joj je Helif zadala dva snažna udarca u predelu glave. Na društvenim mrežama buknule su obmanjujuće tvrdnje da je Helif “transrodna”, da je muškarac, te da “nije ispunjavala polne kriterijume za učešće na OI”, o čemu je Istinomer već pisao.
“The Istituto Affari Internazionali” navodi da je “učešće transrodnih osoba u sportu postalo poželjna meta u okviru ovog narativa, jer dozvoljava krajnje desnim populistima da napadaju LGBTIQ prava dok navodno ‘brane’ prava žena”.
*“The Istituto Affari Internazionali” je italijanski istraživački centar za međunarodne odnose i neprofitna organizacija koju je 1965. godine osnovao italijanski političar Altijero Spineli. Rangiran je među 20 najboljih istraživačkih centara u svetu u kategoriji “Spoljna politika i međunarodni odnosi”, prema Globalnom indeksu istraživačkih centara za 2020. godinu.