Epileptični napad jedne bebe nije povezan s vakcinom
Na društvenim mrežama deli se snimak deteta koje ima napad, kako piše u pratećem tekstu - “nekontrolisano drhtanje postaje sve gore“, a glavni uzrok tome pripisan je vakcinaciji majke u toku trudnoće. Otac deteta demantovao je ove navode uz objašnjenje da njegova beba ima epileptični napad.
Poslednjih nekoliko nedelja na Fejsbuk profilima u našem regionu deli se snimak bebe koja ima napad. U opisu ovog videa piše da je „prisiljavanje trudnica na uzimanje eksperimentalnih cjepiva bez dugoročnih sigurnosnih podataka čisto zlo“.
A zatim, pozivaju se na “svedočenje” iz Velike Britanije:
Neki profili kopirali su opise na engleskom, dok je jedna objava podeljena sa naracijom žene u pozadini.
„Kada nasednete i demonizujete ljude koji žele više istine, više dokaza i informacija, vi ljudi i koji ste rekli da trudnice treba da se vakcinišu, vi ste odgovorni za ovo dete“, čuje se glas žene, a potom počinje snimak uz komentar: „Sram vas bilo, sram vas sve bilo“.
Međutim, isti snimak delio se i na društvenom mreži Tviter, kao i u drugim zemljama.
Pre četiri meseca, sredinom maja, Reuters je proverio činjenice iz ovog snimka, koji je tada na Fejsbuku podeljen više od 20 hiljada puta!
Kako navode u svom tekstu, početak ove teorije o slučaju sa bebom nastao je na TikToku, ali je ta objava uklonjena.
Reuters navodi da je otac deteta objavio video na Instagramu u kome je rekao da napad nema nikakve veze sa koronom, već da je njegovom detetu dijagnostikovana epilepsija.
Reuters takođe prenosi (mada tu tvrdnju nisu proveravali, jer nije u vezi sa originalnim postom koji se odnosi na vakcinaciju protiv kovida 19) da porodica smatra kakko su napadi povezani sa vakcinacijom iz 2009. Godine.
S obzirom na to da je sam otac demantovao da napad njegovog deteta ima bilo kakve veze sa vakcinacijom protiv COVID-19, jasno je da objave na društvenim mrežama šire dezinformaciju.
Ovaj snimak je u regionu pregledan više hiljada puta, i fektčekeri iz Raskrinkavanje.ba ove objave ocenili su kao lažnu vest.
Naslovna fotografija: Canva