Fotografija povređene žene je autentična i nastala je pre tri dana

Četvrtog dana ruskog napada na Ukrajinu, korišćenja tehnika sajber rata, ali i kontrolisanog plasiranja dezinformacija i manipulisanja zastarelim činjenicama, uviđamo i novi fenomen na „domaćem terenu“. Ni istinitim fotografijama se „ne veruje“.
Justine Yua / SIPA USA

U rano jutro 24. februara, krenula je ruska invazija na ukrajinske teritorije. U jednom od napada oštećen je i stambeni kompleks u Čugujevu, gradu u harkovskoj oblasti.

O ovom događaju su sa terena izveštavale brojne novinarske i fotoreporterske ekipe.

Državna služba za vanredne situacije Ukrajine objavila je na svojoj Fejsbuk stranici da su u četvrtak, 24. februara u 8:23 ujutru, obavešteni o požaru u petospratnoj zgradi u naselju Avijator u Čugujevu.

Kako je saopštila ova ukrajinska institucija, požar je „izazvala neprijateljska vatra“, u kojem je jedno dete poginulo, a nekoliko osoba je povređeno.

Lice žene prekriveno krvlju, postala je zaštitni znak ukrajinske krize i „Putinovog rata“.

 
„Raskrinkavanje“ istine

 

Međutim, iz do sada neobjašnjenih razloga, korisnici Twittera i Facebooka u Srbiji, tvrdili su da je je ova fotografija povređene žene lažna. Tačnije, da je „originalna forografija“ iz 31. decembra 2018. godine, nastala tokom ekspozije gasa u ruskom gradu Magnitogorsk.

Ova informacija nije istinita.

Spin je krenuo u odgovorima na tvit Slobodana Georgieva, direktora i urednika programa NewsMax Adria sa tvrdnjom da je nemački portal Bild objavio fotografiju uz vest iz 2018.

Međutim, Bild je fotografiju objavio 25. februara 2022. godine u poslepodnevnim časovima izveštavajući o ruskoj invaziji Rusije.

Foto: Screenshot / Bild

Ženu, učiteljicu iz Čugujeva, tog dana je ispred svoje zgrade fotografisalo nekoliko fotoreportera, poput Džastina Jaoa.

Jaovu fotografiju su preuzeli pojedini mediji sa opisom da je reč o pedesettrogodišnjoj učiteljici Heleni.

Autor fotografije koja se najviše delila na mrežama — a koju su preuzeli brojni mediji — je Volfang Švang, fotograf agencije Anadolu.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Wolfgang Schwan (@wolfgang_schwan)

Fotoreporter Aleksandar Lori je takođe fotografisao ženu tog jutra, i za BBC je ispričao kako ju je upoznao.

Lori je, nešto posle 9 časova 24. februara, postavio i snimak vatrogasne ekipe ispred oštećenog kompleksa u Čugujevu.

Da tvrdnja o povezanosti eksploziji gasa i fotografije žene iz Čugujeva nije tačna, potvrđujemo i poređenjem geolokacija stambenog kompleksa u Čugujevu i zgrade u Magnitogorsku.

Foto: Pres služba Glavne uprave Ministarstva za vanredne situacije za Čeljabinsku oblast / TASS

O eksploziji gasa izveštavali su tada mnogi mediji.

 

Naslovna fotografija: Džastin Jao / SIPA